| Gryning | 02:30 |
| Soluppgång | 03:46 |
| Solnedgång | 21:45 |
| Skymning | 23:01 |
| Dagslängd | 17h 58m 28s |
| Förändring sedan igår | 3m 56s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:46 | 21:45 | 17:58:28 | 0s |
| Imorgon | 03:45 | 21:47 | 18:02:18 | 3m 50s |
| Om en vecka | 03:35 | 21:58 | 18:23:05 | 24m 37s |
| Om två vecka | 03:27 | 22:09 | 18:41:26 | 42m 58s |
| Om en månad | 03:26 | 22:17 | 18:51:48 | 53m 20s |
| Om två månader | 04:15 | 21:35 | 17:19:47 | -38m 41s |
| Om tre månader | 05:29 | 20:11 | 14:42:11 | -3h 16m 17s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:46 | 21:45 | 17:58:28 | 0s |
| Igår | 03:48 | 21:43 | 17:54:32 | -3m 56s |
| För en vecka sen | 04:01 | 21:30 | 17:29:07 | -29m 21s |
| För två veckor sen | 04:17 | 21:13 | 16:56:25 | -1h 2m 3s |
| För en månad sen | 04:59 | 20:34 | 15:34:23 | -2h 24m 5s |
| För två månader sen | 05:31 | 18:17 | 12:45:46 | -5h 12m 42s |
| För tre månader sen | 06:55 | 17:07 | 10:12:02 | -7h 46m 26s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:30 |
| Borgerlig gryning | 02:30 - 03:46 |
| Dagsljus | 03:46 - 21:45 |
| Borgerlig skymning | 21:45 - 23:01 |
| Nautisk skymning | 23:01 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 58m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 1m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:30 | 2h 30m |
| – Borgerlig gryning | 02:30 - 03:46 | 1h 16m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:30 - 03:04 | 33m |
| – Gyllene timmen | 03:04 - 04:59 | 1h 55m |
| Soluppgång | 03:46 | |
| Passerat meridianen | 12:46 | |
| Solnedgång | 21:45 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:32 - 22:27 | 1h 55m |
| – Blå timmen | 22:27 - 23:01 | 33m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:45 - 23:01 | 1h 16m |
| – Nautisk skymning | 23:01 - 00:00 | 58m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:55 | 04:48 | 20:44 | 21:36 | 15:55:31 |
| 02 | Lö | 03:52 | 04:45 | 20:46 | 21:40 | 16:00:45 |
| 03 | Sö | 03:49 | 04:43 | 20:49 | 21:43 | 16:05:57 |
| 04 | Må | 03:45 | 04:40 | 20:51 | 21:46 | 16:11:08 |
| 05 | Ti | 03:42 | 04:37 | 20:54 | 21:49 | 16:16:18 |
| 06 | On | 03:39 | 04:35 | 20:56 | 21:52 | 16:21:26 |
| 07 | To | 03:35 | 04:32 | 20:58 | 21:55 | 16:26:33 |
| 08 | Fr | 03:32 | 04:29 | 21:01 | 21:58 | 16:31:37 |
| 09 | Lö | 03:29 | 04:27 | 21:03 | 22:01 | 16:36:38 |
| 10 | Sö | 03:25 | 04:24 | 21:06 | 22:05 | 16:41:38 |
| 11 | Må | 03:22 | 04:22 | 21:08 | 22:08 | 16:46:37 |
| 12 | Ti | 03:19 | 04:19 | 21:11 | 22:11 | 16:51:32 |
| 13 | On | 03:15 | 04:17 | 21:13 | 22:14 | 16:56:25 |
| 14 | To | 03:12 | 04:14 | 21:16 | 22:18 | 17:01:14 |
| 15 | Fr | 03:09 | 04:12 | 21:18 | 22:21 | 17:06:02 |
| 16 | Lö | 03:06 | 04:10 | 21:20 | 22:24 | 17:10:45 |
| 17 | Sö | 03:02 | 04:07 | 21:23 | 22:28 | 17:15:27 |
| 18 | Må | 02:59 | 04:05 | 21:25 | 22:31 | 17:20:04 |
| 19 | Ti | 02:56 | 04:03 | 21:27 | 22:34 | 17:24:37 |
| 20 | On | 02:53 | 04:01 | 21:30 | 22:38 | 17:29:07 |
| 21 | To | 02:49 | 03:58 | 21:32 | 22:41 | 17:33:33 |
| 22 | Fr | 02:46 | 03:56 | 21:34 | 22:44 | 17:37:54 |
| 23 | Lö | 02:43 | 03:54 | 21:36 | 22:48 | 17:42:11 |
| 24 | Sö | 02:40 | 03:52 | 21:39 | 22:51 | 17:46:23 |
| 25 | Må | 02:37 | 03:50 | 21:41 | 22:54 | 17:50:30 |
| 26 | Ti | 02:33 | 03:48 | 21:43 | 22:58 | 17:54:32 |
| 27 | On | 02:30 | 03:46 | 21:45 | 23:01 | 17:58:28 |
| 28 | To | 02:27 | 03:45 | 21:47 | 23:04 | 18:02:18 |
| 29 | Fr | 02:24 | 03:43 | 21:49 | 23:08 | 18:06:03 |
| 30 | Lö | 02:21 | 03:41 | 21:51 | 23:11 | 18:09:42 |
| 31 | Sö | 02:18 | 03:40 | 21:53 | 23:14 | 18:13:13 |
| Land | Sverige |
| Län | Uppsala |
| Kommun | Uppsala kommun |
| Befolkning | 636 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 60.08333° 17.73333° 60°4'59.988''N 17°43'59.988''E |
| GeoNames | 2676971 |