| Gryning | 03:27 |
| Soluppgång | 04:36 |
| Solnedgång | 22:03 |
| Skymning | 23:11 |
| Dagslängd | 17h 27m 2s |
| Förändring sedan igår | 4m 46s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:36 | 22:03 | 17:27:02 | 0s |
| Imorgon | 04:33 | 22:05 | 17:31:44 | 4m 42s |
| Om en vecka | 04:20 | 22:19 | 17:58:31 | 31m 29s |
| Om två vecka | 04:08 | 22:33 | 18:25:39 | 58m 37s |
| Om en månad | 03:52 | 22:55 | 19:03:31 | 1h 36m 29s |
| Om två månader | 04:26 | 22:32 | 18:06:24 | 39m 22s |
| Om tre månader | 05:40 | 21:14 | 15:34:12 | -1h 52m 50s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:36 | 22:03 | 17:27:02 | 0s |
| Igår | 04:38 | 22:00 | 17:22:16 | -4m 46s |
| För en vecka sen | 04:53 | 21:45 | 16:52:35 | -34m 27s |
| För två veckor sen | 05:11 | 21:28 | 16:16:09 | -1h 10m 53s |
| För en månad sen | 05:58 | 20:47 | 14:49:04 | -2h 37m 58s |
| För två månader sen | 06:33 | 18:29 | 11:56:04 | -5h 30m 58s |
| För tre månader sen | 07:57 | 17:17 | 9:19:58 | -8h 7m 4s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:27 |
| Borgerlig gryning | 03:27 - 04:36 |
| Dagsljus | 04:36 - 22:03 |
| Borgerlig skymning | 22:03 - 23:11 |
| Nautisk skymning | 23:11 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 27m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 32m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:27 | 3h 27m |
| – Borgerlig gryning | 03:27 - 04:36 | 1h 8m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:27 - 03:57 | 29m |
| – Gyllene timmen | 03:57 - 05:45 | 1h 48m |
| Soluppgång | 04:36 | |
| Passerat meridianen | 13:19 | |
| Solnedgång | 22:03 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:53 - 22:42 | 1h 48m |
| – Blå timmen | 22:42 - 23:11 | 29m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:03 - 23:11 | 1h 8m |
| – Nautisk skymning | 23:11 - 00:00 | 48m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:26 | 05:20 | 21:20 | 22:14 | 16:00:08 |
| 02 | Lö | 04:22 | 05:17 | 21:23 | 22:17 | 16:05:30 |
| 03 | Sö | 04:19 | 05:14 | 21:25 | 22:20 | 16:10:50 |
| 04 | Må | 04:15 | 05:11 | 21:28 | 22:24 | 16:16:09 |
| 05 | Ti | 04:12 | 05:09 | 21:30 | 22:27 | 16:21:26 |
| 06 | On | 04:09 | 05:06 | 21:33 | 22:30 | 16:26:42 |
| 07 | To | 04:05 | 05:03 | 21:35 | 22:33 | 16:31:57 |
| 08 | Fr | 04:02 | 05:01 | 21:38 | 22:37 | 16:37:10 |
| 09 | Lö | 03:58 | 04:58 | 21:40 | 22:40 | 16:42:20 |
| 10 | Sö | 03:55 | 04:55 | 21:43 | 22:43 | 16:47:28 |
| 11 | Må | 03:51 | 04:53 | 21:45 | 22:47 | 16:52:35 |
| 12 | Ti | 03:48 | 04:50 | 21:48 | 22:50 | 16:57:39 |
| 13 | On | 03:44 | 04:48 | 21:50 | 22:54 | 17:02:39 |
| 14 | To | 03:41 | 04:45 | 21:53 | 22:57 | 17:07:38 |
| 15 | Fr | 03:38 | 04:43 | 21:55 | 23:01 | 17:12:34 |
| 16 | Lö | 03:34 | 04:40 | 21:58 | 23:04 | 17:17:27 |
| 17 | Sö | 03:31 | 04:38 | 22:00 | 23:07 | 17:22:16 |
| 18 | Må | 03:27 | 04:36 | 22:03 | 23:11 | 17:27:02 |
| 19 | Ti | 03:24 | 04:33 | 22:05 | 23:15 | 17:31:44 |
| 20 | On | 03:20 | 04:31 | 22:07 | 23:18 | 17:36:24 |
| 21 | To | 03:17 | 04:29 | 22:10 | 23:22 | 17:40:58 |
| 22 | Fr | 03:13 | 04:27 | 22:12 | 23:25 | 17:45:28 |
| 23 | Lö | 03:10 | 04:24 | 22:14 | 23:29 | 17:49:54 |
| 24 | Sö | 03:06 | 04:22 | 22:17 | 23:33 | 17:54:16 |
| 25 | Må | 03:03 | 04:20 | 22:19 | 23:36 | 17:58:31 |
| 26 | Ti | 02:59 | 04:18 | 22:21 | 23:40 | 18:02:42 |
| 27 | On | 02:56 | 04:16 | 22:23 | 23:44 | 18:06:47 |
| 28 | To | 02:52 | 04:14 | 22:25 | 23:47 | 18:10:47 |
| 29 | Fr | 02:49 | 04:13 | 22:27 | 23:51 | 18:14:40 |
| 30 | Lö | 02:46 | 04:11 | 22:29 | 23:55 | 18:18:27 |
| 31 | Sö | 02:42 | 04:09 | 22:31 | 23:58 | 18:22:07 |