| Gryning | 03:32 |
| Soluppgång | 04:38 |
| Solnedgång | 22:01 |
| Skymning | 23:08 |
| Dagslängd | 17h 22m 33s |
| Förändring sedan igår | 4m 41s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:38 | 22:01 | 17:22:33 | 0s |
| Imorgon | 04:36 | 22:03 | 17:27:09 | 4m 36s |
| Om en vecka | 04:23 | 22:17 | 17:53:22 | 30m 49s |
| Om två vecka | 04:11 | 22:31 | 18:19:51 | 57m 18s |
| Om en månad | 03:56 | 22:53 | 18:56:39 | 1h 34m 6s |
| Om två månader | 04:29 | 22:30 | 18:01:03 | 38m 30s |
| Om tre månader | 05:42 | 21:13 | 15:31:35 | -1h 50m 58s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:38 | 22:01 | 17:22:33 | 0s |
| Igår | 04:41 | 21:59 | 17:17:52 | -4m 41s |
| För en vecka sen | 04:55 | 21:44 | 16:48:43 | -33m 50s |
| För två veckor sen | 05:14 | 21:27 | 16:12:54 | -1h 9m 39s |
| För en månad sen | 05:59 | 20:46 | 14:47:04 | -2h 35m 29s |
| För två månader sen | 06:34 | 18:30 | 11:56:10 | -5h 26m 23s |
| För tre månader sen | 07:56 | 17:18 | 9:21:56 | -8h 0m 37s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:32 |
| Borgerlig gryning | 03:32 - 04:38 |
| Dagsljus | 04:38 - 22:01 |
| Borgerlig skymning | 22:01 - 23:08 |
| Nautisk skymning | 23:08 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 22m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 37m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:32 | 3h 32m |
| – Borgerlig gryning | 03:32 - 04:38 | 1h 6m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:32 - 04:00 | 28m |
| – Gyllene timmen | 04:00 - 05:47 | 1h 47m |
| Soluppgång | 04:38 | |
| Passerat meridianen | 13:20 | |
| Solnedgång | 22:01 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:52 - 22:39 | 1h 47m |
| – Blå timmen | 22:39 - 23:08 | 28m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:01 - 23:08 | 1h 6m |
| – Nautisk skymning | 23:08 - 00:00 | 51m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:29 | 05:22 | 21:19 | 22:12 | 15:57:08 |
| 02 | Lö | 04:25 | 05:19 | 21:22 | 22:15 | 16:02:25 |
| 03 | Sö | 04:22 | 05:16 | 21:24 | 22:19 | 16:07:40 |
| 04 | Må | 04:19 | 05:14 | 21:27 | 22:22 | 16:12:54 |
| 05 | Ti | 04:15 | 05:11 | 21:29 | 22:25 | 16:18:07 |
| 06 | On | 04:12 | 05:08 | 21:32 | 22:28 | 16:23:17 |
| 07 | To | 04:08 | 05:06 | 21:34 | 22:31 | 16:28:26 |
| 08 | Fr | 04:05 | 05:03 | 21:37 | 22:35 | 16:33:34 |
| 09 | Lö | 04:02 | 05:00 | 21:39 | 22:38 | 16:38:39 |
| 10 | Sö | 03:58 | 04:58 | 21:42 | 22:41 | 16:43:42 |
| 11 | Må | 03:55 | 04:55 | 21:44 | 22:44 | 16:48:43 |
| 12 | Ti | 03:52 | 04:53 | 21:46 | 22:48 | 16:53:41 |
| 13 | On | 03:48 | 04:50 | 21:49 | 22:51 | 16:58:38 |
| 14 | To | 03:45 | 04:48 | 21:51 | 22:54 | 17:03:31 |
| 15 | Fr | 03:42 | 04:45 | 21:54 | 22:58 | 17:08:21 |
| 16 | Lö | 03:38 | 04:43 | 21:56 | 23:01 | 17:13:08 |
| 17 | Sö | 03:35 | 04:41 | 21:59 | 23:04 | 17:17:52 |
| 18 | Må | 03:32 | 04:38 | 22:01 | 23:08 | 17:22:33 |
| 19 | Ti | 03:28 | 04:36 | 22:03 | 23:11 | 17:27:09 |
| 20 | On | 03:25 | 04:34 | 22:06 | 23:14 | 17:31:42 |
| 21 | To | 03:22 | 04:32 | 22:08 | 23:18 | 17:36:11 |
| 22 | Fr | 03:18 | 04:30 | 22:10 | 23:21 | 17:40:35 |
| 23 | Lö | 03:15 | 04:27 | 22:12 | 23:25 | 17:44:56 |
| 24 | Sö | 03:12 | 04:25 | 22:15 | 23:28 | 17:49:11 |
| 25 | Må | 03:08 | 04:23 | 22:17 | 23:32 | 17:53:22 |
| 26 | Ti | 03:05 | 04:21 | 22:19 | 23:35 | 17:57:26 |
| 27 | On | 03:02 | 04:20 | 22:21 | 23:39 | 18:01:26 |
| 28 | To | 02:59 | 04:18 | 22:23 | 23:42 | 18:05:20 |
| 29 | Fr | 02:55 | 04:16 | 22:25 | 23:46 | 18:09:07 |
| 30 | Lö | 02:52 | 04:14 | 22:27 | 23:49 | 18:12:49 |
| 31 | Sö | 02:49 | 04:13 | 22:29 | 23:53 | 18:16:23 |