| Gryning | 03:23 |
| Soluppgång | 04:32 |
| Solnedgång | 22:01 |
| Skymning | 23:10 |
| Dagslängd | 17h 28m 38s |
| Förändring sedan igår | 4m 49s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:32 | 22:01 | 17:28:38 | 0s |
| Imorgon | 04:30 | 22:03 | 17:33:22 | 4m 44s |
| Om en vecka | 04:17 | 22:17 | 18:00:20 | 31m 42s |
| Om två vecka | 04:04 | 22:32 | 18:27:43 | 59m 5s |
| Om en månad | 03:48 | 22:54 | 19:05:58 | 1h 37m 20s |
| Om två månader | 04:22 | 22:30 | 18:08:18 | 39m 40s |
| Om tre månader | 05:37 | 21:12 | 15:35:07 | -1h 53m 31s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:32 | 22:01 | 17:28:38 | 0s |
| Igår | 04:35 | 21:58 | 17:23:49 | -4m 49s |
| För en vecka sen | 04:49 | 21:43 | 16:53:56 | -34m 42s |
| För två veckor sen | 05:08 | 21:26 | 16:17:17 | -1h 11m 21s |
| För en månad sen | 05:55 | 20:44 | 14:49:45 | -2h 38m 53s |
| För två månader sen | 06:30 | 18:26 | 11:56:03 | -5h 32m 35s |
| För tre månader sen | 07:54 | 17:14 | 9:19:16 | -8h 9m 22s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:23 |
| Borgerlig gryning | 03:23 - 04:32 |
| Dagsljus | 04:32 - 22:01 |
| Borgerlig skymning | 22:01 - 23:10 |
| Nautisk skymning | 23:10 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 28m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 31m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:23 | 3h 23m |
| – Borgerlig gryning | 03:23 - 04:32 | 1h 9m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:23 - 03:53 | 29m |
| – Gyllene timmen | 03:53 - 05:42 | 1h 49m |
| Soluppgång | 04:32 | |
| Passerat meridianen | 13:16 | |
| Solnedgång | 22:01 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:51 - 22:40 | 1h 49m |
| – Blå timmen | 22:40 - 23:10 | 29m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:01 - 23:10 | 1h 9m |
| – Nautisk skymning | 23:10 - 00:00 | 49m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:22 | 05:17 | 21:18 | 22:12 | 16:01:11 |
| 02 | Lö | 04:19 | 05:14 | 21:20 | 22:15 | 16:06:34 |
| 03 | Sö | 04:15 | 05:11 | 21:23 | 22:19 | 16:11:57 |
| 04 | Må | 04:12 | 05:08 | 21:26 | 22:22 | 16:17:17 |
| 05 | Ti | 04:08 | 05:06 | 21:28 | 22:25 | 16:22:37 |
| 06 | On | 04:05 | 05:03 | 21:31 | 22:29 | 16:27:54 |
| 07 | To | 04:02 | 05:00 | 21:33 | 22:32 | 16:33:11 |
| 08 | Fr | 03:58 | 04:57 | 21:36 | 22:35 | 16:38:25 |
| 09 | Lö | 03:55 | 04:55 | 21:38 | 22:39 | 16:43:38 |
| 10 | Sö | 03:51 | 04:52 | 21:41 | 22:42 | 16:48:48 |
| 11 | Må | 03:48 | 04:49 | 21:43 | 22:45 | 16:53:56 |
| 12 | Ti | 03:44 | 04:47 | 21:46 | 22:49 | 16:59:02 |
| 13 | On | 03:41 | 04:44 | 21:48 | 22:52 | 17:04:05 |
| 14 | To | 03:37 | 04:42 | 21:51 | 22:56 | 17:09:06 |
| 15 | Fr | 03:34 | 04:39 | 21:53 | 22:59 | 17:14:04 |
| 16 | Lö | 03:30 | 04:37 | 21:56 | 23:03 | 17:18:57 |
| 17 | Sö | 03:27 | 04:35 | 21:58 | 23:06 | 17:23:49 |
| 18 | Må | 03:23 | 04:32 | 22:01 | 23:10 | 17:28:38 |
| 19 | Ti | 03:20 | 04:30 | 22:03 | 23:13 | 17:33:22 |
| 20 | On | 03:16 | 04:28 | 22:06 | 23:17 | 17:38:02 |
| 21 | To | 03:13 | 04:25 | 22:08 | 23:21 | 17:42:39 |
| 22 | Fr | 03:09 | 04:23 | 22:10 | 23:24 | 17:47:12 |
| 23 | Lö | 03:06 | 04:21 | 22:13 | 23:28 | 17:51:39 |
| 24 | Sö | 03:02 | 04:19 | 22:15 | 23:32 | 17:56:03 |
| 25 | Må | 02:58 | 04:17 | 22:17 | 23:35 | 18:00:20 |
| 26 | Ti | 02:55 | 04:15 | 22:19 | 23:39 | 18:04:33 |
| 27 | On | 02:51 | 04:13 | 22:21 | 23:43 | 18:08:40 |
| 28 | To | 02:48 | 04:11 | 22:24 | 23:47 | 18:12:42 |
| 29 | Fr | 02:44 | 04:09 | 22:26 | 23:50 | 18:16:37 |
| 30 | Lö | 02:41 | 04:07 | 22:28 | 23:54 | 18:20:26 |
| 31 | Sö | 02:37 | 04:06 | 22:30 | 23:58 | 18:24:08 |