| Gryning | 02:31 |
| Soluppgång | 03:46 |
| Solnedgång | 21:41 |
| Skymning | 22:56 |
| Dagslängd | 17h 55m 46s |
| Förändring sedan igår | 3m 54s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:46 | 21:41 | 17:55:46 | 0s |
| Imorgon | 03:44 | 21:43 | 17:59:34 | 3m 48s |
| Om en vecka | 03:34 | 21:54 | 18:20:05 | 24m 19s |
| Om två vecka | 03:27 | 22:05 | 18:38:10 | 42m 24s |
| Om en månad | 03:25 | 22:13 | 18:48:23 | 52m 37s |
| Om två månader | 04:14 | 21:32 | 17:17:31 | -38m 15s |
| Om tre månader | 05:28 | 20:09 | 14:41:13 | -3h 14m 33s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:46 | 21:41 | 17:55:46 | 0s |
| Igår | 03:47 | 21:39 | 17:51:52 | -3m 54s |
| För en vecka sen | 03:59 | 21:26 | 17:26:44 | -29m 2s |
| För två veckor sen | 04:16 | 21:10 | 16:54:21 | -1h 1m 25s |
| För en månad sen | 04:58 | 20:31 | 15:33:00 | -2h 22m 46s |
| För två månader sen | 05:29 | 18:15 | 12:45:30 | -5h 10m 16s |
| För tre månader sen | 06:53 | 17:06 | 10:12:42 | -7h 43m 4s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:31 |
| Borgerlig gryning | 02:31 - 03:46 |
| Dagsljus | 03:46 - 21:41 |
| Borgerlig skymning | 21:41 - 22:56 |
| Nautisk skymning | 22:56 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 55m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 4m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:31 | 2h 31m |
| – Borgerlig gryning | 02:31 - 03:46 | 1h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:31 - 03:04 | 33m |
| – Gyllene timmen | 03:04 - 04:58 | 1h 53m |
| Soluppgång | 03:46 | |
| Passerat meridianen | 12:43 | |
| Solnedgång | 21:41 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:29 - 22:23 | 1h 53m |
| – Blå timmen | 22:23 - 22:56 | 33m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:41 - 22:56 | 1h 14m |
| – Nautisk skymning | 22:56 - 00:00 | 1h 3m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:54 | 04:47 | 20:41 | 21:33 | 15:53:59 |
| 02 | Lö | 03:51 | 04:44 | 20:43 | 21:36 | 15:59:10 |
| 03 | Sö | 03:48 | 04:41 | 20:46 | 21:39 | 16:04:20 |
| 04 | Må | 03:44 | 04:39 | 20:48 | 21:42 | 16:09:28 |
| 05 | Ti | 03:41 | 04:36 | 20:50 | 21:45 | 16:14:35 |
| 06 | On | 03:38 | 04:33 | 20:53 | 21:48 | 16:19:41 |
| 07 | To | 03:34 | 04:31 | 20:55 | 21:52 | 16:24:45 |
| 08 | Fr | 03:31 | 04:28 | 20:58 | 21:55 | 16:29:46 |
| 09 | Lö | 03:28 | 04:25 | 21:00 | 21:58 | 16:34:46 |
| 10 | Sö | 03:25 | 04:23 | 21:03 | 22:01 | 16:39:44 |
| 11 | Må | 03:21 | 04:20 | 21:05 | 22:04 | 16:44:38 |
| 12 | Ti | 03:18 | 04:18 | 21:08 | 22:07 | 16:49:31 |
| 13 | On | 03:15 | 04:16 | 21:10 | 22:11 | 16:54:21 |
| 14 | To | 03:12 | 04:13 | 21:12 | 22:14 | 16:59:08 |
| 15 | Fr | 03:08 | 04:11 | 21:15 | 22:17 | 17:03:52 |
| 16 | Lö | 03:05 | 04:08 | 21:17 | 22:20 | 17:08:33 |
| 17 | Sö | 03:02 | 04:06 | 21:19 | 22:23 | 17:13:12 |
| 18 | Må | 02:59 | 04:04 | 21:22 | 22:27 | 17:17:46 |
| 19 | Ti | 02:56 | 04:02 | 21:24 | 22:30 | 17:22:17 |
| 20 | On | 02:52 | 03:59 | 21:26 | 22:33 | 17:26:44 |
| 21 | To | 02:49 | 03:57 | 21:28 | 22:37 | 17:31:07 |
| 22 | Fr | 02:46 | 03:55 | 21:31 | 22:40 | 17:35:25 |
| 23 | Lö | 02:43 | 03:53 | 21:33 | 22:43 | 17:39:39 |
| 24 | Sö | 02:40 | 03:51 | 21:35 | 22:46 | 17:43:49 |
| 25 | Må | 02:37 | 03:49 | 21:37 | 22:50 | 17:47:53 |
| 26 | Ti | 02:34 | 03:47 | 21:39 | 22:53 | 17:51:52 |
| 27 | On | 02:31 | 03:46 | 21:41 | 22:56 | 17:55:46 |
| 28 | To | 02:28 | 03:44 | 21:43 | 23:00 | 17:59:34 |
| 29 | Fr | 02:25 | 03:42 | 21:45 | 23:03 | 18:03:15 |
| 30 | Lö | 02:22 | 03:40 | 21:47 | 23:06 | 18:06:50 |
| 31 | Sö | 02:19 | 03:39 | 21:49 | 23:09 | 18:10:19 |
| Land | Sverige |
| Län | Uppsala |
| Kommun | Uppsala kommun |
| Befolkning | 429 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.93333° 18.28333° 59°55'59.988''N 18°16'59.988''E |
| GeoNames | 2724982 |