| Gryning | 02:32 |
| Soluppgång | 03:47 |
| Solnedgång | 21:45 |
| Skymning | 23:00 |
| Dagslängd | 17h 57m 16s |
| Förändring sedan igår | 3m 55s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:47 | 21:45 | 17:57:16 | 0s |
| Imorgon | 03:46 | 21:47 | 18:01:06 | 3m 50s |
| Om en vecka | 03:36 | 21:58 | 18:21:45 | 24m 29s |
| Om två vecka | 03:28 | 22:08 | 18:39:58 | 42m 42s |
| Om en månad | 03:27 | 22:17 | 18:50:16 | 53m 0s |
| Om två månader | 04:16 | 21:35 | 17:18:45 | -38m 31s |
| Om tre månader | 05:30 | 20:12 | 14:41:45 | -3h 15m 31s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:47 | 21:45 | 17:57:16 | 0s |
| Igår | 03:49 | 21:43 | 17:53:21 | -3m 55s |
| För en vecka sen | 04:01 | 21:29 | 17:28:04 | -29m 12s |
| För två veckor sen | 04:18 | 21:13 | 16:55:30 | -1h 1m 46s |
| För en månad sen | 05:00 | 20:34 | 15:33:47 | -2h 23m 29s |
| För två månader sen | 05:32 | 18:17 | 12:45:39 | -5h 11m 37s |
| För tre månader sen | 06:56 | 17:08 | 10:12:20 | -7h 44m 56s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:32 |
| Borgerlig gryning | 02:32 - 03:47 |
| Dagsljus | 03:47 - 21:45 |
| Borgerlig skymning | 21:45 - 23:00 |
| Nautisk skymning | 23:00 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 57m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 2m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:32 | 2h 32m |
| – Borgerlig gryning | 02:32 - 03:47 | 1h 15m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:32 - 03:05 | 33m |
| – Gyllene timmen | 03:05 - 05:00 | 1h 54m |
| Soluppgång | 03:47 | |
| Passerat meridianen | 12:46 | |
| Solnedgång | 21:45 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:32 - 22:27 | 1h 54m |
| – Blå timmen | 22:27 - 23:00 | 33m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:45 - 23:00 | 1h 15m |
| – Nautisk skymning | 23:00 - 00:00 | 59m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:56 | 04:49 | 20:44 | 21:36 | 15:54:49 |
| 02 | Lö | 03:53 | 04:46 | 20:46 | 21:39 | 16:00:02 |
| 03 | Sö | 03:49 | 04:43 | 20:49 | 21:42 | 16:05:14 |
| 04 | Må | 03:46 | 04:41 | 20:51 | 21:46 | 16:10:24 |
| 05 | Ti | 03:43 | 04:38 | 20:54 | 21:49 | 16:15:33 |
| 06 | On | 03:40 | 04:35 | 20:56 | 21:52 | 16:20:40 |
| 07 | To | 03:36 | 04:33 | 20:58 | 21:55 | 16:25:45 |
| 08 | Fr | 03:33 | 04:30 | 21:01 | 21:58 | 16:30:47 |
| 09 | Lö | 03:30 | 04:28 | 21:03 | 22:01 | 16:35:48 |
| 10 | Sö | 03:26 | 04:25 | 21:06 | 22:04 | 16:40:48 |
| 11 | Må | 03:23 | 04:23 | 21:08 | 22:08 | 16:45:44 |
| 12 | Ti | 03:20 | 04:20 | 21:11 | 22:11 | 16:50:38 |
| 13 | On | 03:17 | 04:18 | 21:13 | 22:14 | 16:55:30 |
| 14 | To | 03:13 | 04:15 | 21:15 | 22:17 | 17:00:18 |
| 15 | Fr | 03:10 | 04:13 | 21:18 | 22:21 | 17:05:04 |
| 16 | Lö | 03:07 | 04:10 | 21:20 | 22:24 | 17:09:47 |
| 17 | Sö | 03:04 | 04:08 | 21:23 | 22:27 | 17:14:27 |
| 18 | Må | 03:00 | 04:06 | 21:25 | 22:30 | 17:19:03 |
| 19 | Ti | 02:57 | 04:04 | 21:27 | 22:34 | 17:23:35 |
| 20 | On | 02:54 | 04:01 | 21:29 | 22:37 | 17:28:04 |
| 21 | To | 02:51 | 03:59 | 21:32 | 22:40 | 17:32:28 |
| 22 | Fr | 02:47 | 03:57 | 21:34 | 22:44 | 17:36:48 |
| 23 | Lö | 02:44 | 03:55 | 21:36 | 22:47 | 17:41:03 |
| 24 | Sö | 02:41 | 03:53 | 21:38 | 22:50 | 17:45:15 |
| 25 | Må | 02:38 | 03:51 | 21:40 | 22:54 | 17:49:20 |
| 26 | Ti | 02:35 | 03:49 | 21:43 | 22:57 | 17:53:21 |
| 27 | On | 02:32 | 03:47 | 21:45 | 23:00 | 17:57:16 |
| 28 | To | 02:29 | 03:46 | 21:47 | 23:04 | 18:01:06 |
| 29 | Fr | 02:26 | 03:44 | 21:49 | 23:07 | 18:04:49 |
| 30 | Lö | 02:23 | 03:42 | 21:51 | 23:10 | 18:08:26 |
| 31 | Sö | 02:20 | 03:41 | 21:52 | 23:13 | 18:11:56 |
| Land | Sverige |
| Län | Uppsala |
| Kommun | Uppsala kommun |
| Befolkning | 453 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 60.01667° 17.63333° 60°1'0.012''N 17°37'59.988''E |
| GeoNames | 2686829 |