| Gryning | 03:26 |
| Soluppgång | 04:33 |
| Solnedgång | 21:58 |
| Skymning | 23:06 |
| Dagslängd | 17h 24m 58s |
| Förändring sedan igår | 4m 44s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:33 | 21:58 | 17:24:58 | 0s |
| Imorgon | 04:31 | 22:01 | 17:29:38 | 4m 40s |
| Om en vecka | 04:18 | 22:14 | 17:56:08 | 31m 10s |
| Om två vecka | 04:06 | 22:29 | 18:22:59 | 58m 1s |
| Om en månad | 03:50 | 22:51 | 19:00:21 | 1h 35m 23s |
| Om två månader | 04:24 | 22:28 | 18:03:57 | 38m 59s |
| Om tre månader | 05:37 | 21:10 | 15:33:00 | -1h 51m 58s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:33 | 21:58 | 17:24:58 | 0s |
| Igår | 04:36 | 21:56 | 17:20:14 | -4m 44s |
| För en vecka sen | 04:50 | 21:41 | 16:50:47 | -34m 11s |
| För två veckor sen | 05:09 | 21:24 | 16:14:39 | -1h 10m 19s |
| För en månad sen | 05:55 | 20:43 | 14:48:08 | -2h 36m 50s |
| För två månader sen | 06:30 | 18:26 | 11:56:06 | -5h 28m 52s |
| För tre månader sen | 07:53 | 17:14 | 9:20:51 | -8h 4m 7s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:26 |
| Borgerlig gryning | 03:26 - 04:33 |
| Dagsljus | 04:33 - 21:58 |
| Borgerlig skymning | 21:58 - 23:06 |
| Nautisk skymning | 23:06 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 24m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 35m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:26 | 3h 26m |
| – Borgerlig gryning | 03:26 - 04:33 | 1h 7m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:26 - 03:55 | 29m |
| – Gyllene timmen | 03:55 - 05:43 | 1h 48m |
| Soluppgång | 04:33 | |
| Passerat meridianen | 13:16 | |
| Solnedgång | 21:58 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:49 - 22:37 | 1h 48m |
| – Blå timmen | 22:37 - 23:06 | 29m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:58 - 23:06 | 1h 7m |
| – Nautisk skymning | 23:06 - 00:00 | 53m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:24 | 05:17 | 21:16 | 22:10 | 15:58:44 |
| 02 | Lö | 04:20 | 05:14 | 21:19 | 22:13 | 16:04:04 |
| 03 | Sö | 04:17 | 05:12 | 21:21 | 22:16 | 16:09:22 |
| 04 | Må | 04:13 | 05:09 | 21:24 | 22:19 | 16:14:39 |
| 05 | Ti | 04:10 | 05:06 | 21:26 | 22:22 | 16:19:54 |
| 06 | On | 04:07 | 05:04 | 21:29 | 22:26 | 16:25:08 |
| 07 | To | 04:03 | 05:01 | 21:31 | 22:29 | 16:30:19 |
| 08 | Fr | 04:00 | 04:58 | 21:34 | 22:32 | 16:35:30 |
| 09 | Lö | 03:56 | 04:56 | 21:36 | 22:35 | 16:40:37 |
| 10 | Sö | 03:53 | 04:53 | 21:39 | 22:39 | 16:45:44 |
| 11 | Må | 03:50 | 04:50 | 21:41 | 22:42 | 16:50:47 |
| 12 | Ti | 03:46 | 04:48 | 21:44 | 22:45 | 16:55:49 |
| 13 | On | 03:43 | 04:45 | 21:46 | 22:49 | 17:00:47 |
| 14 | To | 03:39 | 04:43 | 21:49 | 22:52 | 17:05:44 |
| 15 | Fr | 03:36 | 04:40 | 21:51 | 22:56 | 17:10:37 |
| 16 | Lö | 03:32 | 04:38 | 21:53 | 22:59 | 17:15:27 |
| 17 | Sö | 03:29 | 04:36 | 21:56 | 23:02 | 17:20:14 |
| 18 | Må | 03:26 | 04:33 | 21:58 | 23:06 | 17:24:58 |
| 19 | Ti | 03:22 | 04:31 | 22:01 | 23:09 | 17:29:38 |
| 20 | On | 03:19 | 04:29 | 22:03 | 23:13 | 17:34:13 |
| 21 | To | 03:15 | 04:27 | 22:05 | 23:16 | 17:38:46 |
| 22 | Fr | 03:12 | 04:24 | 22:08 | 23:20 | 17:43:13 |
| 23 | Lö | 03:09 | 04:22 | 22:10 | 23:23 | 17:47:36 |
| 24 | Sö | 03:05 | 04:20 | 22:12 | 23:27 | 17:51:54 |
| 25 | Må | 03:02 | 04:18 | 22:14 | 23:31 | 17:56:08 |
| 26 | Ti | 02:59 | 04:16 | 22:16 | 23:34 | 18:00:16 |
| 27 | On | 02:55 | 04:14 | 22:19 | 23:38 | 18:04:19 |
| 28 | To | 02:52 | 04:12 | 22:21 | 23:41 | 18:08:15 |
| 29 | Fr | 02:48 | 04:11 | 22:23 | 23:45 | 18:12:06 |
| 30 | Lö | 02:45 | 04:09 | 22:25 | 23:48 | 18:15:51 |
| 31 | Sö | 02:42 | 04:07 | 22:27 | 23:52 | 18:19:28 |