| Gryning | 02:29 |
| Soluppgång | 03:43 |
| Solnedgång | 21:39 |
| Skymning | 22:53 |
| Dagslängd | 17h 55m 10s |
| Förändring sedan igår | 3m 54s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:43 | 21:39 | 17:55:10 | 0s |
| Imorgon | 03:42 | 21:41 | 17:58:56 | 3m 46s |
| Om en vecka | 03:32 | 21:52 | 18:19:25 | 24m 15s |
| Om två vecka | 03:24 | 22:02 | 18:37:26 | 42m 16s |
| Om en månad | 03:23 | 22:11 | 18:47:38 | 52m 28s |
| Om två månader | 04:12 | 21:29 | 17:17:01 | -38m 9s |
| Om tre månader | 05:25 | 20:06 | 14:40:59 | -3h 14m 11s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:43 | 21:39 | 17:55:10 | 0s |
| Igår | 03:45 | 21:36 | 17:51:16 | -3m 54s |
| För en vecka sen | 03:57 | 21:23 | 17:26:12 | -28m 58s |
| För två veckor sen | 04:13 | 21:07 | 16:53:53 | -1h 1m 17s |
| För en månad sen | 04:55 | 20:28 | 15:32:42 | -2h 22m 28s |
| För två månader sen | 05:27 | 18:12 | 12:45:26 | -5h 9m 44s |
| För tre månader sen | 06:50 | 17:03 | 10:12:51 | -7h 42m 19s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:29 |
| Borgerlig gryning | 02:29 - 03:43 |
| Dagsljus | 03:43 - 21:39 |
| Borgerlig skymning | 21:39 - 22:53 |
| Nautisk skymning | 22:53 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 55m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 4m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:29 | 2h 29m |
| – Borgerlig gryning | 02:29 - 03:43 | 1h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:29 - 03:02 | 33m |
| – Gyllene timmen | 03:02 - 04:55 | 1h 53m |
| Soluppgång | 03:43 | |
| Passerat meridianen | 12:41 | |
| Solnedgång | 21:39 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:27 - 22:20 | 1h 53m |
| – Blå timmen | 22:20 - 22:53 | 33m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:39 - 22:53 | 1h 14m |
| – Nautisk skymning | 22:53 - 00:00 | 1h 6m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:52 | 04:44 | 20:38 | 21:30 | 15:53:37 |
| 02 | Lö | 03:49 | 04:42 | 20:40 | 21:33 | 15:58:48 |
| 03 | Sö | 03:45 | 04:39 | 20:43 | 21:36 | 16:03:58 |
| 04 | Må | 03:42 | 04:36 | 20:45 | 21:39 | 16:09:06 |
| 05 | Ti | 03:39 | 04:34 | 20:48 | 21:43 | 16:14:13 |
| 06 | On | 03:36 | 04:31 | 20:50 | 21:46 | 16:19:18 |
| 07 | To | 03:32 | 04:28 | 20:53 | 21:49 | 16:24:21 |
| 08 | Fr | 03:29 | 04:26 | 20:55 | 21:52 | 16:29:21 |
| 09 | Lö | 03:26 | 04:23 | 20:58 | 21:55 | 16:34:20 |
| 10 | Sö | 03:23 | 04:21 | 21:00 | 21:58 | 16:39:18 |
| 11 | Må | 03:19 | 04:18 | 21:02 | 22:01 | 16:44:12 |
| 12 | Ti | 03:16 | 04:16 | 21:05 | 22:05 | 16:49:04 |
| 13 | On | 03:13 | 04:13 | 21:07 | 22:08 | 16:53:53 |
| 14 | To | 03:10 | 04:11 | 21:10 | 22:11 | 16:58:40 |
| 15 | Fr | 03:06 | 04:09 | 21:12 | 22:14 | 17:03:24 |
| 16 | Lö | 03:03 | 04:06 | 21:14 | 22:17 | 17:08:05 |
| 17 | Sö | 03:00 | 04:04 | 21:17 | 22:21 | 17:12:41 |
| 18 | Må | 02:57 | 04:02 | 21:19 | 22:24 | 17:17:16 |
| 19 | Ti | 02:54 | 03:59 | 21:21 | 22:27 | 17:21:46 |
| 20 | On | 02:50 | 03:57 | 21:23 | 22:30 | 17:26:12 |
| 21 | To | 02:47 | 03:55 | 21:26 | 22:34 | 17:30:35 |
| 22 | Fr | 02:44 | 03:53 | 21:28 | 22:37 | 17:34:52 |
| 23 | Lö | 02:41 | 03:51 | 21:30 | 22:40 | 17:39:05 |
| 24 | Sö | 02:38 | 03:49 | 21:32 | 22:43 | 17:43:15 |
| 25 | Må | 02:35 | 03:47 | 21:34 | 22:47 | 17:47:18 |
| 26 | Ti | 02:32 | 03:45 | 21:36 | 22:50 | 17:51:16 |
| 27 | On | 02:29 | 03:43 | 21:39 | 22:53 | 17:55:10 |
| 28 | To | 02:26 | 03:42 | 21:41 | 22:56 | 17:58:56 |
| 29 | Fr | 02:23 | 03:40 | 21:43 | 23:00 | 18:02:38 |
| 30 | Lö | 02:20 | 03:38 | 21:44 | 23:03 | 18:06:12 |
| 31 | Sö | 02:17 | 03:37 | 21:46 | 23:06 | 18:09:41 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Norrtälje kommun |
| Befolkning | 555 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.9° 18.9° 59°54'0''N 18°54'0''E |
| GeoNames | 2681665 |