| Gryning | 02:36 |
| Soluppgång | 03:50 |
| Solnedgång | 21:45 |
| Skymning | 23:00 |
| Dagslängd | 17h 54m 52s |
| Förändring sedan igår | 3m 52s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:50 | 21:45 | 17:54:52 | 0s |
| Imorgon | 03:49 | 21:47 | 17:58:40 | 3m 48s |
| Om en vecka | 03:39 | 21:58 | 18:19:05 | 24m 13s |
| Om två vecka | 03:31 | 22:09 | 18:37:06 | 42m 14s |
| Om en månad | 03:30 | 22:17 | 18:47:16 | 52m 24s |
| Om två månader | 04:19 | 21:36 | 17:16:44 | -38m 8s |
| Om tre månader | 05:32 | 20:13 | 14:40:51 | -3h 14m 1s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:50 | 21:45 | 17:54:52 | 0s |
| Igår | 03:52 | 21:43 | 17:51:00 | -3m 52s |
| För en vecka sen | 04:04 | 21:30 | 17:25:58 | -28m 54s |
| För två veckor sen | 04:20 | 21:14 | 16:53:41 | -1h 1m 11s |
| För en månad sen | 05:02 | 20:35 | 15:32:34 | -2h 22m 18s |
| För två månader sen | 05:34 | 18:19 | 12:45:26 | -5h 9m 26s |
| För tre månader sen | 06:57 | 17:10 | 10:12:57 | -7h 41m 55s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:36 |
| Borgerlig gryning | 02:36 - 03:50 |
| Dagsljus | 03:50 - 21:45 |
| Borgerlig skymning | 21:45 - 23:00 |
| Nautisk skymning | 23:00 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 54m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 5m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:36 | 2h 36m |
| – Borgerlig gryning | 02:36 - 03:50 | 1h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:36 - 03:09 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:09 - 05:02 | 1h 53m |
| Soluppgång | 03:50 | |
| Passerat meridianen | 12:48 | |
| Solnedgång | 21:45 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:33 - 22:27 | 1h 53m |
| – Blå timmen | 22:27 - 23:00 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:45 - 23:00 | 1h 14m |
| – Nautisk skymning | 23:00 - 00:00 | 59m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:59 | 04:51 | 20:45 | 21:37 | 15:53:29 |
| 02 | Lö | 03:56 | 04:48 | 20:47 | 21:40 | 15:58:40 |
| 03 | Sö | 03:52 | 04:46 | 20:50 | 21:43 | 16:03:49 |
| 04 | Må | 03:49 | 04:43 | 20:52 | 21:46 | 16:08:56 |
| 05 | Ti | 03:46 | 04:40 | 20:55 | 21:49 | 16:14:03 |
| 06 | On | 03:43 | 04:38 | 20:57 | 21:52 | 16:19:07 |
| 07 | To | 03:39 | 04:35 | 20:59 | 21:55 | 16:24:09 |
| 08 | Fr | 03:36 | 04:33 | 21:02 | 21:59 | 16:29:11 |
| 09 | Lö | 03:33 | 04:30 | 21:04 | 22:02 | 16:34:10 |
| 10 | Sö | 03:30 | 04:28 | 21:07 | 22:05 | 16:39:06 |
| 11 | Må | 03:26 | 04:25 | 21:09 | 22:08 | 16:44:00 |
| 12 | Ti | 03:23 | 04:23 | 21:12 | 22:11 | 16:48:52 |
| 13 | On | 03:20 | 04:20 | 21:14 | 22:14 | 16:53:41 |
| 14 | To | 03:17 | 04:18 | 21:16 | 22:18 | 16:58:28 |
| 15 | Fr | 03:13 | 04:15 | 21:19 | 22:21 | 17:03:10 |
| 16 | Lö | 03:10 | 04:13 | 21:21 | 22:24 | 17:07:51 |
| 17 | Sö | 03:07 | 04:11 | 21:23 | 22:27 | 17:12:29 |
| 18 | Må | 03:04 | 04:09 | 21:26 | 22:30 | 17:17:02 |
| 19 | Ti | 03:01 | 04:06 | 21:28 | 22:34 | 17:21:31 |
| 20 | On | 02:57 | 04:04 | 21:30 | 22:37 | 17:25:58 |
| 21 | To | 02:54 | 04:02 | 21:32 | 22:40 | 17:30:19 |
| 22 | Fr | 02:51 | 04:00 | 21:35 | 22:43 | 17:34:37 |
| 23 | Lö | 02:48 | 03:58 | 21:37 | 22:47 | 17:38:51 |
| 24 | Sö | 02:45 | 03:56 | 21:39 | 22:50 | 17:42:59 |
| 25 | Må | 02:42 | 03:54 | 21:41 | 22:53 | 17:47:02 |
| 26 | Ti | 02:39 | 03:52 | 21:43 | 22:57 | 17:51:00 |
| 27 | On | 02:36 | 03:50 | 21:45 | 23:00 | 17:54:52 |
| 28 | To | 02:33 | 03:49 | 21:47 | 23:03 | 17:58:40 |
| 29 | Fr | 02:30 | 03:47 | 21:49 | 23:06 | 18:02:21 |
| 30 | Lö | 02:27 | 03:45 | 21:51 | 23:09 | 18:05:55 |
| 31 | Sö | 02:24 | 03:44 | 21:53 | 23:13 | 18:09:23 |
| Land | Sverige |
| Län | Uppsala |
| Kommun | Uppsala kommun |
| Befolkning | 515 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.88333° 17.2° 59°52'59.988''N 17°12'0''E |
| GeoNames | 2703278 |