| Gryning | 03:25 |
| Soluppgång | 04:33 |
| Solnedgång | 21:57 |
| Skymning | 23:05 |
| Dagslängd | 17h 24m 33s |
| Förändring sedan igår | 4m 43s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:33 | 21:57 | 17:24:33 | 0s |
| Imorgon | 04:30 | 21:59 | 17:29:12 | 4m 39s |
| Om en vecka | 04:17 | 22:13 | 17:55:39 | 31m 6s |
| Om två vecka | 04:05 | 22:27 | 18:22:27 | 57m 54s |
| Om en månad | 03:50 | 22:49 | 18:59:43 | 1h 35m 10s |
| Om två månader | 04:23 | 22:26 | 18:03:28 | 38m 55s |
| Om tre månader | 05:36 | 21:09 | 15:32:46 | -1h 51m 47s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:33 | 21:57 | 17:24:33 | 0s |
| Igår | 04:35 | 21:55 | 17:19:50 | -4m 43s |
| För en vecka sen | 04:50 | 21:40 | 16:50:26 | -34m 7s |
| För två veckor sen | 05:08 | 21:22 | 16:14:21 | -1h 10m 12s |
| För en månad sen | 05:54 | 20:42 | 14:47:57 | -2h 36m 36s |
| För två månader sen | 06:29 | 18:25 | 11:56:06 | -5h 28m 27s |
| För tre månader sen | 07:52 | 17:13 | 9:21:02 | -8h 3m 31s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:25 |
| Borgerlig gryning | 03:25 - 04:33 |
| Dagsljus | 04:33 - 21:57 |
| Borgerlig skymning | 21:57 - 23:05 |
| Nautisk skymning | 23:05 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 24m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 35m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:25 | 3h 25m |
| – Borgerlig gryning | 03:25 - 04:33 | 1h 7m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:25 - 03:54 | 28m |
| – Gyllene timmen | 03:54 - 05:42 | 1h 47m |
| Soluppgång | 04:33 | |
| Passerat meridianen | 13:15 | |
| Solnedgång | 21:57 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:48 - 22:36 | 1h 47m |
| – Blå timmen | 22:36 - 23:05 | 28m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:57 - 23:05 | 1h 7m |
| – Nautisk skymning | 23:05 - 00:00 | 54m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:23 | 05:16 | 21:15 | 22:09 | 15:58:28 |
| 02 | Lö | 04:19 | 05:14 | 21:17 | 22:12 | 16:03:47 |
| 03 | Sö | 04:16 | 05:11 | 21:20 | 22:15 | 16:09:04 |
| 04 | Må | 04:13 | 05:08 | 21:22 | 22:18 | 16:14:21 |
| 05 | Ti | 04:09 | 05:05 | 21:25 | 22:21 | 16:19:35 |
| 06 | On | 04:06 | 05:03 | 21:28 | 22:24 | 16:24:49 |
| 07 | To | 04:02 | 05:00 | 21:30 | 22:28 | 16:30:00 |
| 08 | Fr | 03:59 | 04:57 | 21:33 | 22:31 | 16:35:10 |
| 09 | Lö | 03:56 | 04:55 | 21:35 | 22:34 | 16:40:17 |
| 10 | Sö | 03:52 | 04:52 | 21:38 | 22:38 | 16:45:23 |
| 11 | Må | 03:49 | 04:50 | 21:40 | 22:41 | 16:50:26 |
| 12 | Ti | 03:45 | 04:47 | 21:43 | 22:44 | 16:55:27 |
| 13 | On | 03:42 | 04:45 | 21:45 | 22:48 | 17:00:25 |
| 14 | To | 03:39 | 04:42 | 21:47 | 22:51 | 17:05:21 |
| 15 | Fr | 03:35 | 04:40 | 21:50 | 22:54 | 17:10:13 |
| 16 | Lö | 03:32 | 04:37 | 21:52 | 22:58 | 17:15:03 |
| 17 | Sö | 03:28 | 04:35 | 21:55 | 23:01 | 17:19:50 |
| 18 | Må | 03:25 | 04:33 | 21:57 | 23:05 | 17:24:33 |
| 19 | Ti | 03:22 | 04:30 | 21:59 | 23:08 | 17:29:12 |
| 20 | On | 03:18 | 04:28 | 22:02 | 23:12 | 17:33:47 |
| 21 | To | 03:15 | 04:26 | 22:04 | 23:15 | 17:38:19 |
| 22 | Fr | 03:12 | 04:24 | 22:06 | 23:19 | 17:42:46 |
| 23 | Lö | 03:08 | 04:22 | 22:09 | 23:22 | 17:47:08 |
| 24 | Sö | 03:05 | 04:19 | 22:11 | 23:26 | 17:51:26 |
| 25 | Må | 03:01 | 04:17 | 22:13 | 23:29 | 17:55:39 |
| 26 | Ti | 02:58 | 04:15 | 22:15 | 23:33 | 17:59:47 |
| 27 | On | 02:55 | 04:14 | 22:17 | 23:36 | 18:03:49 |
| 28 | To | 02:51 | 04:12 | 22:19 | 23:40 | 18:07:45 |
| 29 | Fr | 02:48 | 04:10 | 22:22 | 23:43 | 18:11:35 |
| 30 | Lö | 02:45 | 04:08 | 22:24 | 23:47 | 18:15:19 |
| 31 | Sö | 02:41 | 04:07 | 22:25 | 23:51 | 18:18:57 |