| Gryning | 03:24 |
| Soluppgång | 04:32 |
| Solnedgång | 21:59 |
| Skymning | 23:07 |
| Dagslängd | 17h 27m 0s |
| Förändring sedan igår | 4m 46s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:32 | 21:59 | 17:27:00 | 0s |
| Imorgon | 04:30 | 22:01 | 17:31:43 | 4m 43s |
| Om en vecka | 04:17 | 22:15 | 17:58:29 | 31m 29s |
| Om två vecka | 04:04 | 22:30 | 18:25:37 | 58m 37s |
| Om en månad | 03:48 | 22:52 | 19:03:29 | 1h 36m 29s |
| Om två månader | 04:22 | 22:28 | 18:06:24 | 39m 24s |
| Om tre månader | 05:36 | 21:10 | 15:34:12 | -1h 52m 48s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:32 | 21:59 | 17:27:00 | 0s |
| Igår | 04:34 | 21:57 | 17:22:14 | -4m 46s |
| För en vecka sen | 04:49 | 21:42 | 16:52:33 | -34m 27s |
| För två veckor sen | 05:08 | 21:24 | 16:16:08 | -1h 10m 52s |
| För en månad sen | 05:54 | 20:43 | 14:49:03 | -2h 37m 57s |
| För två månader sen | 06:29 | 18:25 | 11:56:04 | -5h 30m 56s |
| För tre månader sen | 07:53 | 17:13 | 9:19:57 | -8h 7m 3s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:24 |
| Borgerlig gryning | 03:24 - 04:32 |
| Dagsljus | 04:32 - 21:59 |
| Borgerlig skymning | 21:59 - 23:07 |
| Nautisk skymning | 23:07 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 27m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 33m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:24 | 3h 24m |
| – Borgerlig gryning | 03:24 - 04:32 | 1h 8m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:24 - 03:53 | 29m |
| – Gyllene timmen | 03:53 - 05:42 | 1h 48m |
| Soluppgång | 04:32 | |
| Passerat meridianen | 13:15 | |
| Solnedgång | 21:59 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:49 - 22:38 | 1h 48m |
| – Blå timmen | 22:38 - 23:07 | 29m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:59 - 23:07 | 1h 8m |
| – Nautisk skymning | 23:07 - 00:00 | 52m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:22 | 05:16 | 21:16 | 22:10 | 16:00:07 |
| 02 | Lö | 04:19 | 05:13 | 21:19 | 22:14 | 16:05:28 |
| 03 | Sö | 04:15 | 05:11 | 21:21 | 22:17 | 16:10:48 |
| 04 | Må | 04:12 | 05:08 | 21:24 | 22:20 | 16:16:08 |
| 05 | Ti | 04:08 | 05:05 | 21:27 | 22:23 | 16:21:25 |
| 06 | On | 04:05 | 05:02 | 21:29 | 22:27 | 16:26:40 |
| 07 | To | 04:02 | 05:00 | 21:32 | 22:30 | 16:31:55 |
| 08 | Fr | 03:58 | 04:57 | 21:34 | 22:33 | 16:37:07 |
| 09 | Lö | 03:55 | 04:54 | 21:37 | 22:36 | 16:42:18 |
| 10 | Sö | 03:51 | 04:52 | 21:39 | 22:40 | 16:47:26 |
| 11 | Må | 03:48 | 04:49 | 21:42 | 22:43 | 16:52:33 |
| 12 | Ti | 03:44 | 04:47 | 21:44 | 22:47 | 16:57:36 |
| 13 | On | 03:41 | 04:44 | 21:47 | 22:50 | 17:02:37 |
| 14 | To | 03:37 | 04:42 | 21:49 | 22:53 | 17:07:36 |
| 15 | Fr | 03:34 | 04:39 | 21:52 | 22:57 | 17:12:32 |
| 16 | Lö | 03:30 | 04:37 | 21:54 | 23:00 | 17:17:25 |
| 17 | Sö | 03:27 | 04:34 | 21:57 | 23:04 | 17:22:14 |
| 18 | Må | 03:24 | 04:32 | 21:59 | 23:07 | 17:27:00 |
| 19 | Ti | 03:20 | 04:30 | 22:01 | 23:11 | 17:31:43 |
| 20 | On | 03:17 | 04:27 | 22:04 | 23:14 | 17:36:22 |
| 21 | To | 03:13 | 04:25 | 22:06 | 23:18 | 17:40:56 |
| 22 | Fr | 03:10 | 04:23 | 22:08 | 23:22 | 17:45:26 |
| 23 | Lö | 03:06 | 04:21 | 22:11 | 23:25 | 17:49:52 |
| 24 | Sö | 03:03 | 04:19 | 22:13 | 23:29 | 17:54:13 |
| 25 | Må | 02:59 | 04:17 | 22:15 | 23:33 | 17:58:29 |
| 26 | Ti | 02:56 | 04:15 | 22:17 | 23:36 | 18:02:39 |
| 27 | On | 02:52 | 04:13 | 22:19 | 23:40 | 18:06:45 |
| 28 | To | 02:49 | 04:11 | 22:22 | 23:44 | 18:10:44 |
| 29 | Fr | 02:45 | 04:09 | 22:24 | 23:47 | 18:14:38 |
| 30 | Lö | 02:42 | 04:07 | 22:26 | 23:51 | 18:18:24 |
| 31 | Sö | 02:39 | 04:06 | 22:28 | 23:55 | 18:22:04 |