| Gryning | 02:31 |
| Soluppgång | 03:47 |
| Solnedgång | 21:46 |
| Skymning | 23:02 |
| Dagslängd | 17h 58m 28s |
| Förändring sedan igår | 3m 56s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:47 | 21:46 | 17:58:28 | 0s |
| Imorgon | 03:45 | 21:48 | 18:02:18 | 3m 50s |
| Om en vecka | 03:36 | 21:59 | 18:23:05 | 24m 37s |
| Om två vecka | 03:28 | 22:09 | 18:41:26 | 42m 58s |
| Om en månad | 03:26 | 22:18 | 18:51:48 | 53m 20s |
| Om två månader | 04:16 | 21:36 | 17:19:47 | -38m 41s |
| Om tre månader | 05:30 | 20:12 | 14:42:11 | -3h 16m 17s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:47 | 21:46 | 17:58:28 | 0s |
| Igår | 03:49 | 21:44 | 17:54:32 | -3m 56s |
| För en vecka sen | 04:01 | 21:30 | 17:29:08 | -29m 20s |
| För två veckor sen | 04:17 | 21:14 | 16:56:25 | -1h 2m 3s |
| För en månad sen | 05:00 | 20:34 | 15:34:23 | -2h 24m 5s |
| För två månader sen | 05:32 | 18:18 | 12:45:46 | -5h 12m 42s |
| För tre månader sen | 06:56 | 17:08 | 10:12:02 | -7h 46m 26s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:31 |
| Borgerlig gryning | 02:31 - 03:47 |
| Dagsljus | 03:47 - 21:46 |
| Borgerlig skymning | 21:46 - 23:02 |
| Nautisk skymning | 23:02 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 58m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 1m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:31 | 2h 31m |
| – Borgerlig gryning | 02:31 - 03:47 | 1h 16m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:31 - 03:05 | 33m |
| – Gyllene timmen | 03:05 - 05:00 | 1h 55m |
| Soluppgång | 03:47 | |
| Passerat meridianen | 12:46 | |
| Solnedgång | 21:46 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:33 - 22:28 | 1h 55m |
| – Blå timmen | 22:28 - 23:02 | 33m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:46 - 23:02 | 1h 16m |
| – Nautisk skymning | 23:02 - 00:00 | 57m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:56 | 04:49 | 20:44 | 21:37 | 15:55:31 |
| 02 | Lö | 03:53 | 04:46 | 20:47 | 21:40 | 16:00:45 |
| 03 | Sö | 03:49 | 04:43 | 20:49 | 21:43 | 16:05:57 |
| 04 | Må | 03:46 | 04:41 | 20:52 | 21:46 | 16:11:08 |
| 05 | Ti | 03:43 | 04:38 | 20:54 | 21:50 | 16:16:18 |
| 06 | On | 03:39 | 04:35 | 20:57 | 21:53 | 16:21:26 |
| 07 | To | 03:36 | 04:33 | 20:59 | 21:56 | 16:26:33 |
| 08 | Fr | 03:33 | 04:30 | 21:02 | 21:59 | 16:31:37 |
| 09 | Lö | 03:29 | 04:27 | 21:04 | 22:02 | 16:36:39 |
| 10 | Sö | 03:26 | 04:25 | 21:07 | 22:05 | 16:41:39 |
| 11 | Må | 03:23 | 04:22 | 21:09 | 22:09 | 16:46:37 |
| 12 | Ti | 03:19 | 04:20 | 21:11 | 22:12 | 16:51:32 |
| 13 | On | 03:16 | 04:17 | 21:14 | 22:15 | 16:56:25 |
| 14 | To | 03:13 | 04:15 | 21:16 | 22:18 | 17:01:15 |
| 15 | Fr | 03:10 | 04:13 | 21:19 | 22:22 | 17:06:02 |
| 16 | Lö | 03:06 | 04:10 | 21:21 | 22:25 | 17:10:47 |
| 17 | Sö | 03:03 | 04:08 | 21:23 | 22:28 | 17:15:27 |
| 18 | Må | 03:00 | 04:06 | 21:26 | 22:32 | 17:20:04 |
| 19 | Ti | 02:57 | 04:03 | 21:28 | 22:35 | 17:24:37 |
| 20 | On | 02:53 | 04:01 | 21:30 | 22:38 | 17:29:08 |
| 21 | To | 02:50 | 03:59 | 21:33 | 22:42 | 17:33:33 |
| 22 | Fr | 02:47 | 03:57 | 21:35 | 22:45 | 17:37:54 |
| 23 | Lö | 02:44 | 03:55 | 21:37 | 22:48 | 17:42:11 |
| 24 | Sö | 02:40 | 03:53 | 21:39 | 22:52 | 17:46:23 |
| 25 | Må | 02:37 | 03:51 | 21:41 | 22:55 | 17:50:30 |
| 26 | Ti | 02:34 | 03:49 | 21:44 | 22:58 | 17:54:32 |
| 27 | On | 02:31 | 03:47 | 21:46 | 23:02 | 17:58:28 |
| 28 | To | 02:28 | 03:45 | 21:48 | 23:05 | 18:02:18 |
| 29 | Fr | 02:25 | 03:44 | 21:50 | 23:09 | 18:06:03 |
| 30 | Lö | 02:22 | 03:42 | 21:52 | 23:12 | 18:09:42 |
| 31 | Sö | 02:19 | 03:40 | 21:53 | 23:15 | 18:13:13 |
| Land | Sverige |
| Län | Uppsala |
| Kommun | Uppsala kommun |
| Befolkning | 231 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 60.08333° 17.55° 60°4'59.988''N 17°33'0''E |
| GeoNames | 2698016 |