| Gryning | 02:36 |
| Soluppgång | 03:50 |
| Solnedgång | 21:43 |
| Skymning | 22:56 |
| Dagslängd | 17h 53m 6s |
| Förändring sedan igår | 3m 51s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:50 | 21:43 | 17:53:06 | 0s |
| Imorgon | 03:48 | 21:45 | 17:56:52 | 3m 46s |
| Om en vecka | 03:39 | 21:56 | 18:17:07 | 24m 1s |
| Om två vecka | 03:31 | 22:06 | 18:34:58 | 41m 52s |
| Om en månad | 03:29 | 22:15 | 18:45:02 | 51m 56s |
| Om två månader | 04:18 | 21:33 | 17:15:15 | -37m 51s |
| Om tre månader | 05:31 | 20:11 | 14:40:13 | -3h 12m 53s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:50 | 21:43 | 17:53:06 | 0s |
| Igår | 03:51 | 21:41 | 17:49:15 | -3m 51s |
| För en vecka sen | 04:03 | 21:28 | 17:24:24 | -28m 42s |
| För två veckor sen | 04:19 | 21:12 | 16:52:20 | -1h 0m 46s |
| För en månad sen | 05:01 | 20:33 | 15:31:40 | -2h 21m 26s |
| För två månader sen | 05:32 | 18:17 | 12:45:15 | -5h 7m 51s |
| För tre månader sen | 06:55 | 17:09 | 10:13:24 | -7h 39m 42s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:36 |
| Borgerlig gryning | 02:36 - 03:50 |
| Dagsljus | 03:50 - 21:43 |
| Borgerlig skymning | 21:43 - 22:56 |
| Nautisk skymning | 22:56 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 53m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 6m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:36 | 2h 36m |
| – Borgerlig gryning | 02:36 - 03:50 | 1h 13m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:36 - 03:08 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:08 - 05:01 | 1h 52m |
| Soluppgång | 03:50 | |
| Passerat meridianen | 12:46 | |
| Solnedgång | 21:43 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:31 - 22:24 | 1h 52m |
| – Blå timmen | 22:24 - 22:56 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:43 - 22:56 | 1h 13m |
| – Nautisk skymning | 22:56 - 00:00 | 1h 3m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:58 | 04:50 | 20:43 | 21:35 | 15:52:27 |
| 02 | Lö | 03:55 | 04:47 | 20:45 | 21:38 | 15:57:37 |
| 03 | Sö | 03:52 | 04:45 | 20:47 | 21:41 | 16:02:45 |
| 04 | Må | 03:48 | 04:42 | 20:50 | 21:44 | 16:07:50 |
| 05 | Ti | 03:45 | 04:39 | 20:52 | 21:47 | 16:12:55 |
| 06 | On | 03:42 | 04:37 | 20:55 | 21:50 | 16:17:58 |
| 07 | To | 03:39 | 04:34 | 20:57 | 21:53 | 16:22:59 |
| 08 | Fr | 03:35 | 04:32 | 21:00 | 21:56 | 16:27:58 |
| 09 | Lö | 03:32 | 04:29 | 21:02 | 21:59 | 16:32:55 |
| 10 | Sö | 03:29 | 04:27 | 21:04 | 22:02 | 16:37:50 |
| 11 | Må | 03:26 | 04:24 | 21:07 | 22:05 | 16:42:43 |
| 12 | Ti | 03:22 | 04:22 | 21:09 | 22:08 | 16:47:32 |
| 13 | On | 03:19 | 04:19 | 21:12 | 22:12 | 16:52:20 |
| 14 | To | 03:16 | 04:17 | 21:14 | 22:15 | 16:57:04 |
| 15 | Fr | 03:13 | 04:15 | 21:16 | 22:18 | 17:01:46 |
| 16 | Lö | 03:10 | 04:12 | 21:19 | 22:21 | 17:06:25 |
| 17 | Sö | 03:07 | 04:10 | 21:21 | 22:24 | 17:10:59 |
| 18 | Må | 03:03 | 04:08 | 21:23 | 22:28 | 17:15:32 |
| 19 | Ti | 03:00 | 04:06 | 21:26 | 22:31 | 17:19:59 |
| 20 | On | 02:57 | 04:03 | 21:28 | 22:34 | 17:24:24 |
| 21 | To | 02:54 | 04:01 | 21:30 | 22:37 | 17:28:43 |
| 22 | Fr | 02:51 | 03:59 | 21:32 | 22:40 | 17:33:00 |
| 23 | Lö | 02:48 | 03:57 | 21:34 | 22:44 | 17:37:11 |
| 24 | Sö | 02:45 | 03:55 | 21:37 | 22:47 | 17:41:17 |
| 25 | Må | 02:42 | 03:53 | 21:39 | 22:50 | 17:45:19 |
| 26 | Ti | 02:39 | 03:51 | 21:41 | 22:53 | 17:49:15 |
| 27 | On | 02:36 | 03:50 | 21:43 | 22:56 | 17:53:06 |
| 28 | To | 02:33 | 03:48 | 21:45 | 23:00 | 17:56:52 |
| 29 | Fr | 02:30 | 03:46 | 21:47 | 23:03 | 18:00:30 |
| 30 | Lö | 02:27 | 03:45 | 21:49 | 23:06 | 18:04:03 |
| 31 | Sö | 02:24 | 03:43 | 21:50 | 23:09 | 18:07:29 |
| Land | Sverige |
| Län | Uppsala |
| Kommun | Uppsala kommun |
| Befolkning | 775 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.78333° 17.6° 59°46'59.988''N 17°36'0''E |
| GeoNames | 2662076 |