| Gryning | 03:24 |
| Soluppgång | 04:33 |
| Solnedgång | 21:59 |
| Skymning | 23:07 |
| Dagslängd | 17h 26m 4s |
| Förändring sedan igår | 4m 45s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:33 | 21:59 | 17:26:04 | 0s |
| Imorgon | 04:30 | 22:01 | 17:30:45 | 4m 41s |
| Om en vecka | 04:17 | 22:15 | 17:57:24 | 31m 20s |
| Om två vecka | 04:05 | 22:29 | 18:24:24 | 58m 20s |
| Om en månad | 03:49 | 22:51 | 19:02:03 | 1h 35m 59s |
| Om två månader | 04:23 | 22:28 | 18:05:16 | 39m 12s |
| Om tre månader | 05:36 | 21:10 | 15:33:39 | -1h 52m 25s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:33 | 21:59 | 17:26:04 | 0s |
| Igår | 04:35 | 21:56 | 17:21:19 | -4m 45s |
| För en vecka sen | 04:50 | 21:41 | 16:51:44 | -34m 20s |
| För två veckor sen | 05:08 | 21:24 | 16:15:27 | -1h 10m 37s |
| För en månad sen | 05:54 | 20:43 | 14:48:38 | -2h 37m 26s |
| För två månader sen | 06:29 | 18:26 | 11:56:04 | -5h 30m 0s |
| För tre månader sen | 07:53 | 17:13 | 9:20:22 | -8h 5m 42s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:24 |
| Borgerlig gryning | 03:24 - 04:33 |
| Dagsljus | 04:33 - 21:59 |
| Borgerlig skymning | 21:59 - 23:07 |
| Nautisk skymning | 23:07 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 26m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 33m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:24 | 3h 24m |
| – Borgerlig gryning | 03:24 - 04:33 | 1h 8m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:24 - 03:54 | 29m |
| – Gyllene timmen | 03:54 - 05:42 | 1h 48m |
| Soluppgång | 04:33 | |
| Passerat meridianen | 13:16 | |
| Solnedgång | 21:59 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:49 - 22:37 | 1h 48m |
| – Blå timmen | 22:37 - 23:07 | 29m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:59 - 23:07 | 1h 8m |
| – Nautisk skymning | 23:07 - 00:00 | 52m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:23 | 05:17 | 21:16 | 22:10 | 15:59:28 |
| 02 | Lö | 04:19 | 05:14 | 21:19 | 22:13 | 16:04:49 |
| 03 | Sö | 04:16 | 05:11 | 21:21 | 22:16 | 16:10:08 |
| 04 | Må | 04:12 | 05:08 | 21:24 | 22:20 | 16:15:27 |
| 05 | Ti | 04:09 | 05:06 | 21:26 | 22:23 | 16:20:43 |
| 06 | On | 04:06 | 05:03 | 21:29 | 22:26 | 16:25:58 |
| 07 | To | 04:02 | 05:00 | 21:31 | 22:29 | 16:31:12 |
| 08 | Fr | 03:59 | 04:58 | 21:34 | 22:33 | 16:36:22 |
| 09 | Lö | 03:55 | 04:55 | 21:36 | 22:36 | 16:41:32 |
| 10 | Sö | 03:52 | 04:52 | 21:39 | 22:39 | 16:46:39 |
| 11 | Må | 03:48 | 04:50 | 21:41 | 22:43 | 16:51:44 |
| 12 | Ti | 03:45 | 04:47 | 21:44 | 22:46 | 16:56:47 |
| 13 | On | 03:42 | 04:45 | 21:46 | 22:49 | 17:01:47 |
| 14 | To | 03:38 | 04:42 | 21:49 | 22:53 | 17:06:45 |
| 15 | Fr | 03:35 | 04:40 | 21:51 | 22:56 | 17:11:39 |
| 16 | Lö | 03:31 | 04:37 | 21:54 | 23:00 | 17:16:30 |
| 17 | Sö | 03:28 | 04:35 | 21:56 | 23:03 | 17:21:19 |
| 18 | Må | 03:24 | 04:33 | 21:59 | 23:07 | 17:26:04 |
| 19 | Ti | 03:21 | 04:30 | 22:01 | 23:10 | 17:30:45 |
| 20 | On | 03:18 | 04:28 | 22:03 | 23:14 | 17:35:23 |
| 21 | To | 03:14 | 04:26 | 22:06 | 23:17 | 17:39:56 |
| 22 | Fr | 03:11 | 04:24 | 22:08 | 23:21 | 17:44:25 |
| 23 | Lö | 03:07 | 04:21 | 22:10 | 23:24 | 17:48:50 |
| 24 | Sö | 03:04 | 04:19 | 22:12 | 23:28 | 17:53:10 |
| 25 | Må | 03:00 | 04:17 | 22:15 | 23:32 | 17:57:24 |
| 26 | Ti | 02:57 | 04:15 | 22:17 | 23:35 | 18:01:34 |
| 27 | On | 02:54 | 04:13 | 22:19 | 23:39 | 18:05:37 |
| 28 | To | 02:50 | 04:12 | 22:21 | 23:42 | 18:09:36 |
| 29 | Fr | 02:47 | 04:10 | 22:23 | 23:46 | 18:13:28 |
| 30 | Lö | 02:43 | 04:08 | 22:25 | 23:50 | 18:17:13 |
| 31 | Sö | 02:40 | 04:06 | 22:27 | 23:53 | 18:20:53 |