| Gryning | 03:23 |
| Soluppgång | 04:31 |
| Solnedgång | 21:57 |
| Skymning | 23:06 |
| Dagslängd | 17h 26m 6s |
| Förändring sedan igår | 4m 45s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:31 | 21:57 | 17:26:06 | 0s |
| Imorgon | 04:29 | 22:00 | 17:30:47 | 4m 41s |
| Om en vecka | 04:16 | 22:14 | 17:57:26 | 31m 20s |
| Om två vecka | 04:03 | 22:28 | 18:24:27 | 58m 21s |
| Om en månad | 03:48 | 22:50 | 19:02:06 | 1h 36m 0s |
| Om två månader | 04:22 | 22:27 | 18:05:19 | 39m 13s |
| Om tre månader | 05:35 | 21:09 | 15:33:41 | -1h 52m 25s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:31 | 21:57 | 17:26:06 | 0s |
| Igår | 04:34 | 21:55 | 17:21:21 | -4m 45s |
| För en vecka sen | 04:49 | 21:40 | 16:51:46 | -34m 20s |
| För två veckor sen | 05:07 | 21:23 | 16:15:28 | -1h 10m 38s |
| För en månad sen | 05:53 | 20:42 | 14:48:39 | -2h 37m 27s |
| För två månader sen | 06:28 | 18:24 | 11:56:05 | -5h 30m 1s |
| För tre månader sen | 07:52 | 17:12 | 9:20:21 | -8h 5m 45s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:23 |
| Borgerlig gryning | 03:23 - 04:31 |
| Dagsljus | 04:31 - 21:57 |
| Borgerlig skymning | 21:57 - 23:06 |
| Nautisk skymning | 23:06 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 26m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 33m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:23 | 3h 23m |
| – Borgerlig gryning | 03:23 - 04:31 | 1h 8m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:23 - 03:53 | 29m |
| – Gyllene timmen | 03:53 - 05:41 | 1h 48m |
| Soluppgång | 04:31 | |
| Passerat meridianen | 13:14 | |
| Solnedgång | 21:57 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:48 - 22:36 | 1h 48m |
| – Blå timmen | 22:36 - 23:06 | 29m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:57 - 23:06 | 1h 8m |
| – Nautisk skymning | 23:06 - 00:00 | 53m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:22 | 05:15 | 21:15 | 22:09 | 15:59:30 |
| 02 | Lö | 04:18 | 05:13 | 21:18 | 22:12 | 16:04:51 |
| 03 | Sö | 04:15 | 05:10 | 21:20 | 22:15 | 16:10:09 |
| 04 | Må | 04:11 | 05:07 | 21:23 | 22:18 | 16:15:28 |
| 05 | Ti | 04:08 | 05:04 | 21:25 | 22:22 | 16:20:45 |
| 06 | On | 04:04 | 05:02 | 21:28 | 22:25 | 16:25:59 |
| 07 | To | 04:01 | 04:59 | 21:30 | 22:28 | 16:31:13 |
| 08 | Fr | 03:58 | 04:56 | 21:33 | 22:32 | 16:36:23 |
| 09 | Lö | 03:54 | 04:54 | 21:35 | 22:35 | 16:41:34 |
| 10 | Sö | 03:51 | 04:51 | 21:38 | 22:38 | 16:46:40 |
| 11 | Må | 03:47 | 04:49 | 21:40 | 22:42 | 16:51:46 |
| 12 | Ti | 03:44 | 04:46 | 21:43 | 22:45 | 16:56:48 |
| 13 | On | 03:40 | 04:43 | 21:45 | 22:48 | 17:01:49 |
| 14 | To | 03:37 | 04:41 | 21:48 | 22:52 | 17:06:46 |
| 15 | Fr | 03:34 | 04:39 | 21:50 | 22:55 | 17:11:40 |
| 16 | Lö | 03:30 | 04:36 | 21:53 | 22:59 | 17:16:33 |
| 17 | Sö | 03:27 | 04:34 | 21:55 | 23:02 | 17:21:21 |
| 18 | Må | 03:23 | 04:31 | 21:57 | 23:06 | 17:26:06 |
| 19 | Ti | 03:20 | 04:29 | 22:00 | 23:09 | 17:30:47 |
| 20 | On | 03:16 | 04:27 | 22:02 | 23:13 | 17:35:24 |
| 21 | To | 03:13 | 04:25 | 22:05 | 23:16 | 17:39:58 |
| 22 | Fr | 03:10 | 04:22 | 22:07 | 23:20 | 17:44:27 |
| 23 | Lö | 03:06 | 04:20 | 22:09 | 23:23 | 17:48:51 |
| 24 | Sö | 03:03 | 04:18 | 22:11 | 23:27 | 17:53:11 |
| 25 | Må | 02:59 | 04:16 | 22:14 | 23:30 | 17:57:26 |
| 26 | Ti | 02:56 | 04:14 | 22:16 | 23:34 | 18:01:36 |
| 27 | On | 02:52 | 04:12 | 22:18 | 23:38 | 18:05:40 |
| 28 | To | 02:49 | 04:10 | 22:20 | 23:41 | 18:09:38 |
| 29 | Fr | 02:46 | 04:09 | 22:22 | 23:45 | 18:13:30 |
| 30 | Lö | 02:42 | 04:07 | 22:24 | 23:49 | 18:17:16 |
| 31 | Sö | 02:39 | 04:05 | 22:26 | 23:52 | 18:20:55 |