| Gryning | 02:30 |
| Soluppgång | 03:44 |
| Solnedgång | 21:38 |
| Skymning | 22:52 |
| Dagslängd | 17h 53m 40s |
| Förändring sedan igår | 3m 51s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:44 | 21:38 | 17:53:40 | 0s |
| Imorgon | 03:42 | 21:40 | 17:57:26 | 3m 46s |
| Om en vecka | 03:33 | 21:51 | 18:17:45 | 24m 5s |
| Om två vecka | 03:25 | 22:01 | 18:35:40 | 42m 0s |
| Om en månad | 03:24 | 22:10 | 18:45:46 | 52m 6s |
| Om två månader | 04:13 | 21:28 | 17:15:45 | -37m 55s |
| Om tre månader | 05:26 | 20:06 | 14:40:27 | -3h 13m 13s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:44 | 21:38 | 17:53:40 | 0s |
| Igår | 03:46 | 21:36 | 17:49:49 | -3m 51s |
| För en vecka sen | 03:58 | 21:23 | 17:24:54 | -28m 46s |
| För två veckor sen | 04:14 | 21:07 | 16:52:46 | -1h 0m 54s |
| För en månad sen | 04:56 | 20:28 | 15:31:57 | -2h 21m 43s |
| För två månader sen | 05:27 | 18:12 | 12:45:18 | -5h 8m 22s |
| För tre månader sen | 06:50 | 17:03 | 10:13:14 | -7h 40m 26s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:30 |
| Borgerlig gryning | 02:30 - 03:44 |
| Dagsljus | 03:44 - 21:38 |
| Borgerlig skymning | 21:38 - 22:52 |
| Nautisk skymning | 22:52 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 53m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 6m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:30 | 2h 30m |
| – Borgerlig gryning | 02:30 - 03:44 | 1h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:30 - 03:03 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:03 - 04:56 | 1h 53m |
| Soluppgång | 03:44 | |
| Passerat meridianen | 12:41 | |
| Solnedgång | 21:38 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:26 - 22:19 | 1h 53m |
| – Blå timmen | 22:19 - 22:52 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:38 - 22:52 | 1h 14m |
| – Nautisk skymning | 22:52 - 00:00 | 1h 7m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:53 | 04:45 | 20:38 | 21:30 | 15:52:47 |
| 02 | Lö | 03:49 | 04:42 | 20:40 | 21:33 | 15:57:56 |
| 03 | Sö | 03:46 | 04:39 | 20:43 | 21:36 | 16:03:05 |
| 04 | Må | 03:43 | 04:37 | 20:45 | 21:39 | 16:08:12 |
| 05 | Ti | 03:40 | 04:34 | 20:47 | 21:42 | 16:13:17 |
| 06 | On | 03:36 | 04:32 | 20:50 | 21:45 | 16:18:20 |
| 07 | To | 03:33 | 04:29 | 20:52 | 21:48 | 16:23:21 |
| 08 | Fr | 03:30 | 04:26 | 20:55 | 21:51 | 16:28:21 |
| 09 | Lö | 03:27 | 04:24 | 20:57 | 21:54 | 16:33:18 |
| 10 | Sö | 03:23 | 04:21 | 21:00 | 21:57 | 16:38:14 |
| 11 | Må | 03:20 | 04:19 | 21:02 | 22:01 | 16:43:07 |
| 12 | Ti | 03:17 | 04:16 | 21:04 | 22:04 | 16:47:58 |
| 13 | On | 03:14 | 04:14 | 21:07 | 22:07 | 16:52:46 |
| 14 | To | 03:11 | 04:12 | 21:09 | 22:10 | 16:57:30 |
| 15 | Fr | 03:07 | 04:09 | 21:11 | 22:13 | 17:02:14 |
| 16 | Lö | 03:04 | 04:07 | 21:14 | 22:16 | 17:06:53 |
| 17 | Sö | 03:01 | 04:05 | 21:16 | 22:20 | 17:11:28 |
| 18 | Må | 02:58 | 04:02 | 21:18 | 22:23 | 17:16:00 |
| 19 | Ti | 02:55 | 04:00 | 21:21 | 22:26 | 17:20:29 |
| 20 | On | 02:52 | 03:58 | 21:23 | 22:29 | 17:24:54 |
| 21 | To | 02:48 | 03:56 | 21:25 | 22:33 | 17:29:15 |
| 22 | Fr | 02:45 | 03:54 | 21:27 | 22:36 | 17:33:31 |
| 23 | Lö | 02:42 | 03:52 | 21:30 | 22:39 | 17:37:43 |
| 24 | Sö | 02:39 | 03:50 | 21:32 | 22:42 | 17:41:50 |
| 25 | Må | 02:36 | 03:48 | 21:34 | 22:45 | 17:45:52 |
| 26 | Ti | 02:33 | 03:46 | 21:36 | 22:49 | 17:49:49 |
| 27 | On | 02:30 | 03:44 | 21:38 | 22:52 | 17:53:40 |
| 28 | To | 02:27 | 03:42 | 21:40 | 22:55 | 17:57:26 |
| 29 | Fr | 02:24 | 03:41 | 21:42 | 22:58 | 18:01:06 |
| 30 | Lö | 02:21 | 03:39 | 21:44 | 23:01 | 18:04:40 |
| 31 | Sö | 02:19 | 03:37 | 21:46 | 23:05 | 18:08:07 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Norrtälje kommun |
| Befolkning | 255 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.81667° 18.88333° 59°49'0.012''N 18°52'59.988''E |
| GeoNames | 2687610 |