| Gryning | 02:35 |
| Soluppgång | 03:49 |
| Solnedgång | 21:43 |
| Skymning | 22:57 |
| Dagslängd | 17h 54m 5s |
| Förändring sedan igår | 3m 52s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:49 | 21:43 | 17:54:05 | 0s |
| Imorgon | 03:47 | 21:45 | 17:57:51 | 3m 46s |
| Om en vecka | 03:38 | 21:56 | 18:18:12 | 24m 7s |
| Om två vecka | 03:30 | 22:07 | 18:36:08 | 42m 3s |
| Om en månad | 03:29 | 22:15 | 18:46:15 | 52m 10s |
| Om två månader | 04:18 | 21:34 | 17:16:04 | -38m 1s |
| Om tre månader | 05:31 | 20:11 | 14:40:34 | -3h 13m 31s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:49 | 21:43 | 17:54:05 | 0s |
| Igår | 03:51 | 21:41 | 17:50:13 | -3m 52s |
| För en vecka sen | 04:03 | 21:28 | 17:25:15 | -28m 50s |
| För två veckor sen | 04:19 | 21:12 | 16:53:04 | -1h 1m 1s |
| För en månad sen | 05:01 | 20:33 | 15:32:09 | -2h 21m 56s |
| För två månader sen | 05:32 | 18:18 | 12:45:21 | -5h 8m 44s |
| För tre månader sen | 06:55 | 17:09 | 10:13:09 | -7h 40m 56s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:35 |
| Borgerlig gryning | 02:35 - 03:49 |
| Dagsljus | 03:49 - 21:43 |
| Borgerlig skymning | 21:43 - 22:57 |
| Nautisk skymning | 22:57 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 54m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 5m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:35 | 2h 35m |
| – Borgerlig gryning | 02:35 - 03:49 | 1h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:35 - 03:08 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:08 - 05:01 | 1h 53m |
| Soluppgång | 03:49 | |
| Passerat meridianen | 12:46 | |
| Solnedgång | 21:43 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:32 - 22:25 | 1h 53m |
| – Blå timmen | 22:25 - 22:57 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:43 - 22:57 | 1h 14m |
| – Nautisk skymning | 22:57 - 00:00 | 1h 2m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:58 | 04:50 | 20:43 | 21:35 | 15:53:01 |
| 02 | Lö | 03:54 | 04:47 | 20:45 | 21:38 | 15:58:11 |
| 03 | Sö | 03:51 | 04:45 | 20:48 | 21:41 | 16:03:19 |
| 04 | Må | 03:48 | 04:42 | 20:50 | 21:44 | 16:08:27 |
| 05 | Ti | 03:45 | 04:39 | 20:53 | 21:47 | 16:13:32 |
| 06 | On | 03:41 | 04:37 | 20:55 | 21:50 | 16:18:36 |
| 07 | To | 03:38 | 04:34 | 20:58 | 21:53 | 16:23:38 |
| 08 | Fr | 03:35 | 04:31 | 21:00 | 21:57 | 16:28:38 |
| 09 | Lö | 03:32 | 04:29 | 21:02 | 22:00 | 16:33:36 |
| 10 | Sö | 03:28 | 04:26 | 21:05 | 22:03 | 16:38:31 |
| 11 | Må | 03:25 | 04:24 | 21:07 | 22:06 | 16:43:26 |
| 12 | Ti | 03:22 | 04:21 | 21:10 | 22:09 | 16:48:16 |
| 13 | On | 03:19 | 04:19 | 21:12 | 22:12 | 16:53:04 |
| 14 | To | 03:16 | 04:17 | 21:14 | 22:16 | 16:57:50 |
| 15 | Fr | 03:12 | 04:14 | 21:17 | 22:19 | 17:02:33 |
| 16 | Lö | 03:09 | 04:12 | 21:19 | 22:22 | 17:07:12 |
| 17 | Sö | 03:06 | 04:10 | 21:21 | 22:25 | 17:11:48 |
| 18 | Må | 03:03 | 04:07 | 21:24 | 22:28 | 17:16:21 |
| 19 | Ti | 03:00 | 04:05 | 21:26 | 22:32 | 17:20:50 |
| 20 | On | 02:57 | 04:03 | 21:28 | 22:35 | 17:25:15 |
| 21 | To | 02:53 | 04:01 | 21:31 | 22:38 | 17:29:36 |
| 22 | Fr | 02:50 | 03:59 | 21:33 | 22:41 | 17:33:53 |
| 23 | Lö | 02:47 | 03:57 | 21:35 | 22:45 | 17:38:06 |
| 24 | Sö | 02:44 | 03:55 | 21:37 | 22:48 | 17:42:13 |
| 25 | Må | 02:41 | 03:53 | 21:39 | 22:51 | 17:46:16 |
| 26 | Ti | 02:38 | 03:51 | 21:41 | 22:54 | 17:50:13 |
| 27 | On | 02:35 | 03:49 | 21:43 | 22:57 | 17:54:05 |
| 28 | To | 02:32 | 03:47 | 21:45 | 23:01 | 17:57:51 |
| 29 | Fr | 02:29 | 03:46 | 21:47 | 23:04 | 18:01:31 |
| 30 | Lö | 02:26 | 03:44 | 21:49 | 23:07 | 18:05:05 |
| 31 | Sö | 02:23 | 03:42 | 21:51 | 23:10 | 18:08:32 |
| Land | Sverige |
| Län | Uppsala |
| Kommun | Uppsala kommun |
| Befolkning | 319 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.83848° 17.5777° 59°50'18.528''N 17°34'39.72''E |
| GeoNames | 2709375 |