| Gryning | 03:21 |
| Soluppgång | 04:30 |
| Solnedgång | 21:59 |
| Skymning | 23:08 |
| Dagslängd | 17h 28m 37s |
| Förändring sedan igår | 4m 48s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:30 | 21:59 | 17:28:37 | 0s |
| Imorgon | 04:28 | 22:01 | 17:33:21 | 4m 44s |
| Om en vecka | 04:15 | 22:15 | 18:00:20 | 31m 43s |
| Om två vecka | 04:02 | 22:30 | 18:27:43 | 59m 6s |
| Om en månad | 03:46 | 22:52 | 19:05:58 | 1h 37m 21s |
| Om två månader | 04:20 | 22:29 | 18:08:19 | 39m 42s |
| Om tre månader | 05:35 | 21:10 | 15:35:09 | -1h 53m 28s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:30 | 21:59 | 17:28:37 | 0s |
| Igår | 04:33 | 21:57 | 17:23:49 | -4m 48s |
| För en vecka sen | 04:48 | 21:42 | 16:53:55 | -34m 42s |
| För två veckor sen | 05:06 | 21:24 | 16:17:17 | -1h 11m 20s |
| För en månad sen | 05:53 | 20:43 | 14:49:45 | -2h 38m 52s |
| För två månader sen | 06:29 | 18:25 | 11:56:01 | -5h 32m 36s |
| För tre månader sen | 07:53 | 17:12 | 9:19:15 | -8h 9m 22s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:21 |
| Borgerlig gryning | 03:21 - 04:30 |
| Dagsljus | 04:30 - 21:59 |
| Borgerlig skymning | 21:59 - 23:08 |
| Nautisk skymning | 23:08 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 28m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 31m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:21 | 3h 21m |
| – Borgerlig gryning | 03:21 - 04:30 | 1h 9m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:21 - 03:51 | 29m |
| – Gyllene timmen | 03:51 - 05:41 | 1h 49m |
| Soluppgång | 04:30 | |
| Passerat meridianen | 13:15 | |
| Solnedgång | 21:59 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:49 - 22:38 | 1h 49m |
| – Blå timmen | 22:38 - 23:08 | 29m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:59 - 23:08 | 1h 9m |
| – Nautisk skymning | 23:08 - 00:00 | 51m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:20 | 05:15 | 21:16 | 22:10 | 16:01:10 |
| 02 | Lö | 04:17 | 05:12 | 21:19 | 22:14 | 16:06:34 |
| 03 | Sö | 04:14 | 05:09 | 21:21 | 22:17 | 16:11:56 |
| 04 | Må | 04:10 | 05:06 | 21:24 | 22:20 | 16:17:17 |
| 05 | Ti | 04:07 | 05:04 | 21:26 | 22:23 | 16:22:37 |
| 06 | On | 04:03 | 05:01 | 21:29 | 22:27 | 16:27:54 |
| 07 | To | 04:00 | 04:58 | 21:31 | 22:30 | 16:33:11 |
| 08 | Fr | 03:56 | 04:56 | 21:34 | 22:33 | 16:38:25 |
| 09 | Lö | 03:53 | 04:53 | 21:37 | 22:37 | 16:43:36 |
| 10 | Sö | 03:49 | 04:50 | 21:39 | 22:40 | 16:48:48 |
| 11 | Må | 03:46 | 04:48 | 21:42 | 22:43 | 16:53:55 |
| 12 | Ti | 03:42 | 04:45 | 21:44 | 22:47 | 16:59:01 |
| 13 | On | 03:39 | 04:43 | 21:47 | 22:50 | 17:04:04 |
| 14 | To | 03:35 | 04:40 | 21:49 | 22:54 | 17:09:05 |
| 15 | Fr | 03:32 | 04:38 | 21:52 | 22:57 | 17:14:02 |
| 16 | Lö | 03:28 | 04:35 | 21:54 | 23:01 | 17:18:57 |
| 17 | Sö | 03:25 | 04:33 | 21:57 | 23:04 | 17:23:49 |
| 18 | Må | 03:21 | 04:30 | 21:59 | 23:08 | 17:28:37 |
| 19 | Ti | 03:18 | 04:28 | 22:01 | 23:12 | 17:33:21 |
| 20 | On | 03:14 | 04:26 | 22:04 | 23:15 | 17:38:02 |
| 21 | To | 03:11 | 04:23 | 22:06 | 23:19 | 17:42:39 |
| 22 | Fr | 03:07 | 04:21 | 22:08 | 23:22 | 17:47:11 |
| 23 | Lö | 03:04 | 04:19 | 22:11 | 23:26 | 17:51:39 |
| 24 | Sö | 03:00 | 04:17 | 22:13 | 23:30 | 17:56:02 |
| 25 | Må | 02:57 | 04:15 | 22:15 | 23:34 | 18:00:20 |
| 26 | Ti | 02:53 | 04:13 | 22:17 | 23:37 | 18:04:33 |
| 27 | On | 02:50 | 04:11 | 22:20 | 23:41 | 18:08:40 |
| 28 | To | 02:46 | 04:09 | 22:22 | 23:45 | 18:12:42 |
| 29 | Fr | 02:42 | 04:07 | 22:24 | 23:49 | 18:16:37 |
| 30 | Lö | 02:39 | 04:05 | 22:26 | 23:52 | 18:20:26 |
| 31 | Sö | 02:35 | 04:04 | 22:28 | 23:56 | 18:24:08 |