| Gryning | 03:32 |
| Soluppgång | 04:38 |
| Solnedgång | 21:58 |
| Skymning | 23:05 |
| Dagslängd | 17h 20m 36s |
| Förändring sedan igår | 4m 38s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:38 | 21:58 | 17:20:36 | 0s |
| Imorgon | 04:36 | 22:01 | 17:25:10 | 4m 34s |
| Om en vecka | 04:23 | 22:14 | 17:51:09 | 30m 33s |
| Om två vecka | 04:11 | 22:28 | 18:17:22 | 56m 46s |
| Om en månad | 03:56 | 22:50 | 18:53:44 | 1h 33m 8s |
| Om två månader | 04:29 | 22:27 | 17:58:46 | 38m 10s |
| Om tre månader | 05:41 | 21:11 | 15:30:27 | -1h 50m 9s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:38 | 21:58 | 17:20:36 | 0s |
| Igår | 04:40 | 21:56 | 17:15:58 | -4m 38s |
| För en vecka sen | 04:55 | 21:42 | 16:47:03 | -33m 33s |
| För två veckor sen | 05:13 | 21:24 | 16:11:30 | -1h 9m 6s |
| För en månad sen | 05:58 | 20:44 | 14:46:12 | -2h 34m 24s |
| För två månader sen | 06:32 | 18:28 | 11:56:12 | -5h 24m 24s |
| För tre månader sen | 07:54 | 17:17 | 9:22:47 | -7h 57m 49s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:32 |
| Borgerlig gryning | 03:32 - 04:38 |
| Dagsljus | 04:38 - 21:58 |
| Borgerlig skymning | 21:58 - 23:05 |
| Nautisk skymning | 23:05 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 20m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 39m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:32 | 3h 32m |
| – Borgerlig gryning | 03:32 - 04:38 | 1h 6m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:32 - 04:00 | 28m |
| – Gyllene timmen | 04:00 - 05:46 | 1h 46m |
| Soluppgång | 04:38 | |
| Passerat meridianen | 13:18 | |
| Solnedgång | 21:58 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:50 - 22:36 | 1h 46m |
| – Blå timmen | 22:36 - 23:05 | 28m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:58 - 23:05 | 1h 6m |
| – Nautisk skymning | 23:05 - 00:00 | 54m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:28 | 05:21 | 21:17 | 22:10 | 15:55:50 |
| 02 | Lö | 04:25 | 05:18 | 21:19 | 22:13 | 16:01:04 |
| 03 | Sö | 04:21 | 05:16 | 21:22 | 22:16 | 16:06:18 |
| 04 | Må | 04:18 | 05:13 | 21:24 | 22:19 | 16:11:30 |
| 05 | Ti | 04:15 | 05:10 | 21:27 | 22:22 | 16:16:40 |
| 06 | On | 04:11 | 05:08 | 21:29 | 22:25 | 16:21:48 |
| 07 | To | 04:08 | 05:05 | 21:32 | 22:29 | 16:26:56 |
| 08 | Fr | 04:05 | 05:02 | 21:34 | 22:32 | 16:32:01 |
| 09 | Lö | 04:02 | 05:00 | 21:37 | 22:35 | 16:37:04 |
| 10 | Sö | 03:58 | 04:57 | 21:39 | 22:38 | 16:42:04 |
| 11 | Må | 03:55 | 04:55 | 21:42 | 22:41 | 16:47:03 |
| 12 | Ti | 03:52 | 04:52 | 21:44 | 22:45 | 16:51:59 |
| 13 | On | 03:48 | 04:50 | 21:47 | 22:48 | 16:56:53 |
| 14 | To | 03:45 | 04:47 | 21:49 | 22:51 | 17:01:44 |
| 15 | Fr | 03:42 | 04:45 | 21:51 | 22:55 | 17:06:32 |
| 16 | Lö | 03:38 | 04:42 | 21:54 | 22:58 | 17:11:16 |
| 17 | Sö | 03:35 | 04:40 | 21:56 | 23:01 | 17:15:58 |
| 18 | Må | 03:32 | 04:38 | 21:58 | 23:05 | 17:20:36 |
| 19 | Ti | 03:29 | 04:36 | 22:01 | 23:08 | 17:25:10 |
| 20 | On | 03:25 | 04:33 | 22:03 | 23:11 | 17:29:41 |
| 21 | To | 03:22 | 04:31 | 22:05 | 23:15 | 17:34:08 |
| 22 | Fr | 03:19 | 04:29 | 22:08 | 23:18 | 17:38:30 |
| 23 | Lö | 03:16 | 04:27 | 22:10 | 23:21 | 17:42:47 |
| 24 | Sö | 03:12 | 04:25 | 22:12 | 23:25 | 17:47:00 |
| 25 | Må | 03:09 | 04:23 | 22:14 | 23:28 | 17:51:09 |
| 26 | Ti | 03:06 | 04:21 | 22:16 | 23:32 | 17:55:11 |
| 27 | On | 03:03 | 04:19 | 22:18 | 23:35 | 17:59:08 |
| 28 | To | 03:00 | 04:17 | 22:20 | 23:38 | 18:02:59 |
| 29 | Fr | 02:56 | 04:16 | 22:22 | 23:42 | 18:06:45 |
| 30 | Lö | 02:53 | 04:14 | 22:24 | 23:45 | 18:10:24 |
| 31 | Sö | 02:50 | 04:12 | 22:26 | 23:48 | 18:13:56 |