| Gryning | 02:29 |
| Soluppgång | 03:44 |
| Solnedgång | 21:40 |
| Skymning | 22:56 |
| Dagslängd | 17h 56m 21s |
| Förändring sedan igår | 3m 54s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:44 | 21:40 | 17:56:21 | 0s |
| Imorgon | 03:42 | 21:42 | 18:00:10 | 3m 49s |
| Om en vecka | 03:33 | 21:53 | 18:20:45 | 24m 24s |
| Om två vecka | 03:25 | 22:04 | 18:38:52 | 42m 31s |
| Om en månad | 03:23 | 22:13 | 18:49:08 | 52m 47s |
| Om två månader | 04:13 | 21:31 | 17:18:01 | -38m 20s |
| Om tre månader | 05:26 | 20:08 | 14:41:25 | -3h 14m 56s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:44 | 21:40 | 17:56:21 | 0s |
| Igår | 03:46 | 21:38 | 17:52:27 | -3m 54s |
| För en vecka sen | 03:58 | 21:25 | 17:27:16 | -29m 5s |
| För två veckor sen | 04:14 | 21:09 | 16:54:48 | -1h 1m 33s |
| För en månad sen | 04:56 | 20:30 | 15:33:18 | -2h 23m 3s |
| För två månader sen | 05:28 | 18:14 | 12:45:33 | -5h 10m 48s |
| För tre månader sen | 06:52 | 17:04 | 10:12:33 | -7h 43m 48s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:29 |
| Borgerlig gryning | 02:29 - 03:44 |
| Dagsljus | 03:44 - 21:40 |
| Borgerlig skymning | 21:40 - 22:56 |
| Nautisk skymning | 22:56 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 56m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 3m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:29 | 2h 29m |
| – Borgerlig gryning | 02:29 - 03:44 | 1h 15m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:29 - 03:02 | 33m |
| – Gyllene timmen | 03:02 - 04:56 | 1h 54m |
| Soluppgång | 03:44 | |
| Passerat meridianen | 12:42 | |
| Solnedgång | 21:40 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:28 - 22:22 | 1h 54m |
| – Blå timmen | 22:22 - 22:56 | 33m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:40 - 22:56 | 1h 15m |
| – Nautisk skymning | 22:56 - 00:00 | 1h 3m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:53 | 04:45 | 20:39 | 21:32 | 15:54:19 |
| 02 | Lö | 03:49 | 04:42 | 20:42 | 21:35 | 15:59:30 |
| 03 | Sö | 03:46 | 04:40 | 20:44 | 21:38 | 16:04:41 |
| 04 | Må | 03:43 | 04:37 | 20:47 | 21:41 | 16:09:50 |
| 05 | Ti | 03:39 | 04:34 | 20:49 | 21:44 | 16:14:58 |
| 06 | On | 03:36 | 04:32 | 20:52 | 21:47 | 16:20:04 |
| 07 | To | 03:33 | 04:29 | 20:54 | 21:51 | 16:25:07 |
| 08 | Fr | 03:30 | 04:27 | 20:57 | 21:54 | 16:30:11 |
| 09 | Lö | 03:26 | 04:24 | 20:59 | 21:57 | 16:35:10 |
| 10 | Sö | 03:23 | 04:21 | 21:02 | 22:00 | 16:40:08 |
| 11 | Må | 03:20 | 04:19 | 21:04 | 22:03 | 16:45:04 |
| 12 | Ti | 03:17 | 04:17 | 21:06 | 22:06 | 16:49:58 |
| 13 | On | 03:13 | 04:14 | 21:09 | 22:10 | 16:54:48 |
| 14 | To | 03:10 | 04:12 | 21:11 | 22:13 | 16:59:36 |
| 15 | Fr | 03:07 | 04:09 | 21:14 | 22:16 | 17:04:20 |
| 16 | Lö | 03:04 | 04:07 | 21:16 | 22:19 | 17:09:03 |
| 17 | Sö | 03:00 | 04:05 | 21:18 | 22:23 | 17:13:41 |
| 18 | Må | 02:57 | 04:02 | 21:21 | 22:26 | 17:18:16 |
| 19 | Ti | 02:54 | 04:00 | 21:23 | 22:29 | 17:22:48 |
| 20 | On | 02:51 | 03:58 | 21:25 | 22:32 | 17:27:16 |
| 21 | To | 02:48 | 03:56 | 21:27 | 22:36 | 17:31:39 |
| 22 | Fr | 02:44 | 03:54 | 21:30 | 22:39 | 17:35:58 |
| 23 | Lö | 02:41 | 03:52 | 21:32 | 22:42 | 17:40:13 |
| 24 | Sö | 02:38 | 03:50 | 21:34 | 22:46 | 17:44:23 |
| 25 | Må | 02:35 | 03:48 | 21:36 | 22:49 | 17:48:28 |
| 26 | Ti | 02:32 | 03:46 | 21:38 | 22:52 | 17:52:27 |
| 27 | On | 02:29 | 03:44 | 21:40 | 22:56 | 17:56:21 |
| 28 | To | 02:26 | 03:42 | 21:42 | 22:59 | 18:00:10 |
| 29 | Fr | 02:23 | 03:40 | 21:44 | 23:02 | 18:03:52 |
| 30 | Lö | 02:20 | 03:39 | 21:46 | 23:05 | 18:07:28 |
| 31 | Sö | 02:17 | 03:37 | 21:48 | 23:09 | 18:10:58 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Norrtälje kommun |
| Befolkning | 276 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.96667° 18.6° 59°58'0.012''N 18°36'0''E |
| GeoNames | 2677821 |