| Gryning | 03:29 |
| Soluppgång | 04:36 |
| Solnedgång | 21:57 |
| Skymning | 23:03 |
| Dagslängd | 17h 21m 18s |
| Förändring sedan igår | 4m 38s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:36 | 21:57 | 17:21:18 | 0s |
| Imorgon | 04:33 | 21:59 | 17:25:54 | 4m 36s |
| Om en vecka | 04:21 | 22:13 | 17:51:56 | 30m 38s |
| Om två vecka | 04:08 | 22:27 | 18:18:16 | 56m 58s |
| Om en månad | 03:53 | 22:48 | 18:54:47 | 1h 33m 29s |
| Om två månader | 04:26 | 22:26 | 17:59:37 | 38m 19s |
| Om tre månader | 05:38 | 21:09 | 15:30:52 | -1h 50m 26s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:36 | 21:57 | 17:21:18 | 0s |
| Igår | 04:38 | 21:54 | 17:16:40 | -4m 38s |
| För en vecka sen | 04:52 | 21:40 | 16:47:39 | -33m 39s |
| För två veckor sen | 05:11 | 21:23 | 16:12:00 | -1h 9m 18s |
| För en månad sen | 05:56 | 20:43 | 14:46:30 | -2h 34m 48s |
| För två månader sen | 06:30 | 18:26 | 11:56:10 | -5h 25m 8s |
| För tre månader sen | 07:52 | 17:15 | 9:22:28 | -7h 58m 50s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:29 |
| Borgerlig gryning | 03:29 - 04:36 |
| Dagsljus | 04:36 - 21:57 |
| Borgerlig skymning | 21:57 - 23:03 |
| Nautisk skymning | 23:03 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 21m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 38m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:29 | 3h 29m |
| – Borgerlig gryning | 03:29 - 04:36 | 1h 6m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:29 - 03:58 | 28m |
| – Gyllene timmen | 03:58 - 05:44 | 1h 46m |
| Soluppgång | 04:36 | |
| Passerat meridianen | 13:16 | |
| Solnedgång | 21:57 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:48 - 22:35 | 1h 46m |
| – Blå timmen | 22:35 - 23:03 | 28m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:57 - 23:03 | 1h 6m |
| – Nautisk skymning | 23:03 - 00:00 | 56m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:26 | 05:19 | 21:15 | 22:08 | 15:56:18 |
| 02 | Lö | 04:22 | 05:16 | 21:18 | 22:11 | 16:01:33 |
| 03 | Sö | 04:19 | 05:13 | 21:20 | 22:14 | 16:06:48 |
| 04 | Må | 04:16 | 05:11 | 21:23 | 22:18 | 16:12:00 |
| 05 | Ti | 04:12 | 05:08 | 21:25 | 22:21 | 16:17:11 |
| 06 | On | 04:09 | 05:05 | 21:28 | 22:24 | 16:22:21 |
| 07 | To | 04:06 | 05:03 | 21:30 | 22:27 | 16:27:28 |
| 08 | Fr | 04:02 | 05:00 | 21:33 | 22:30 | 16:32:34 |
| 09 | Lö | 03:59 | 04:57 | 21:35 | 22:33 | 16:37:39 |
| 10 | Sö | 03:56 | 04:55 | 21:38 | 22:37 | 16:42:39 |
| 11 | Må | 03:52 | 04:52 | 21:40 | 22:40 | 16:47:39 |
| 12 | Ti | 03:49 | 04:50 | 21:42 | 22:43 | 16:52:36 |
| 13 | On | 03:46 | 04:47 | 21:45 | 22:47 | 16:57:30 |
| 14 | To | 03:42 | 04:45 | 21:47 | 22:50 | 17:02:23 |
| 15 | Fr | 03:39 | 04:43 | 21:50 | 22:53 | 17:07:11 |
| 16 | Lö | 03:36 | 04:40 | 21:52 | 22:56 | 17:11:56 |
| 17 | Sö | 03:33 | 04:38 | 21:54 | 23:00 | 17:16:40 |
| 18 | Må | 03:29 | 04:36 | 21:57 | 23:03 | 17:21:18 |
| 19 | Ti | 03:26 | 04:33 | 21:59 | 23:07 | 17:25:54 |
| 20 | On | 03:23 | 04:31 | 22:01 | 23:10 | 17:30:25 |
| 21 | To | 03:19 | 04:29 | 22:04 | 23:13 | 17:34:52 |
| 22 | Fr | 03:16 | 04:27 | 22:06 | 23:17 | 17:39:15 |
| 23 | Lö | 03:13 | 04:25 | 22:08 | 23:20 | 17:43:34 |
| 24 | Sö | 03:10 | 04:23 | 22:10 | 23:23 | 17:47:48 |
| 25 | Må | 03:06 | 04:21 | 22:13 | 23:27 | 17:51:56 |
| 26 | Ti | 03:03 | 04:19 | 22:15 | 23:30 | 17:56:00 |
| 27 | On | 03:00 | 04:17 | 22:17 | 23:34 | 17:59:58 |
| 28 | To | 02:57 | 04:15 | 22:19 | 23:37 | 18:03:50 |
| 29 | Fr | 02:54 | 04:13 | 22:21 | 23:41 | 18:07:37 |
| 30 | Lö | 02:50 | 04:12 | 22:23 | 23:44 | 18:11:17 |
| 31 | Sö | 02:47 | 04:10 | 22:25 | 23:47 | 18:14:49 |