| Gryning | 03:32 |
| Soluppgång | 04:39 |
| Solnedgång | 22:02 |
| Skymning | 23:10 |
| Dagslängd | 17h 23m 39s |
| Förändring sedan igår | 4m 42s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:39 | 22:02 | 17:23:39 | 0s |
| Imorgon | 04:37 | 22:05 | 17:28:17 | 4m 38s |
| Om en vecka | 04:24 | 22:18 | 17:54:38 | 30m 59s |
| Om två vecka | 04:11 | 22:33 | 18:21:18 | 57m 39s |
| Om en månad | 03:56 | 22:54 | 18:58:20 | 1h 34m 41s |
| Om två månader | 04:29 | 22:32 | 18:02:22 | 38m 43s |
| Om tre månader | 05:42 | 21:14 | 15:32:13 | -1h 51m 26s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:39 | 22:02 | 17:23:39 | 0s |
| Igår | 04:41 | 22:00 | 17:18:57 | -4m 42s |
| För en vecka sen | 04:56 | 21:45 | 16:49:41 | -33m 58s |
| För två veckor sen | 05:14 | 21:28 | 16:13:42 | -1h 9m 57s |
| För en månad sen | 06:00 | 20:48 | 14:47:35 | -2h 36m 4s |
| För två månader sen | 06:34 | 18:31 | 11:56:09 | -5h 27m 30s |
| För tre månader sen | 07:57 | 17:19 | 9:21:27 | -8h 2m 12s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:32 |
| Borgerlig gryning | 03:32 - 04:39 |
| Dagsljus | 04:39 - 22:02 |
| Borgerlig skymning | 22:02 - 23:10 |
| Nautisk skymning | 23:10 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 23m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 36m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:32 | 3h 32m |
| – Borgerlig gryning | 03:32 - 04:39 | 1h 7m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:32 - 04:00 | 28m |
| – Gyllene timmen | 04:00 - 05:48 | 1h 47m |
| Soluppgång | 04:39 | |
| Passerat meridianen | 13:21 | |
| Solnedgång | 22:02 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:53 - 22:41 | 1h 47m |
| – Blå timmen | 22:41 - 23:10 | 28m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:02 - 23:10 | 1h 7m |
| – Nautisk skymning | 23:10 - 00:00 | 49m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:29 | 05:23 | 21:20 | 22:14 | 15:57:53 |
| 02 | Lö | 04:26 | 05:20 | 21:23 | 22:17 | 16:03:11 |
| 03 | Sö | 04:22 | 05:17 | 21:25 | 22:20 | 16:08:27 |
| 04 | Må | 04:19 | 05:14 | 21:28 | 22:23 | 16:13:42 |
| 05 | Ti | 04:16 | 05:12 | 21:30 | 22:27 | 16:18:57 |
| 06 | On | 04:12 | 05:09 | 21:33 | 22:30 | 16:24:08 |
| 07 | To | 04:09 | 05:06 | 21:36 | 22:33 | 16:29:19 |
| 08 | Fr | 04:05 | 05:04 | 21:38 | 22:36 | 16:34:27 |
| 09 | Lö | 04:02 | 05:01 | 21:41 | 22:39 | 16:39:34 |
| 10 | Sö | 03:59 | 04:58 | 21:43 | 22:43 | 16:44:38 |
| 11 | Må | 03:55 | 04:56 | 21:45 | 22:46 | 16:49:41 |
| 12 | Ti | 03:52 | 04:53 | 21:48 | 22:49 | 16:54:40 |
| 13 | On | 03:48 | 04:51 | 21:50 | 22:53 | 16:59:37 |
| 14 | To | 03:45 | 04:48 | 21:53 | 22:56 | 17:04:32 |
| 15 | Fr | 03:42 | 04:46 | 21:55 | 22:59 | 17:09:24 |
| 16 | Lö | 03:38 | 04:43 | 21:58 | 23:03 | 17:14:13 |
| 17 | Sö | 03:35 | 04:41 | 22:00 | 23:06 | 17:18:57 |
| 18 | Må | 03:32 | 04:39 | 22:02 | 23:10 | 17:23:39 |
| 19 | Ti | 03:28 | 04:37 | 22:05 | 23:13 | 17:28:17 |
| 20 | On | 03:25 | 04:34 | 22:07 | 23:17 | 17:32:52 |
| 21 | To | 03:22 | 04:32 | 22:09 | 23:20 | 17:37:22 |
| 22 | Fr | 03:18 | 04:30 | 22:12 | 23:23 | 17:41:48 |
| 23 | Lö | 03:15 | 04:28 | 22:14 | 23:27 | 17:46:09 |
| 24 | Sö | 03:12 | 04:26 | 22:16 | 23:30 | 17:50:27 |
| 25 | Må | 03:08 | 04:24 | 22:18 | 23:34 | 17:54:38 |
| 26 | Ti | 03:05 | 04:22 | 22:21 | 23:37 | 17:58:45 |
| 27 | On | 03:02 | 04:20 | 22:23 | 23:41 | 18:02:46 |
| 28 | To | 02:58 | 04:18 | 22:25 | 23:44 | 18:06:40 |
| 29 | Fr | 02:55 | 04:16 | 22:27 | 23:48 | 18:10:30 |
| 30 | Lö | 02:52 | 04:15 | 22:29 | 23:52 | 18:14:12 |
| 31 | Sö | 02:48 | 04:13 | 22:31 | 23:55 | 18:17:48 |