| Gryning | 03:33 |
| Soluppgång | 04:40 |
| Solnedgång | 22:02 |
| Skymning | 23:09 |
| Dagslängd | 17h 22m 24s |
| Förändring sedan igår | 4m 40s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:40 | 22:02 | 17:22:24 | 0s |
| Imorgon | 04:38 | 22:05 | 17:27:02 | 4m 38s |
| Om en vecka | 04:25 | 22:18 | 17:53:13 | 30m 49s |
| Om två vecka | 04:12 | 22:32 | 18:19:41 | 57m 17s |
| Om en månad | 03:57 | 22:54 | 18:56:27 | 1h 34m 3s |
| Om två månader | 04:30 | 22:31 | 18:00:54 | 38m 30s |
| Om tre månader | 05:43 | 21:14 | 15:31:30 | -1h 50m 54s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:40 | 22:02 | 17:22:24 | 0s |
| Igår | 04:42 | 22:00 | 17:17:44 | -4m 40s |
| För en vecka sen | 04:57 | 21:45 | 16:48:37 | -33m 47s |
| För två veckor sen | 05:15 | 21:28 | 16:12:48 | -1h 9m 36s |
| För en månad sen | 06:01 | 20:48 | 14:47:01 | -2h 35m 23s |
| För två månader sen | 06:35 | 18:31 | 11:56:10 | -5h 26m 14s |
| För tre månader sen | 07:58 | 17:20 | 9:22:00 | -8h 0m 24s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:33 |
| Borgerlig gryning | 03:33 - 04:40 |
| Dagsljus | 04:40 - 22:02 |
| Borgerlig skymning | 22:02 - 23:09 |
| Nautisk skymning | 23:09 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 22m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 37m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:33 | 3h 33m |
| – Borgerlig gryning | 03:33 - 04:40 | 1h 6m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:33 - 04:02 | 28m |
| – Gyllene timmen | 04:02 - 05:49 | 1h 47m |
| Soluppgång | 04:40 | |
| Passerat meridianen | 13:21 | |
| Solnedgång | 22:02 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:53 - 22:40 | 1h 47m |
| – Blå timmen | 22:40 - 23:09 | 28m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:02 - 23:09 | 1h 6m |
| – Nautisk skymning | 23:09 - 00:00 | 50m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:30 | 05:23 | 21:20 | 22:14 | 15:57:03 |
| 02 | Lö | 04:27 | 05:21 | 21:23 | 22:17 | 16:02:20 |
| 03 | Sö | 04:23 | 05:18 | 21:25 | 22:20 | 16:07:35 |
| 04 | Må | 04:20 | 05:15 | 21:28 | 22:23 | 16:12:48 |
| 05 | Ti | 04:17 | 05:12 | 21:30 | 22:26 | 16:18:01 |
| 06 | On | 04:13 | 05:10 | 21:33 | 22:29 | 16:23:12 |
| 07 | To | 04:10 | 05:07 | 21:35 | 22:33 | 16:28:21 |
| 08 | Fr | 04:07 | 05:04 | 21:38 | 22:36 | 16:33:28 |
| 09 | Lö | 04:03 | 05:02 | 21:40 | 22:39 | 16:38:33 |
| 10 | Sö | 04:00 | 04:59 | 21:43 | 22:42 | 16:43:36 |
| 11 | Må | 03:57 | 04:57 | 21:45 | 22:46 | 16:48:37 |
| 12 | Ti | 03:53 | 04:54 | 21:48 | 22:49 | 16:53:35 |
| 13 | On | 03:50 | 04:52 | 21:50 | 22:52 | 16:58:31 |
| 14 | To | 03:46 | 04:49 | 21:53 | 22:56 | 17:03:24 |
| 15 | Fr | 03:43 | 04:47 | 21:55 | 22:59 | 17:08:14 |
| 16 | Lö | 03:40 | 04:44 | 21:58 | 23:02 | 17:13:01 |
| 17 | Sö | 03:36 | 04:42 | 22:00 | 23:06 | 17:17:44 |
| 18 | Må | 03:33 | 04:40 | 22:02 | 23:09 | 17:22:24 |
| 19 | Ti | 03:30 | 04:38 | 22:05 | 23:12 | 17:27:02 |
| 20 | On | 03:26 | 04:35 | 22:07 | 23:16 | 17:31:34 |
| 21 | To | 03:23 | 04:33 | 22:09 | 23:19 | 17:36:03 |
| 22 | Fr | 03:20 | 04:31 | 22:11 | 23:23 | 17:40:28 |
| 23 | Lö | 03:17 | 04:29 | 22:14 | 23:26 | 17:44:47 |
| 24 | Sö | 03:13 | 04:27 | 22:16 | 23:30 | 17:49:02 |
| 25 | Må | 03:10 | 04:25 | 22:18 | 23:33 | 17:53:13 |
| 26 | Ti | 03:07 | 04:23 | 22:20 | 23:36 | 17:57:17 |
| 27 | On | 03:03 | 04:21 | 22:22 | 23:40 | 18:01:17 |
| 28 | To | 03:00 | 04:19 | 22:24 | 23:43 | 18:05:11 |
| 29 | Fr | 02:57 | 04:17 | 22:26 | 23:47 | 18:08:58 |
| 30 | Lö | 02:54 | 04:16 | 22:28 | 23:50 | 18:12:39 |
| 31 | Sö | 02:51 | 04:14 | 22:30 | 23:54 | 18:16:14 |