| Gryning | 02:36 |
| Soluppgång | 03:49 |
| Solnedgång | 21:42 |
| Skymning | 22:55 |
| Dagslängd | 17h 52m 35s |
| Förändring sedan igår | 3m 51s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:49 | 21:42 | 17:52:35 | 0s |
| Imorgon | 03:47 | 21:44 | 17:56:19 | 3m 44s |
| Om en vecka | 03:38 | 21:55 | 18:16:32 | 23m 57s |
| Om två vecka | 03:31 | 22:05 | 18:34:19 | 41m 44s |
| Om en månad | 03:29 | 22:13 | 18:44:21 | 51m 46s |
| Om två månader | 04:18 | 21:32 | 17:14:48 | -37m 47s |
| Om tre månader | 05:30 | 20:10 | 14:40:01 | -3h 12m 34s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:49 | 21:42 | 17:52:35 | 0s |
| Igår | 03:51 | 21:40 | 17:48:44 | -3m 51s |
| För en vecka sen | 04:03 | 21:27 | 17:23:55 | -28m 40s |
| För två veckor sen | 04:19 | 21:11 | 16:51:56 | -1h 0m 39s |
| För en månad sen | 05:01 | 20:32 | 15:31:23 | -2h 21m 12s |
| För två månader sen | 05:31 | 18:17 | 12:45:12 | -5h 7m 23s |
| För tre månader sen | 06:55 | 17:08 | 10:13:31 | -7h 39m 4s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:36 |
| Borgerlig gryning | 02:36 - 03:49 |
| Dagsljus | 03:49 - 21:42 |
| Borgerlig skymning | 21:42 - 22:55 |
| Nautisk skymning | 22:55 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 52m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 7m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:36 | 2h 36m |
| – Borgerlig gryning | 02:36 - 03:49 | 1h 13m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:36 - 03:08 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:08 - 05:01 | 1h 52m |
| Soluppgång | 03:49 | |
| Passerat meridianen | 12:45 | |
| Solnedgång | 21:42 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:30 - 22:23 | 1h 52m |
| – Blå timmen | 22:23 - 22:55 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:42 - 22:55 | 1h 13m |
| – Nautisk skymning | 22:55 - 00:00 | 1h 4m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:58 | 04:50 | 20:42 | 21:34 | 15:52:10 |
| 02 | Lö | 03:54 | 04:47 | 20:44 | 21:37 | 15:57:18 |
| 03 | Sö | 03:51 | 04:44 | 20:47 | 21:40 | 16:02:25 |
| 04 | Må | 03:48 | 04:42 | 20:49 | 21:43 | 16:07:31 |
| 05 | Ti | 03:45 | 04:39 | 20:51 | 21:46 | 16:12:35 |
| 06 | On | 03:41 | 04:36 | 20:54 | 21:49 | 16:17:37 |
| 07 | To | 03:38 | 04:34 | 20:56 | 21:52 | 16:22:38 |
| 08 | Fr | 03:35 | 04:31 | 20:59 | 21:55 | 16:27:36 |
| 09 | Lö | 03:32 | 04:29 | 21:01 | 21:58 | 16:32:33 |
| 10 | Sö | 03:29 | 04:26 | 21:04 | 22:01 | 16:37:27 |
| 11 | Må | 03:25 | 04:24 | 21:06 | 22:04 | 16:42:19 |
| 12 | Ti | 03:22 | 04:21 | 21:08 | 22:07 | 16:47:09 |
| 13 | On | 03:19 | 04:19 | 21:11 | 22:11 | 16:51:56 |
| 14 | To | 03:16 | 04:16 | 21:13 | 22:14 | 16:56:39 |
| 15 | Fr | 03:13 | 04:14 | 21:15 | 22:17 | 17:01:21 |
| 16 | Lö | 03:09 | 04:12 | 21:18 | 22:20 | 17:05:58 |
| 17 | Sö | 03:06 | 04:10 | 21:20 | 22:23 | 17:10:34 |
| 18 | Må | 03:03 | 04:07 | 21:22 | 22:27 | 17:15:05 |
| 19 | Ti | 03:00 | 04:05 | 21:25 | 22:30 | 17:19:32 |
| 20 | On | 02:57 | 04:03 | 21:27 | 22:33 | 17:23:55 |
| 21 | To | 02:54 | 04:01 | 21:29 | 22:36 | 17:28:15 |
| 22 | Fr | 02:51 | 03:59 | 21:31 | 22:39 | 17:32:31 |
| 23 | Lö | 02:48 | 03:57 | 21:33 | 22:43 | 17:36:42 |
| 24 | Sö | 02:45 | 03:55 | 21:36 | 22:46 | 17:40:47 |
| 25 | Må | 02:42 | 03:53 | 21:38 | 22:49 | 17:44:48 |
| 26 | Ti | 02:39 | 03:51 | 21:40 | 22:52 | 17:48:44 |
| 27 | On | 02:36 | 03:49 | 21:42 | 22:55 | 17:52:35 |
| 28 | To | 02:33 | 03:47 | 21:44 | 22:58 | 17:56:19 |
| 29 | Fr | 02:30 | 03:46 | 21:46 | 23:02 | 17:59:57 |
| 30 | Lö | 02:27 | 03:44 | 21:48 | 23:05 | 18:03:29 |
| 31 | Sö | 02:24 | 03:43 | 21:49 | 23:08 | 18:06:56 |
| Land | Sverige |
| Län | Uppsala |
| Kommun | Uppsala kommun |
| Befolkning | 3833 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.75324° 17.77331° 59°45'11.664''N 17°46'23.916''E |
| GeoNames | 2726470 |