| Gryning | 02:33 |
| Soluppgång | 03:47 |
| Solnedgång | 21:42 |
| Skymning | 22:57 |
| Dagslängd | 17h 54m 40s |
| Förändring sedan igår | 3m 53s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:47 | 21:42 | 17:54:40 | 0s |
| Imorgon | 03:46 | 21:44 | 17:58:26 | 3m 46s |
| Om en vecka | 03:36 | 21:55 | 18:18:51 | 24m 11s |
| Om två vecka | 03:29 | 22:05 | 18:36:50 | 42m 10s |
| Om en månad | 03:27 | 22:14 | 18:46:59 | 52m 19s |
| Om två månader | 04:16 | 21:33 | 17:16:34 | -38m 6s |
| Om tre månader | 05:29 | 20:10 | 14:40:48 | -3h 13m 52s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:47 | 21:42 | 17:54:40 | 0s |
| Igår | 03:49 | 21:40 | 17:50:47 | -3m 53s |
| För en vecka sen | 04:01 | 21:27 | 17:25:46 | -28m 54s |
| För två veckor sen | 04:17 | 21:11 | 16:53:31 | -1h 1m 9s |
| För en månad sen | 04:59 | 20:32 | 15:32:27 | -2h 22m 13s |
| För två månader sen | 05:31 | 18:16 | 12:45:24 | -5h 9m 16s |
| För tre månader sen | 06:54 | 17:07 | 10:13:00 | -7h 41m 40s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:33 |
| Borgerlig gryning | 02:33 - 03:47 |
| Dagsljus | 03:47 - 21:42 |
| Borgerlig skymning | 21:42 - 22:57 |
| Nautisk skymning | 22:57 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 54m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 5m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:33 | 2h 33m |
| – Borgerlig gryning | 02:33 - 03:47 | 1h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:33 - 03:06 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:06 - 04:59 | 1h 53m |
| Soluppgång | 03:47 | |
| Passerat meridianen | 12:45 | |
| Solnedgång | 21:42 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:30 - 22:24 | 1h 53m |
| – Blå timmen | 22:24 - 22:57 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:42 - 22:57 | 1h 14m |
| – Nautisk skymning | 22:57 - 00:00 | 1h 2m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:56 | 04:48 | 20:42 | 21:34 | 15:53:21 |
| 02 | Lö | 03:53 | 04:46 | 20:44 | 21:37 | 15:58:32 |
| 03 | Sö | 03:49 | 04:43 | 20:47 | 21:40 | 16:03:40 |
| 04 | Må | 03:46 | 04:40 | 20:49 | 21:43 | 16:08:48 |
| 05 | Ti | 03:43 | 04:38 | 20:51 | 21:46 | 16:13:54 |
| 06 | On | 03:40 | 04:35 | 20:54 | 21:49 | 16:18:58 |
| 07 | To | 03:36 | 04:32 | 20:56 | 21:52 | 16:24:01 |
| 08 | Fr | 03:33 | 04:30 | 20:59 | 21:55 | 16:29:02 |
| 09 | Lö | 03:30 | 04:27 | 21:01 | 21:59 | 16:34:00 |
| 10 | Sö | 03:27 | 04:25 | 21:04 | 22:02 | 16:38:56 |
| 11 | Må | 03:23 | 04:22 | 21:06 | 22:05 | 16:43:51 |
| 12 | Ti | 03:20 | 04:20 | 21:08 | 22:08 | 16:48:42 |
| 13 | On | 03:17 | 04:17 | 21:11 | 22:11 | 16:53:31 |
| 14 | To | 03:14 | 04:15 | 21:13 | 22:14 | 16:58:17 |
| 15 | Fr | 03:11 | 04:13 | 21:16 | 22:18 | 17:03:00 |
| 16 | Lö | 03:07 | 04:10 | 21:18 | 22:21 | 17:07:40 |
| 17 | Sö | 03:04 | 04:08 | 21:20 | 22:24 | 17:12:17 |
| 18 | Må | 03:01 | 04:06 | 21:23 | 22:27 | 17:16:50 |
| 19 | Ti | 02:58 | 04:03 | 21:25 | 22:31 | 17:21:20 |
| 20 | On | 02:55 | 04:01 | 21:27 | 22:34 | 17:25:46 |
| 21 | To | 02:51 | 03:59 | 21:29 | 22:37 | 17:30:08 |
| 22 | Fr | 02:48 | 03:57 | 21:32 | 22:40 | 17:34:26 |
| 23 | Lö | 02:45 | 03:55 | 21:34 | 22:44 | 17:38:38 |
| 24 | Sö | 02:42 | 03:53 | 21:36 | 22:47 | 17:42:46 |
| 25 | Må | 02:39 | 03:51 | 21:38 | 22:50 | 17:46:49 |
| 26 | Ti | 02:36 | 03:49 | 21:40 | 22:53 | 17:50:47 |
| 27 | On | 02:33 | 03:47 | 21:42 | 22:57 | 17:54:40 |
| 28 | To | 02:30 | 03:46 | 21:44 | 23:00 | 17:58:26 |
| 29 | Fr | 02:27 | 03:44 | 21:46 | 23:03 | 18:02:06 |
| 30 | Lö | 02:24 | 03:42 | 21:48 | 23:06 | 18:05:41 |
| 31 | Sö | 02:21 | 03:41 | 21:50 | 23:09 | 18:09:10 |
| Land | Sverige |
| Län | Uppsala |
| Kommun | Uppsala kommun |
| Befolkning | 700 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.87149° 17.95125° 59°52'17.364''N 17°57'4.5''E |
| GeoNames | 2697030 |