| Gryning | 03:27 |
| Soluppgång | 04:34 |
| Solnedgång | 21:57 |
| Skymning | 23:04 |
| Dagslängd | 17h 23m 14s |
| Förändring sedan igår | 4m 41s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:34 | 21:57 | 17:23:14 | 0s |
| Imorgon | 04:32 | 22:00 | 17:27:51 | 4m 37s |
| Om en vecka | 04:19 | 22:13 | 17:54:10 | 30m 56s |
| Om två vecka | 04:07 | 22:27 | 18:20:46 | 57m 32s |
| Om en månad | 03:51 | 22:49 | 18:57:44 | 1h 34m 30s |
| Om två månader | 04:25 | 22:26 | 18:01:55 | 38m 41s |
| Om tre månader | 05:37 | 21:09 | 15:32:01 | -1h 51m 13s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:34 | 21:57 | 17:23:14 | 0s |
| Igår | 04:36 | 21:55 | 17:18:33 | -4m 41s |
| För en vecka sen | 04:51 | 21:40 | 16:49:19 | -33m 55s |
| För två veckor sen | 05:10 | 21:23 | 16:13:24 | -1h 9m 50s |
| För en månad sen | 05:55 | 20:43 | 14:47:23 | -2h 35m 51s |
| För två månader sen | 06:30 | 18:26 | 11:56:08 | -5h 27m 6s |
| För tre månader sen | 07:52 | 17:14 | 9:21:37 | -8h 1m 37s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:27 |
| Borgerlig gryning | 03:27 - 04:34 |
| Dagsljus | 04:34 - 21:57 |
| Borgerlig skymning | 21:57 - 23:04 |
| Nautisk skymning | 23:04 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 23m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 36m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:27 | 3h 27m |
| – Borgerlig gryning | 03:27 - 04:34 | 1h 7m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:27 - 03:56 | 28m |
| – Gyllene timmen | 03:56 - 05:43 | 1h 47m |
| Soluppgång | 04:34 | |
| Passerat meridianen | 13:16 | |
| Solnedgång | 21:57 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:48 - 22:36 | 1h 47m |
| – Blå timmen | 22:36 - 23:04 | 28m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:57 - 23:04 | 1h 7m |
| – Nautisk skymning | 23:04 - 00:00 | 55m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:24 | 05:18 | 21:15 | 22:09 | 15:57:36 |
| 02 | Lö | 04:21 | 05:15 | 21:18 | 22:12 | 16:02:53 |
| 03 | Sö | 04:18 | 05:12 | 21:20 | 22:15 | 16:08:09 |
| 04 | Må | 04:14 | 05:10 | 21:23 | 22:18 | 16:13:24 |
| 05 | Ti | 04:11 | 05:07 | 21:25 | 22:21 | 16:18:37 |
| 06 | On | 04:07 | 05:04 | 21:28 | 22:25 | 16:23:49 |
| 07 | To | 04:04 | 05:01 | 21:30 | 22:28 | 16:28:59 |
| 08 | Fr | 04:01 | 04:59 | 21:33 | 22:31 | 16:34:07 |
| 09 | Lö | 03:57 | 04:56 | 21:35 | 22:34 | 16:39:13 |
| 10 | Sö | 03:54 | 04:54 | 21:38 | 22:38 | 16:44:17 |
| 11 | Må | 03:51 | 04:51 | 21:40 | 22:41 | 16:49:19 |
| 12 | Ti | 03:47 | 04:49 | 21:43 | 22:44 | 16:54:18 |
| 13 | On | 03:44 | 04:46 | 21:45 | 22:47 | 16:59:15 |
| 14 | To | 03:41 | 04:44 | 21:48 | 22:51 | 17:04:09 |
| 15 | Fr | 03:37 | 04:41 | 21:50 | 22:54 | 17:09:00 |
| 16 | Lö | 03:34 | 04:39 | 21:53 | 22:58 | 17:13:48 |
| 17 | Sö | 03:30 | 04:36 | 21:55 | 23:01 | 17:18:33 |
| 18 | Må | 03:27 | 04:34 | 21:57 | 23:04 | 17:23:14 |
| 19 | Ti | 03:24 | 04:32 | 22:00 | 23:08 | 17:27:51 |
| 20 | On | 03:20 | 04:30 | 22:02 | 23:11 | 17:32:26 |
| 21 | To | 03:17 | 04:27 | 22:04 | 23:15 | 17:36:55 |
| 22 | Fr | 03:14 | 04:25 | 22:07 | 23:18 | 17:41:21 |
| 23 | Lö | 03:10 | 04:23 | 22:09 | 23:22 | 17:45:42 |
| 24 | Sö | 03:07 | 04:21 | 22:11 | 23:25 | 17:49:59 |
| 25 | Må | 03:04 | 04:19 | 22:13 | 23:29 | 17:54:10 |
| 26 | Ti | 03:00 | 04:17 | 22:15 | 23:32 | 17:58:16 |
| 27 | On | 02:57 | 04:15 | 22:18 | 23:36 | 18:02:16 |
| 28 | To | 02:54 | 04:13 | 22:20 | 23:39 | 18:06:10 |
| 29 | Fr | 02:51 | 04:12 | 22:22 | 23:43 | 18:09:59 |
| 30 | Lö | 02:47 | 04:10 | 22:24 | 23:46 | 18:13:42 |
| 31 | Sö | 02:44 | 04:08 | 22:26 | 23:50 | 18:17:17 |