| Gryning | 03:26 |
| Soluppgång | 04:34 |
| Solnedgång | 22:00 |
| Skymning | 23:08 |
| Dagslängd | 17h 25m 55s |
| Förändring sedan igår | 4m 45s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:34 | 22:00 | 17:25:55 | 0s |
| Imorgon | 04:31 | 22:02 | 17:30:36 | 4m 41s |
| Om en vecka | 04:19 | 22:16 | 17:57:14 | 31m 19s |
| Om två vecka | 04:06 | 22:30 | 18:24:12 | 58m 17s |
| Om en månad | 03:50 | 22:52 | 19:01:49 | 1h 35m 54s |
| Om två månader | 04:24 | 22:29 | 18:05:05 | 39m 10s |
| Om tre månader | 05:38 | 21:11 | 15:33:33 | -1h 52m 22s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:34 | 22:00 | 17:25:55 | 0s |
| Igår | 04:36 | 21:57 | 17:21:10 | -4m 45s |
| För en vecka sen | 04:51 | 21:42 | 16:51:36 | -34m 19s |
| För två veckor sen | 05:09 | 21:25 | 16:15:21 | -1h 10m 34s |
| För en månad sen | 05:56 | 20:44 | 14:48:34 | -2h 37m 21s |
| För två månader sen | 06:31 | 18:27 | 11:56:05 | -5h 29m 50s |
| För tre månader sen | 07:54 | 17:14 | 9:20:26 | -8h 5m 29s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:26 |
| Borgerlig gryning | 03:26 - 04:34 |
| Dagsljus | 04:34 - 22:00 |
| Borgerlig skymning | 22:00 - 23:08 |
| Nautisk skymning | 23:08 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 25m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 34m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:26 | 3h 26m |
| – Borgerlig gryning | 03:26 - 04:34 | 1h 8m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:26 - 03:55 | 29m |
| – Gyllene timmen | 03:55 - 05:43 | 1h 48m |
| Soluppgång | 04:34 | |
| Passerat meridianen | 13:17 | |
| Solnedgång | 22:00 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:50 - 22:38 | 1h 48m |
| – Blå timmen | 22:38 - 23:08 | 29m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:00 - 23:08 | 1h 7m |
| – Nautisk skymning | 23:08 - 00:00 | 51m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:24 | 05:18 | 21:17 | 22:11 | 15:59:22 |
| 02 | Lö | 04:20 | 05:15 | 21:20 | 22:14 | 16:04:43 |
| 03 | Sö | 04:17 | 05:12 | 21:22 | 22:17 | 16:10:03 |
| 04 | Må | 04:14 | 05:09 | 21:25 | 22:21 | 16:15:21 |
| 05 | Ti | 04:10 | 05:07 | 21:27 | 22:24 | 16:20:37 |
| 06 | On | 04:07 | 05:04 | 21:30 | 22:27 | 16:25:51 |
| 07 | To | 04:03 | 05:01 | 21:32 | 22:30 | 16:31:04 |
| 08 | Fr | 04:00 | 04:59 | 21:35 | 22:34 | 16:36:15 |
| 09 | Lö | 03:57 | 04:56 | 21:37 | 22:37 | 16:41:25 |
| 10 | Sö | 03:53 | 04:53 | 21:40 | 22:40 | 16:46:32 |
| 11 | Må | 03:50 | 04:51 | 21:42 | 22:44 | 16:51:36 |
| 12 | Ti | 03:46 | 04:48 | 21:45 | 22:47 | 16:56:39 |
| 13 | On | 03:43 | 04:46 | 21:47 | 22:50 | 17:01:40 |
| 14 | To | 03:39 | 04:43 | 21:50 | 22:54 | 17:06:37 |
| 15 | Fr | 03:36 | 04:41 | 21:52 | 22:57 | 17:11:31 |
| 16 | Lö | 03:33 | 04:38 | 21:55 | 23:01 | 17:16:22 |
| 17 | Sö | 03:29 | 04:36 | 21:57 | 23:04 | 17:21:10 |
| 18 | Må | 03:26 | 04:34 | 22:00 | 23:08 | 17:25:55 |
| 19 | Ti | 03:22 | 04:31 | 22:02 | 23:11 | 17:30:36 |
| 20 | On | 03:19 | 04:29 | 22:04 | 23:15 | 17:35:13 |
| 21 | To | 03:15 | 04:27 | 22:07 | 23:18 | 17:39:47 |
| 22 | Fr | 03:12 | 04:25 | 22:09 | 23:22 | 17:44:15 |
| 23 | Lö | 03:09 | 04:23 | 22:11 | 23:25 | 17:48:40 |
| 24 | Sö | 03:05 | 04:21 | 22:14 | 23:29 | 17:52:59 |
| 25 | Må | 03:02 | 04:19 | 22:16 | 23:32 | 17:57:14 |
| 26 | Ti | 02:58 | 04:17 | 22:18 | 23:36 | 18:01:23 |
| 27 | On | 02:55 | 04:15 | 22:20 | 23:40 | 18:05:27 |
| 28 | To | 02:52 | 04:13 | 22:22 | 23:43 | 18:09:25 |
| 29 | Fr | 02:48 | 04:11 | 22:24 | 23:47 | 18:13:17 |
| 30 | Lö | 02:45 | 04:09 | 22:26 | 23:51 | 18:17:02 |
| 31 | Sö | 02:41 | 04:07 | 22:28 | 23:54 | 18:20:41 |