| Gryning | 02:31 |
| Soluppgång | 03:45 |
| Solnedgång | 21:37 |
| Skymning | 22:51 |
| Dagslängd | 17h 52m 30s |
| Förändring sedan igår | 3m 50s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:45 | 21:37 | 17:52:30 | 0s |
| Imorgon | 03:43 | 21:39 | 17:56:14 | 3m 44s |
| Om en vecka | 03:34 | 21:50 | 18:16:27 | 23m 57s |
| Om två vecka | 03:26 | 22:00 | 18:34:14 | 41m 44s |
| Om en månad | 03:25 | 22:09 | 18:44:18 | 51m 48s |
| Om två månader | 04:13 | 21:28 | 17:14:45 | -37m 45s |
| Om tre månader | 05:26 | 20:06 | 14:40:01 | -3h 12m 29s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:45 | 21:37 | 17:52:30 | 0s |
| Igår | 03:46 | 21:35 | 17:48:40 | -3m 50s |
| För en vecka sen | 03:58 | 21:22 | 17:23:52 | -28m 38s |
| För två veckor sen | 04:14 | 21:06 | 16:51:52 | -1h 0m 38s |
| För en månad sen | 04:56 | 20:27 | 15:31:20 | -2h 21m 10s |
| För två månader sen | 05:27 | 18:12 | 12:45:10 | -5h 7m 20s |
| För tre månader sen | 06:50 | 17:03 | 10:13:32 | -7h 38m 58s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:31 |
| Borgerlig gryning | 02:31 - 03:45 |
| Dagsljus | 03:45 - 21:37 |
| Borgerlig skymning | 21:37 - 22:51 |
| Nautisk skymning | 22:51 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 52m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 7m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:31 | 2h 31m |
| – Borgerlig gryning | 02:31 - 03:45 | 1h 13m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:31 - 03:04 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:04 - 04:56 | 1h 52m |
| Soluppgång | 03:45 | |
| Passerat meridianen | 12:41 | |
| Solnedgång | 21:37 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:26 - 22:18 | 1h 52m |
| – Blå timmen | 22:18 - 22:51 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:37 - 22:51 | 1h 13m |
| – Nautisk skymning | 22:51 - 00:00 | 1h 8m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:53 | 04:45 | 20:37 | 21:29 | 15:52:07 |
| 02 | Lö | 03:50 | 04:42 | 20:40 | 21:32 | 15:57:15 |
| 03 | Sö | 03:47 | 04:40 | 20:42 | 21:35 | 16:02:22 |
| 04 | Må | 03:43 | 04:37 | 20:44 | 21:38 | 16:07:28 |
| 05 | Ti | 03:40 | 04:34 | 20:47 | 21:41 | 16:12:32 |
| 06 | On | 03:37 | 04:32 | 20:49 | 21:44 | 16:17:34 |
| 07 | To | 03:34 | 04:29 | 20:52 | 21:47 | 16:22:35 |
| 08 | Fr | 03:30 | 04:27 | 20:54 | 21:50 | 16:27:33 |
| 09 | Lö | 03:27 | 04:24 | 20:57 | 21:53 | 16:32:30 |
| 10 | Sö | 03:24 | 04:22 | 20:59 | 21:57 | 16:37:24 |
| 11 | Må | 03:21 | 04:19 | 21:01 | 22:00 | 16:42:15 |
| 12 | Ti | 03:18 | 04:17 | 21:04 | 22:03 | 16:47:05 |
| 13 | On | 03:14 | 04:14 | 21:06 | 22:06 | 16:51:52 |
| 14 | To | 03:11 | 04:12 | 21:08 | 22:09 | 16:56:36 |
| 15 | Fr | 03:08 | 04:10 | 21:11 | 22:12 | 17:01:16 |
| 16 | Lö | 03:05 | 04:07 | 21:13 | 22:16 | 17:05:55 |
| 17 | Sö | 03:02 | 04:05 | 21:15 | 22:19 | 17:10:29 |
| 18 | Må | 02:59 | 04:03 | 21:18 | 22:22 | 17:15:01 |
| 19 | Ti | 02:55 | 04:01 | 21:20 | 22:25 | 17:19:28 |
| 20 | On | 02:52 | 03:58 | 21:22 | 22:28 | 17:23:52 |
| 21 | To | 02:49 | 03:56 | 21:24 | 22:31 | 17:28:11 |
| 22 | Fr | 02:46 | 03:54 | 21:27 | 22:35 | 17:32:26 |
| 23 | Lö | 02:43 | 03:52 | 21:29 | 22:38 | 17:36:37 |
| 24 | Sö | 02:40 | 03:50 | 21:31 | 22:41 | 17:40:43 |
| 25 | Må | 02:37 | 03:48 | 21:33 | 22:44 | 17:44:44 |
| 26 | Ti | 02:34 | 03:46 | 21:35 | 22:47 | 17:48:40 |
| 27 | On | 02:31 | 03:45 | 21:37 | 22:51 | 17:52:30 |
| 28 | To | 02:28 | 03:43 | 21:39 | 22:54 | 17:56:14 |
| 29 | Fr | 02:25 | 03:41 | 21:41 | 22:57 | 17:59:53 |
| 30 | Lö | 02:22 | 03:40 | 21:43 | 23:00 | 18:03:26 |
| 31 | Sö | 02:20 | 03:38 | 21:45 | 23:03 | 18:06:51 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Norrtälje kommun |
| Befolkning | 352 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.75° 18.91667° 59°45'0''N 18°55'0.012''E |
| GeoNames | 2676177 |