| Gryning | 02:29 |
| Soluppgång | 03:44 |
| Solnedgång | 21:39 |
| Skymning | 22:54 |
| Dagslängd | 17h 55m 43s |
| Förändring sedan igår | 3m 55s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:44 | 21:39 | 17:55:43 | 0s |
| Imorgon | 03:42 | 21:41 | 17:59:30 | 3m 47s |
| Om en vecka | 03:33 | 21:53 | 18:20:01 | 24m 18s |
| Om två vecka | 03:25 | 22:03 | 18:38:05 | 42m 22s |
| Om en månad | 03:23 | 22:12 | 18:48:19 | 52m 36s |
| Om två månader | 04:12 | 21:30 | 17:17:28 | -38m 15s |
| Om tre månader | 05:26 | 20:07 | 14:41:12 | -3h 14m 31s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:44 | 21:39 | 17:55:43 | 0s |
| Igår | 03:46 | 21:37 | 17:51:48 | -3m 55s |
| För en vecka sen | 03:58 | 21:24 | 17:26:41 | -29m 2s |
| För två veckor sen | 04:14 | 21:08 | 16:54:18 | -1h 1m 25s |
| För en månad sen | 04:56 | 20:29 | 15:32:59 | -2h 22m 44s |
| För två månader sen | 05:27 | 18:13 | 12:45:29 | -5h 10m 14s |
| För tre månader sen | 06:51 | 17:04 | 10:12:43 | -7h 43m 0s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:29 |
| Borgerlig gryning | 02:29 - 03:44 |
| Dagsljus | 03:44 - 21:39 |
| Borgerlig skymning | 21:39 - 22:54 |
| Nautisk skymning | 22:54 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 55m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 4m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:29 | 2h 29m |
| – Borgerlig gryning | 02:29 - 03:44 | 1h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:29 - 03:02 | 33m |
| – Gyllene timmen | 03:02 - 04:56 | 1h 53m |
| Soluppgång | 03:44 | |
| Passerat meridianen | 12:42 | |
| Solnedgång | 21:39 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:27 - 22:21 | 1h 53m |
| – Blå timmen | 22:21 - 22:54 | 33m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:39 - 22:54 | 1h 14m |
| – Nautisk skymning | 22:54 - 00:00 | 1h 5m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:52 | 04:45 | 20:39 | 21:31 | 15:53:56 |
| 02 | Lö | 03:49 | 04:42 | 20:41 | 21:34 | 15:59:07 |
| 03 | Sö | 03:46 | 04:39 | 20:44 | 21:37 | 16:04:17 |
| 04 | Må | 03:43 | 04:37 | 20:46 | 21:40 | 16:09:26 |
| 05 | Ti | 03:39 | 04:34 | 20:49 | 21:43 | 16:14:33 |
| 06 | On | 03:36 | 04:31 | 20:51 | 21:47 | 16:19:39 |
| 07 | To | 03:33 | 04:29 | 20:54 | 21:50 | 16:24:42 |
| 08 | Fr | 03:29 | 04:26 | 20:56 | 21:53 | 16:29:44 |
| 09 | Lö | 03:26 | 04:24 | 20:58 | 21:56 | 16:34:43 |
| 10 | Sö | 03:23 | 04:21 | 21:01 | 21:59 | 16:39:41 |
| 11 | Må | 03:20 | 04:19 | 21:03 | 22:02 | 16:44:36 |
| 12 | Ti | 03:16 | 04:16 | 21:06 | 22:05 | 16:49:28 |
| 13 | On | 03:13 | 04:14 | 21:08 | 22:09 | 16:54:18 |
| 14 | To | 03:10 | 04:11 | 21:10 | 22:12 | 16:59:05 |
| 15 | Fr | 03:07 | 04:09 | 21:13 | 22:15 | 17:03:50 |
| 16 | Lö | 03:03 | 04:07 | 21:15 | 22:18 | 17:08:31 |
| 17 | Sö | 03:00 | 04:04 | 21:18 | 22:22 | 17:13:09 |
| 18 | Må | 02:57 | 04:02 | 21:20 | 22:25 | 17:17:43 |
| 19 | Ti | 02:54 | 04:00 | 21:22 | 22:28 | 17:22:14 |
| 20 | On | 02:51 | 03:58 | 21:24 | 22:31 | 17:26:41 |
| 21 | To | 02:47 | 03:56 | 21:27 | 22:35 | 17:31:04 |
| 22 | Fr | 02:44 | 03:53 | 21:29 | 22:38 | 17:35:23 |
| 23 | Lö | 02:41 | 03:51 | 21:31 | 22:41 | 17:39:36 |
| 24 | Sö | 02:38 | 03:49 | 21:33 | 22:45 | 17:43:46 |
| 25 | Må | 02:35 | 03:47 | 21:35 | 22:48 | 17:47:50 |
| 26 | Ti | 02:32 | 03:46 | 21:37 | 22:51 | 17:51:48 |
| 27 | On | 02:29 | 03:44 | 21:39 | 22:54 | 17:55:43 |
| 28 | To | 02:26 | 03:42 | 21:41 | 22:58 | 17:59:30 |
| 29 | Fr | 02:23 | 03:40 | 21:43 | 23:01 | 18:03:11 |
| 30 | Lö | 02:20 | 03:39 | 21:45 | 23:04 | 18:06:47 |
| 31 | Sö | 02:17 | 03:37 | 21:47 | 23:07 | 18:10:16 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Norrtälje kommun |
| Befolkning | 221 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.93034° 18.73607° 59°55'49.224''N 18°44'9.852''E |
| GeoNames | 2716649 |