| Gryning | 03:32 |
| Soluppgång | 04:39 |
| Solnedgång | 21:59 |
| Skymning | 23:06 |
| Dagslängd | 17h 20m 50s |
| Förändring sedan igår | 4m 38s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:39 | 21:59 | 17:20:50 | 0s |
| Imorgon | 04:36 | 22:02 | 17:25:25 | 4m 35s |
| Om en vecka | 04:24 | 22:15 | 17:51:24 | 30m 34s |
| Om två vecka | 04:11 | 22:29 | 18:17:40 | 56m 50s |
| Om en månad | 03:56 | 22:51 | 18:54:05 | 1h 33m 15s |
| Om två månader | 04:29 | 22:28 | 17:59:02 | 38m 12s |
| Om tre månader | 05:41 | 21:12 | 15:30:35 | -1h 50m 15s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:39 | 21:59 | 17:20:50 | 0s |
| Igår | 04:41 | 21:57 | 17:16:12 | -4m 38s |
| För en vecka sen | 04:55 | 21:43 | 16:47:15 | -33m 35s |
| För två veckor sen | 05:14 | 21:25 | 16:11:40 | -1h 9m 10s |
| För en månad sen | 05:59 | 20:45 | 14:46:18 | -2h 34m 32s |
| För två månader sen | 06:33 | 18:29 | 11:56:12 | -5h 24m 38s |
| För tre månader sen | 07:55 | 17:18 | 9:22:40 | -7h 58m 10s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:32 |
| Borgerlig gryning | 03:32 - 04:39 |
| Dagsljus | 04:39 - 21:59 |
| Borgerlig skymning | 21:59 - 23:06 |
| Nautisk skymning | 23:06 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 20m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 39m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:32 | 3h 32m |
| – Borgerlig gryning | 03:32 - 04:39 | 1h 6m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:32 - 04:01 | 28m |
| – Gyllene timmen | 04:01 - 05:47 | 1h 46m |
| Soluppgång | 04:39 | |
| Passerat meridianen | 13:19 | |
| Solnedgång | 21:59 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:51 - 22:37 | 1h 46m |
| – Blå timmen | 22:37 - 23:06 | 28m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:59 - 23:06 | 1h 6m |
| – Nautisk skymning | 23:06 - 00:00 | 53m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:29 | 05:22 | 21:18 | 22:11 | 15:56:00 |
| 02 | Lö | 04:25 | 05:19 | 21:20 | 22:14 | 16:01:14 |
| 03 | Sö | 04:22 | 05:16 | 21:23 | 22:17 | 16:06:28 |
| 04 | Må | 04:19 | 05:14 | 21:25 | 22:20 | 16:11:40 |
| 05 | Ti | 04:16 | 05:11 | 21:28 | 22:23 | 16:16:50 |
| 06 | On | 04:12 | 05:08 | 21:30 | 22:26 | 16:21:59 |
| 07 | To | 04:09 | 05:06 | 21:33 | 22:30 | 16:27:06 |
| 08 | Fr | 04:06 | 05:03 | 21:35 | 22:33 | 16:32:12 |
| 09 | Lö | 04:02 | 05:00 | 21:38 | 22:36 | 16:37:15 |
| 10 | Sö | 03:59 | 04:58 | 21:40 | 22:39 | 16:42:17 |
| 11 | Må | 03:56 | 04:55 | 21:43 | 22:42 | 16:47:15 |
| 12 | Ti | 03:52 | 04:53 | 21:45 | 22:46 | 16:52:11 |
| 13 | On | 03:49 | 04:50 | 21:48 | 22:49 | 16:57:06 |
| 14 | To | 03:46 | 04:48 | 21:50 | 22:52 | 17:01:57 |
| 15 | Fr | 03:42 | 04:46 | 21:52 | 22:56 | 17:06:45 |
| 16 | Lö | 03:39 | 04:43 | 21:55 | 22:59 | 17:11:30 |
| 17 | Sö | 03:36 | 04:41 | 21:57 | 23:02 | 17:16:12 |
| 18 | Må | 03:32 | 04:39 | 21:59 | 23:06 | 17:20:50 |
| 19 | Ti | 03:29 | 04:36 | 22:02 | 23:09 | 17:25:25 |
| 20 | On | 03:26 | 04:34 | 22:04 | 23:12 | 17:29:55 |
| 21 | To | 03:23 | 04:32 | 22:06 | 23:16 | 17:34:22 |
| 22 | Fr | 03:19 | 04:30 | 22:09 | 23:19 | 17:38:45 |
| 23 | Lö | 03:16 | 04:28 | 22:11 | 23:22 | 17:43:02 |
| 24 | Sö | 03:13 | 04:26 | 22:13 | 23:26 | 17:47:16 |
| 25 | Må | 03:10 | 04:24 | 22:15 | 23:29 | 17:51:24 |
| 26 | Ti | 03:06 | 04:22 | 22:17 | 23:33 | 17:55:27 |
| 27 | On | 03:03 | 04:20 | 22:19 | 23:36 | 17:59:25 |
| 28 | To | 03:00 | 04:18 | 22:21 | 23:39 | 18:03:16 |
| 29 | Fr | 02:57 | 04:16 | 22:23 | 23:43 | 18:07:02 |
| 30 | Lö | 02:54 | 04:15 | 22:25 | 23:46 | 18:10:41 |
| 31 | Sö | 02:51 | 04:13 | 22:27 | 23:50 | 18:14:14 |