| Gryning | 02:33 |
| Soluppgång | 03:48 |
| Solnedgång | 21:44 |
| Skymning | 22:59 |
| Dagslängd | 17h 56m 12s |
| Förändring sedan igår | 3m 54s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:48 | 21:44 | 17:56:12 | 0s |
| Imorgon | 03:46 | 21:46 | 18:00:00 | 3m 48s |
| Om en vecka | 03:37 | 21:57 | 18:20:34 | 24m 22s |
| Om två vecka | 03:29 | 22:08 | 18:38:41 | 42m 29s |
| Om en månad | 03:28 | 22:17 | 18:48:56 | 52m 44s |
| Om två månader | 04:17 | 21:35 | 17:17:51 | -38m 21s |
| Om tre månader | 05:30 | 20:12 | 14:41:21 | -3h 14m 51s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:48 | 21:44 | 17:56:12 | 0s |
| Igår | 03:50 | 21:42 | 17:52:18 | -3m 54s |
| För en vecka sen | 04:02 | 21:29 | 17:27:07 | -29m 5s |
| För två veckor sen | 04:18 | 21:13 | 16:54:42 | -1h 1m 30s |
| För en månad sen | 05:00 | 20:34 | 15:33:15 | -2h 22m 57s |
| För två månader sen | 05:32 | 18:18 | 12:45:33 | -5h 10m 39s |
| För tre månader sen | 06:56 | 17:08 | 10:12:37 | -7h 43m 35s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:33 |
| Borgerlig gryning | 02:33 - 03:48 |
| Dagsljus | 03:48 - 21:44 |
| Borgerlig skymning | 21:44 - 22:59 |
| Nautisk skymning | 22:59 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 56m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 3m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:33 | 2h 33m |
| – Borgerlig gryning | 02:33 - 03:48 | 1h 15m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:33 - 03:06 | 33m |
| – Gyllene timmen | 03:06 - 05:00 | 1h 54m |
| Soluppgång | 03:48 | |
| Passerat meridianen | 12:46 | |
| Solnedgång | 21:44 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:32 - 22:26 | 1h 54m |
| – Blå timmen | 22:26 - 22:59 | 33m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:44 - 22:59 | 1h 15m |
| – Nautisk skymning | 22:59 - 00:00 | 1h 0m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:57 | 04:49 | 20:44 | 21:36 | 15:54:14 |
| 02 | Lö | 03:53 | 04:47 | 20:46 | 21:39 | 15:59:25 |
| 03 | Sö | 03:50 | 04:44 | 20:48 | 21:42 | 16:04:36 |
| 04 | Må | 03:47 | 04:41 | 20:51 | 21:45 | 16:09:45 |
| 05 | Ti | 03:44 | 04:39 | 20:53 | 21:48 | 16:14:53 |
| 06 | On | 03:40 | 04:36 | 20:56 | 21:51 | 16:19:58 |
| 07 | To | 03:37 | 04:33 | 20:58 | 21:55 | 16:25:02 |
| 08 | Fr | 03:34 | 04:31 | 21:01 | 21:58 | 16:30:04 |
| 09 | Lö | 03:31 | 04:28 | 21:03 | 22:01 | 16:35:04 |
| 10 | Sö | 03:27 | 04:26 | 21:06 | 22:04 | 16:40:02 |
| 11 | Må | 03:24 | 04:23 | 21:08 | 22:07 | 16:44:58 |
| 12 | Ti | 03:21 | 04:21 | 21:11 | 22:10 | 16:49:51 |
| 13 | On | 03:17 | 04:18 | 21:13 | 22:14 | 16:54:42 |
| 14 | To | 03:14 | 04:16 | 21:15 | 22:17 | 16:59:29 |
| 15 | Fr | 03:11 | 04:13 | 21:18 | 22:20 | 17:04:14 |
| 16 | Lö | 03:08 | 04:11 | 21:20 | 22:23 | 17:08:55 |
| 17 | Sö | 03:05 | 04:09 | 21:22 | 22:27 | 17:13:34 |
| 18 | Må | 03:01 | 04:07 | 21:25 | 22:30 | 17:18:09 |
| 19 | Ti | 02:58 | 04:04 | 21:27 | 22:33 | 17:22:40 |
| 20 | On | 02:55 | 04:02 | 21:29 | 22:36 | 17:27:07 |
| 21 | To | 02:52 | 04:00 | 21:31 | 22:40 | 17:31:31 |
| 22 | Fr | 02:49 | 03:58 | 21:34 | 22:43 | 17:35:49 |
| 23 | Lö | 02:45 | 03:56 | 21:36 | 22:46 | 17:40:04 |
| 24 | Sö | 02:42 | 03:54 | 21:38 | 22:50 | 17:44:14 |
| 25 | Må | 02:39 | 03:52 | 21:40 | 22:53 | 17:48:18 |
| 26 | Ti | 02:36 | 03:50 | 21:42 | 22:56 | 17:52:18 |
| 27 | On | 02:33 | 03:48 | 21:44 | 22:59 | 17:56:12 |
| 28 | To | 02:30 | 03:46 | 21:46 | 23:03 | 18:00:00 |
| 29 | Fr | 02:27 | 03:45 | 21:48 | 23:06 | 18:03:43 |
| 30 | Lö | 02:24 | 03:43 | 21:50 | 23:09 | 18:07:18 |
| 31 | Sö | 02:21 | 03:41 | 21:52 | 23:13 | 18:10:47 |
| Land | Sverige |
| Län | Uppsala |
| Kommun | Uppsala kommun |
| Befolkning | 1399 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.9574° 17.57826° 59°57'26.64''N 17°34'41.736''E |
| GeoNames | 2693812 |