| Gryning | 02:31 |
| Soluppgång | 03:45 |
| Solnedgång | 21:39 |
| Skymning | 22:53 |
| Dagslängd | 17h 54m 10s |
| Förändring sedan igår | 3m 52s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:45 | 21:39 | 17:54:10 | 0s |
| Imorgon | 03:43 | 21:41 | 17:57:56 | 3m 46s |
| Om en vecka | 03:34 | 21:52 | 18:18:19 | 24m 9s |
| Om två vecka | 03:26 | 22:02 | 18:36:15 | 42m 5s |
| Om en månad | 03:25 | 22:11 | 18:46:24 | 52m 14s |
| Om två månader | 04:13 | 21:29 | 17:16:10 | -38m 0s |
| Om tre månader | 05:26 | 20:07 | 14:40:37 | -3h 13m 33s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:45 | 21:39 | 17:54:10 | 0s |
| Igår | 03:47 | 21:37 | 17:50:18 | -3m 52s |
| För en vecka sen | 03:59 | 21:24 | 17:25:20 | -28m 50s |
| För två veckor sen | 04:15 | 21:08 | 16:53:08 | -1h 1m 2s |
| För en månad sen | 04:57 | 20:29 | 15:32:12 | -2h 21m 58s |
| För två månader sen | 05:28 | 18:13 | 12:45:20 | -5h 8m 50s |
| För tre månader sen | 06:51 | 17:04 | 10:13:06 | -7h 41m 4s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:31 |
| Borgerlig gryning | 02:31 - 03:45 |
| Dagsljus | 03:45 - 21:39 |
| Borgerlig skymning | 21:39 - 22:53 |
| Nautisk skymning | 22:53 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 54m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 5m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:31 | 2h 31m |
| – Borgerlig gryning | 02:31 - 03:45 | 1h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:31 - 03:03 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:03 - 04:57 | 1h 53m |
| Soluppgång | 03:45 | |
| Passerat meridianen | 12:42 | |
| Solnedgång | 21:39 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:27 - 22:20 | 1h 53m |
| – Blå timmen | 22:20 - 22:53 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:39 - 22:53 | 1h 14m |
| – Nautisk skymning | 22:53 - 00:00 | 1h 6m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:53 | 04:46 | 20:39 | 21:31 | 15:53:03 |
| 02 | Lö | 03:50 | 04:43 | 20:41 | 21:34 | 15:58:14 |
| 03 | Sö | 03:47 | 04:40 | 20:44 | 21:37 | 16:03:23 |
| 04 | Må | 03:44 | 04:37 | 20:46 | 21:40 | 16:08:30 |
| 05 | Ti | 03:40 | 04:35 | 20:48 | 21:43 | 16:13:35 |
| 06 | On | 03:37 | 04:32 | 20:51 | 21:46 | 16:18:39 |
| 07 | To | 03:34 | 04:30 | 20:53 | 21:49 | 16:23:41 |
| 08 | Fr | 03:31 | 04:27 | 20:56 | 21:52 | 16:28:41 |
| 09 | Lö | 03:27 | 04:25 | 20:58 | 21:55 | 16:33:40 |
| 10 | Sö | 03:24 | 04:22 | 21:01 | 21:59 | 16:38:35 |
| 11 | Må | 03:21 | 04:20 | 21:03 | 22:02 | 16:43:29 |
| 12 | Ti | 03:18 | 04:17 | 21:05 | 22:05 | 16:48:20 |
| 13 | On | 03:14 | 04:15 | 21:08 | 22:08 | 16:53:08 |
| 14 | To | 03:11 | 04:12 | 21:10 | 22:11 | 16:57:54 |
| 15 | Fr | 03:08 | 04:10 | 21:12 | 22:14 | 17:02:36 |
| 16 | Lö | 03:05 | 04:08 | 21:15 | 22:18 | 17:07:17 |
| 17 | Sö | 03:02 | 04:05 | 21:17 | 22:21 | 17:11:53 |
| 18 | Må | 02:58 | 04:03 | 21:19 | 22:24 | 17:16:25 |
| 19 | Ti | 02:55 | 04:01 | 21:22 | 22:27 | 17:20:55 |
| 20 | On | 02:52 | 03:59 | 21:24 | 22:31 | 17:25:20 |
| 21 | To | 02:49 | 03:57 | 21:26 | 22:34 | 17:29:41 |
| 22 | Fr | 02:46 | 03:54 | 21:28 | 22:37 | 17:33:58 |
| 23 | Lö | 02:43 | 03:52 | 21:31 | 22:40 | 17:38:11 |
| 24 | Sö | 02:40 | 03:50 | 21:33 | 22:44 | 17:42:19 |
| 25 | Må | 02:37 | 03:49 | 21:35 | 22:47 | 17:46:20 |
| 26 | Ti | 02:34 | 03:47 | 21:37 | 22:50 | 17:50:18 |
| 27 | On | 02:31 | 03:45 | 21:39 | 22:53 | 17:54:10 |
| 28 | To | 02:28 | 03:43 | 21:41 | 22:56 | 17:57:56 |
| 29 | Fr | 02:25 | 03:41 | 21:43 | 23:00 | 18:01:37 |
| 30 | Lö | 02:22 | 03:40 | 21:45 | 23:03 | 18:05:10 |
| 31 | Sö | 02:19 | 03:38 | 21:47 | 23:06 | 18:08:38 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Norrtälje kommun |
| Befolkning | 524 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.84431° 18.66643° 59°50'39.516''N 18°39'59.148''E |
| GeoNames | 2670489 |