| Gryning | 02:37 |
| Soluppgång | 03:50 |
| Solnedgång | 21:44 |
| Skymning | 22:58 |
| Dagslängd | 17h 53m 24s |
| Förändring sedan igår | 3m 51s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:50 | 21:44 | 17:53:24 | 0s |
| Imorgon | 03:49 | 21:46 | 17:57:10 | 3m 46s |
| Om en vecka | 03:39 | 21:57 | 18:17:27 | 24m 3s |
| Om två vecka | 03:32 | 22:07 | 18:35:18 | 41m 54s |
| Om en månad | 03:30 | 22:16 | 18:45:24 | 52m 0s |
| Om två månader | 04:19 | 21:34 | 17:15:29 | -37m 55s |
| Om tre månader | 05:32 | 20:12 | 14:40:19 | -3h 13m 5s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:50 | 21:44 | 17:53:24 | 0s |
| Igår | 03:52 | 21:42 | 17:49:33 | -3m 51s |
| För en vecka sen | 04:04 | 21:29 | 17:24:40 | -28m 44s |
| För två veckor sen | 04:20 | 21:13 | 16:52:33 | -1h 0m 51s |
| För en månad sen | 05:02 | 20:34 | 15:31:49 | -2h 21m 35s |
| För två månader sen | 05:33 | 18:18 | 12:45:17 | -5h 8m 7s |
| För tre månader sen | 06:56 | 17:10 | 10:13:20 | -7h 40m 4s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:37 |
| Borgerlig gryning | 02:37 - 03:50 |
| Dagsljus | 03:50 - 21:44 |
| Borgerlig skymning | 21:44 - 22:58 |
| Nautisk skymning | 22:58 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 53m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 6m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:37 | 2h 37m |
| – Borgerlig gryning | 02:37 - 03:50 | 1h 13m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:37 - 03:09 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:09 - 05:02 | 1h 52m |
| Soluppgång | 03:50 | |
| Passerat meridianen | 12:47 | |
| Solnedgång | 21:44 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:32 - 22:25 | 1h 52m |
| – Blå timmen | 22:25 - 22:58 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:44 - 22:58 | 1h 13m |
| – Nautisk skymning | 22:58 - 00:00 | 1h 1m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:59 | 04:51 | 20:44 | 21:36 | 15:52:39 |
| 02 | Lö | 03:56 | 04:48 | 20:46 | 21:39 | 15:57:48 |
| 03 | Sö | 03:52 | 04:46 | 20:48 | 21:42 | 16:02:55 |
| 04 | Må | 03:49 | 04:43 | 20:51 | 21:45 | 16:08:02 |
| 05 | Ti | 03:46 | 04:40 | 20:53 | 21:48 | 16:13:07 |
| 06 | On | 03:43 | 04:38 | 20:56 | 21:51 | 16:18:10 |
| 07 | To | 03:39 | 04:35 | 20:58 | 21:54 | 16:23:11 |
| 08 | Fr | 03:36 | 04:33 | 21:01 | 21:57 | 16:28:11 |
| 09 | Lö | 03:33 | 04:30 | 21:03 | 22:00 | 16:33:08 |
| 10 | Sö | 03:30 | 04:27 | 21:06 | 22:03 | 16:38:02 |
| 11 | Må | 03:26 | 04:25 | 21:08 | 22:06 | 16:42:55 |
| 12 | Ti | 03:23 | 04:23 | 21:10 | 22:10 | 16:47:46 |
| 13 | On | 03:20 | 04:20 | 21:13 | 22:13 | 16:52:33 |
| 14 | To | 03:17 | 04:18 | 21:15 | 22:16 | 16:57:18 |
| 15 | Fr | 03:14 | 04:15 | 21:17 | 22:19 | 17:02:00 |
| 16 | Lö | 03:10 | 04:13 | 21:20 | 22:22 | 17:06:39 |
| 17 | Sö | 03:07 | 04:11 | 21:22 | 22:26 | 17:11:15 |
| 18 | Må | 03:04 | 04:09 | 21:24 | 22:29 | 17:15:47 |
| 19 | Ti | 03:01 | 04:06 | 21:27 | 22:32 | 17:20:15 |
| 20 | On | 02:58 | 04:04 | 21:29 | 22:35 | 17:24:40 |
| 21 | To | 02:55 | 04:02 | 21:31 | 22:38 | 17:28:59 |
| 22 | Fr | 02:52 | 04:00 | 21:33 | 22:42 | 17:33:16 |
| 23 | Lö | 02:49 | 03:58 | 21:35 | 22:45 | 17:37:27 |
| 24 | Sö | 02:46 | 03:56 | 21:38 | 22:48 | 17:41:35 |
| 25 | Må | 02:43 | 03:54 | 21:40 | 22:51 | 17:45:36 |
| 26 | Ti | 02:39 | 03:52 | 21:42 | 22:54 | 17:49:33 |
| 27 | On | 02:37 | 03:50 | 21:44 | 22:58 | 17:53:24 |
| 28 | To | 02:34 | 03:49 | 21:46 | 23:01 | 17:57:10 |
| 29 | Fr | 02:31 | 03:47 | 21:48 | 23:04 | 18:00:49 |
| 30 | Lö | 02:28 | 03:45 | 21:50 | 23:07 | 18:04:22 |
| 31 | Sö | 02:25 | 03:44 | 21:52 | 23:10 | 18:07:49 |
| Land | Sverige |
| Län | Uppsala |
| Kommun | Uppsala kommun |
| Befolkning | 651 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.8° 17.36667° 59°48'0''N 17°22'0.012''E |
| GeoNames | 2709315 |