| Gryning | 03:28 |
| Soluppgång | 04:36 |
| Solnedgång | 22:01 |
| Skymning | 23:09 |
| Dagslängd | 17h 25m 11s |
| Förändring sedan igår | 4m 44s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:36 | 22:01 | 17:25:11 | 0s |
| Imorgon | 04:34 | 22:04 | 17:29:51 | 4m 40s |
| Om en vecka | 04:21 | 22:17 | 17:56:22 | 31m 11s |
| Om två vecka | 04:08 | 22:32 | 18:23:16 | 58m 5s |
| Om en månad | 03:53 | 22:53 | 19:00:40 | 1h 35m 29s |
| Om två månader | 04:26 | 22:31 | 18:04:11 | 39m 0s |
| Om tre månader | 05:40 | 21:13 | 15:33:07 | -1h 52m 4s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:36 | 22:01 | 17:25:11 | 0s |
| Igår | 04:38 | 21:59 | 17:20:27 | -4m 44s |
| För en vecka sen | 04:53 | 21:44 | 16:50:58 | -34m 13s |
| För två veckor sen | 05:12 | 21:27 | 16:14:49 | -1h 10m 22s |
| För en månad sen | 05:58 | 20:46 | 14:48:15 | -2h 36m 56s |
| För två månader sen | 06:33 | 18:29 | 11:56:06 | -5h 29m 5s |
| För tre månader sen | 07:56 | 17:17 | 9:20:46 | -8h 4m 25s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:28 |
| Borgerlig gryning | 03:28 - 04:36 |
| Dagsljus | 04:36 - 22:01 |
| Borgerlig skymning | 22:01 - 23:09 |
| Nautisk skymning | 23:09 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 25m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 34m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:28 | 3h 28m |
| – Borgerlig gryning | 03:28 - 04:36 | 1h 7m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:28 - 03:57 | 29m |
| – Gyllene timmen | 03:57 - 05:46 | 1h 48m |
| Soluppgång | 04:36 | |
| Passerat meridianen | 13:19 | |
| Solnedgång | 22:01 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:52 - 22:40 | 1h 48m |
| – Blå timmen | 22:40 - 23:09 | 29m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:01 - 23:09 | 1h 7m |
| – Nautisk skymning | 23:09 - 00:00 | 50m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:26 | 05:20 | 21:19 | 22:13 | 15:58:54 |
| 02 | Lö | 04:23 | 05:17 | 21:21 | 22:16 | 16:04:13 |
| 03 | Sö | 04:19 | 05:14 | 21:24 | 22:19 | 16:09:31 |
| 04 | Må | 04:16 | 05:12 | 21:27 | 22:22 | 16:14:49 |
| 05 | Ti | 04:13 | 05:09 | 21:29 | 22:25 | 16:20:04 |
| 06 | On | 04:09 | 05:06 | 21:32 | 22:29 | 16:25:17 |
| 07 | To | 04:06 | 05:04 | 21:34 | 22:32 | 16:30:30 |
| 08 | Fr | 04:02 | 05:01 | 21:37 | 22:35 | 16:35:40 |
| 09 | Lö | 03:59 | 04:58 | 21:39 | 22:38 | 16:40:49 |
| 10 | Sö | 03:56 | 04:56 | 21:42 | 22:42 | 16:45:55 |
| 11 | Må | 03:52 | 04:53 | 21:44 | 22:45 | 16:50:58 |
| 12 | Ti | 03:49 | 04:51 | 21:47 | 22:48 | 16:56:00 |
| 13 | On | 03:45 | 04:48 | 21:49 | 22:52 | 17:01:00 |
| 14 | To | 03:42 | 04:46 | 21:52 | 22:55 | 17:05:56 |
| 15 | Fr | 03:39 | 04:43 | 21:54 | 22:59 | 17:10:49 |
| 16 | Lö | 03:35 | 04:41 | 21:56 | 23:02 | 17:15:40 |
| 17 | Sö | 03:32 | 04:38 | 21:59 | 23:05 | 17:20:27 |
| 18 | Må | 03:28 | 04:36 | 22:01 | 23:09 | 17:25:11 |
| 19 | Ti | 03:25 | 04:34 | 22:04 | 23:12 | 17:29:51 |
| 20 | On | 03:22 | 04:31 | 22:06 | 23:16 | 17:34:27 |
| 21 | To | 03:18 | 04:29 | 22:08 | 23:19 | 17:38:59 |
| 22 | Fr | 03:15 | 04:27 | 22:11 | 23:23 | 17:43:27 |
| 23 | Lö | 03:11 | 04:25 | 22:13 | 23:26 | 17:47:50 |
| 24 | Sö | 03:08 | 04:23 | 22:15 | 23:30 | 17:52:09 |
| 25 | Må | 03:05 | 04:21 | 22:17 | 23:34 | 17:56:22 |
| 26 | Ti | 03:01 | 04:19 | 22:19 | 23:37 | 18:00:32 |
| 27 | On | 02:58 | 04:17 | 22:22 | 23:41 | 18:04:34 |
| 28 | To | 02:54 | 04:15 | 22:24 | 23:44 | 18:08:31 |
| 29 | Fr | 02:51 | 04:13 | 22:26 | 23:48 | 18:12:22 |
| 30 | Lö | 02:48 | 04:12 | 22:28 | 23:52 | 18:16:07 |
| 31 | Sö | 02:44 | 04:10 | 22:30 | 23:55 | 18:19:45 |