| Gryning | 03:27 |
| Soluppgång | 04:36 |
| Solnedgång | 22:04 |
| Skymning | 23:13 |
| Dagslängd | 17h 28m 18s |
| Förändring sedan igår | 4m 47s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:36 | 22:04 | 17:28:18 | 0s |
| Imorgon | 04:34 | 22:07 | 17:33:03 | 4m 45s |
| Om en vecka | 04:21 | 22:21 | 17:59:59 | 31m 41s |
| Om två vecka | 04:08 | 22:35 | 18:27:18 | 59m 0s |
| Om en månad | 03:52 | 22:57 | 19:05:28 | 1h 37m 10s |
| Om två månader | 04:26 | 22:34 | 18:07:54 | 39m 36s |
| Om tre månader | 05:40 | 21:15 | 15:34:55 | -1h 53m 23s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:36 | 22:04 | 17:28:18 | 0s |
| Igår | 04:38 | 22:02 | 17:23:31 | -4m 47s |
| För en vecka sen | 04:53 | 21:47 | 16:53:39 | -34m 39s |
| För två veckor sen | 05:12 | 21:29 | 16:17:04 | -1h 11m 14s |
| För en månad sen | 05:58 | 20:48 | 14:49:38 | -2h 38m 40s |
| För två månader sen | 06:34 | 18:30 | 11:56:03 | -5h 32m 15s |
| För tre månader sen | 07:58 | 17:17 | 9:19:25 | -8h 8m 53s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:27 |
| Borgerlig gryning | 03:27 - 04:36 |
| Dagsljus | 04:36 - 22:04 |
| Borgerlig skymning | 22:04 - 23:13 |
| Nautisk skymning | 23:13 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 28m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 31m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:27 | 3h 27m |
| – Borgerlig gryning | 03:27 - 04:36 | 1h 8m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:27 - 03:57 | 29m |
| – Gyllene timmen | 03:57 - 05:46 | 1h 49m |
| Soluppgång | 04:36 | |
| Passerat meridianen | 13:20 | |
| Solnedgång | 22:04 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:54 - 22:43 | 1h 49m |
| – Blå timmen | 22:43 - 23:13 | 29m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:04 - 23:13 | 1h 8m |
| – Nautisk skymning | 23:13 - 00:00 | 46m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:26 | 05:20 | 21:21 | 22:16 | 16:00:59 |
| 02 | Lö | 04:23 | 05:18 | 21:24 | 22:19 | 16:06:22 |
| 03 | Sö | 04:19 | 05:15 | 21:27 | 22:22 | 16:11:43 |
| 04 | Må | 04:16 | 05:12 | 21:29 | 22:25 | 16:17:04 |
| 05 | Ti | 04:12 | 05:09 | 21:32 | 22:29 | 16:22:23 |
| 06 | On | 04:09 | 05:07 | 21:34 | 22:32 | 16:27:40 |
| 07 | To | 04:05 | 05:04 | 21:37 | 22:35 | 16:32:57 |
| 08 | Fr | 04:02 | 05:01 | 21:39 | 22:39 | 16:38:10 |
| 09 | Lö | 03:58 | 04:59 | 21:42 | 22:42 | 16:43:22 |
| 10 | Sö | 03:55 | 04:56 | 21:44 | 22:45 | 16:48:32 |
| 11 | Må | 03:52 | 04:53 | 21:47 | 22:49 | 16:53:39 |
| 12 | Ti | 03:48 | 04:51 | 21:49 | 22:52 | 16:58:45 |
| 13 | On | 03:45 | 04:48 | 21:52 | 22:56 | 17:03:48 |
| 14 | To | 03:41 | 04:46 | 21:54 | 22:59 | 17:08:48 |
| 15 | Fr | 03:38 | 04:43 | 21:57 | 23:03 | 17:13:46 |
| 16 | Lö | 03:34 | 04:41 | 21:59 | 23:06 | 17:18:39 |
| 17 | Sö | 03:31 | 04:38 | 22:02 | 23:10 | 17:23:31 |
| 18 | Må | 03:27 | 04:36 | 22:04 | 23:13 | 17:28:18 |
| 19 | Ti | 03:24 | 04:34 | 22:07 | 23:17 | 17:33:03 |
| 20 | On | 03:20 | 04:31 | 22:09 | 23:20 | 17:37:42 |
| 21 | To | 03:17 | 04:29 | 22:11 | 23:24 | 17:42:19 |
| 22 | Fr | 03:13 | 04:27 | 22:14 | 23:28 | 17:46:51 |
| 23 | Lö | 03:10 | 04:25 | 22:16 | 23:31 | 17:51:19 |
| 24 | Sö | 03:06 | 04:23 | 22:18 | 23:35 | 17:55:41 |
| 25 | Må | 03:03 | 04:21 | 22:21 | 23:39 | 17:59:59 |
| 26 | Ti | 02:59 | 04:19 | 22:23 | 23:42 | 18:04:11 |
| 27 | On | 02:55 | 04:17 | 22:25 | 23:46 | 18:08:18 |
| 28 | To | 02:52 | 04:15 | 22:27 | 23:50 | 18:12:18 |
| 29 | Fr | 02:48 | 04:13 | 22:29 | 23:54 | 18:16:14 |
| 30 | Lö | 02:45 | 04:11 | 22:31 | 23:58 | 18:20:02 |
| 31 | Sö | 02:41 | 04:09 | 22:33 | 00:01 | 18:23:44 |