| Gryning | 03:29 |
| Soluppgång | 04:36 |
| Solnedgång | 21:58 |
| Skymning | 23:04 |
| Dagslängd | 17h 22m 3s |
| Förändring sedan igår | 4m 41s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:36 | 21:58 | 17:22:03 | 0s |
| Imorgon | 04:33 | 22:00 | 17:26:39 | 4m 36s |
| Om en vecka | 04:21 | 22:14 | 17:52:48 | 30m 45s |
| Om två vecka | 04:08 | 22:28 | 18:19:13 | 57m 10s |
| Om en månad | 03:53 | 22:49 | 18:55:55 | 1h 33m 52s |
| Om två månader | 04:26 | 22:27 | 18:00:29 | 38m 26s |
| Om tre månader | 05:39 | 21:10 | 15:31:18 | -1h 50m 45s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:36 | 21:58 | 17:22:03 | 0s |
| Igår | 04:38 | 21:55 | 17:17:22 | -4m 41s |
| För en vecka sen | 04:53 | 21:41 | 16:48:18 | -33m 45s |
| För två veckor sen | 05:11 | 21:24 | 16:12:33 | -1h 9m 30s |
| För en månad sen | 05:57 | 20:43 | 14:46:50 | -2h 35m 13s |
| För två månader sen | 06:31 | 18:27 | 11:56:10 | -5h 25m 53s |
| För tre månader sen | 07:53 | 17:15 | 9:22:08 | -7h 59m 55s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:29 |
| Borgerlig gryning | 03:29 - 04:36 |
| Dagsljus | 04:36 - 21:58 |
| Borgerlig skymning | 21:58 - 23:04 |
| Nautisk skymning | 23:04 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 22m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 37m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:29 | 3h 29m |
| – Borgerlig gryning | 03:29 - 04:36 | 1h 6m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:29 - 03:58 | 28m |
| – Gyllene timmen | 03:58 - 05:45 | 1h 46m |
| Soluppgång | 04:36 | |
| Passerat meridianen | 13:17 | |
| Solnedgång | 21:58 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:49 - 22:36 | 1h 46m |
| – Blå timmen | 22:36 - 23:04 | 28m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:58 - 23:04 | 1h 6m |
| – Nautisk skymning | 23:04 - 00:00 | 55m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:26 | 05:19 | 21:16 | 22:09 | 15:56:48 |
| 02 | Lö | 04:23 | 05:16 | 21:19 | 22:12 | 16:02:04 |
| 03 | Sö | 04:19 | 05:14 | 21:21 | 22:15 | 16:07:19 |
| 04 | Må | 04:16 | 05:11 | 21:24 | 22:19 | 16:12:33 |
| 05 | Ti | 04:13 | 05:08 | 21:26 | 22:22 | 16:17:44 |
| 06 | On | 04:09 | 05:06 | 21:29 | 22:25 | 16:22:55 |
| 07 | To | 04:06 | 05:03 | 21:31 | 22:28 | 16:28:04 |
| 08 | Fr | 04:03 | 05:00 | 21:34 | 22:31 | 16:33:10 |
| 09 | Lö | 03:59 | 04:58 | 21:36 | 22:35 | 16:38:15 |
| 10 | Sö | 03:56 | 04:55 | 21:38 | 22:38 | 16:43:17 |
| 11 | Må | 03:53 | 04:53 | 21:41 | 22:41 | 16:48:18 |
| 12 | Ti | 03:49 | 04:50 | 21:43 | 22:44 | 16:53:15 |
| 13 | On | 03:46 | 04:48 | 21:46 | 22:48 | 16:58:10 |
| 14 | To | 03:42 | 04:45 | 21:48 | 22:51 | 17:03:03 |
| 15 | Fr | 03:39 | 04:43 | 21:51 | 22:54 | 17:07:53 |
| 16 | Lö | 03:36 | 04:40 | 21:53 | 22:58 | 17:12:40 |
| 17 | Sö | 03:32 | 04:38 | 21:55 | 23:01 | 17:17:22 |
| 18 | Må | 03:29 | 04:36 | 21:58 | 23:04 | 17:22:03 |
| 19 | Ti | 03:26 | 04:33 | 22:00 | 23:08 | 17:26:39 |
| 20 | On | 03:23 | 04:31 | 22:02 | 23:11 | 17:31:11 |
| 21 | To | 03:19 | 04:29 | 22:05 | 23:15 | 17:35:40 |
| 22 | Fr | 03:16 | 04:27 | 22:07 | 23:18 | 17:40:03 |
| 23 | Lö | 03:13 | 04:25 | 22:09 | 23:21 | 17:44:24 |
| 24 | Sö | 03:09 | 04:23 | 22:11 | 23:25 | 17:48:38 |
| 25 | Må | 03:06 | 04:21 | 22:14 | 23:28 | 17:52:48 |
| 26 | Ti | 03:03 | 04:19 | 22:16 | 23:32 | 17:56:52 |
| 27 | On | 03:00 | 04:17 | 22:18 | 23:35 | 18:00:51 |
| 28 | To | 02:56 | 04:15 | 22:20 | 23:39 | 18:04:44 |
| 29 | Fr | 02:53 | 04:13 | 22:22 | 23:42 | 18:08:31 |
| 30 | Lö | 02:50 | 04:12 | 22:24 | 23:46 | 18:12:12 |
| 31 | Sö | 02:47 | 04:10 | 22:26 | 23:49 | 18:15:46 |