| Gryning | 02:32 |
| Soluppgång | 03:47 |
| Solnedgång | 21:43 |
| Skymning | 22:58 |
| Dagslängd | 17h 55m 57s |
| Förändring sedan igår | 3m 55s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:47 | 21:43 | 17:55:57 | 0s |
| Imorgon | 03:45 | 21:45 | 17:59:44 | 3m 47s |
| Om en vecka | 03:36 | 21:56 | 18:20:16 | 24m 19s |
| Om två vecka | 03:28 | 22:06 | 18:38:23 | 42m 26s |
| Om en månad | 03:27 | 22:15 | 18:48:36 | 52m 39s |
| Om två månader | 04:16 | 21:33 | 17:17:39 | -38m 18s |
| Om tre månader | 05:29 | 20:10 | 14:41:16 | -3h 14m 41s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:47 | 21:43 | 17:55:57 | 0s |
| Igår | 03:49 | 21:41 | 17:52:02 | -3m 55s |
| För en vecka sen | 04:01 | 21:28 | 17:26:53 | -29m 4s |
| För två veckor sen | 04:17 | 21:12 | 16:54:30 | -1h 1m 27s |
| För en månad sen | 04:59 | 20:32 | 15:33:06 | -2h 22m 51s |
| För två månader sen | 05:31 | 18:16 | 12:45:31 | -5h 10m 26s |
| För tre månader sen | 06:55 | 17:07 | 10:12:41 | -7h 43m 16s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:32 |
| Borgerlig gryning | 02:32 - 03:47 |
| Dagsljus | 03:47 - 21:43 |
| Borgerlig skymning | 21:43 - 22:58 |
| Nautisk skymning | 22:58 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 55m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 4m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:32 | 2h 32m |
| – Borgerlig gryning | 02:32 - 03:47 | 1h 15m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:32 - 03:05 | 33m |
| – Gyllene timmen | 03:05 - 04:59 | 1h 53m |
| Soluppgång | 03:47 | |
| Passerat meridianen | 12:45 | |
| Solnedgång | 21:43 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:31 - 22:25 | 1h 53m |
| – Blå timmen | 22:25 - 22:58 | 33m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:43 - 22:58 | 1h 15m |
| – Nautisk skymning | 22:58 - 00:00 | 1h 1m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:56 | 04:48 | 20:42 | 21:35 | 15:54:04 |
| 02 | Lö | 03:52 | 04:45 | 20:45 | 21:38 | 15:59:17 |
| 03 | Sö | 03:49 | 04:43 | 20:47 | 21:41 | 16:04:27 |
| 04 | Må | 03:46 | 04:40 | 20:50 | 21:44 | 16:09:35 |
| 05 | Ti | 03:43 | 04:37 | 20:52 | 21:47 | 16:14:43 |
| 06 | On | 03:39 | 04:35 | 20:55 | 21:50 | 16:19:48 |
| 07 | To | 03:36 | 04:32 | 20:57 | 21:53 | 16:24:52 |
| 08 | Fr | 03:33 | 04:30 | 21:00 | 21:56 | 16:29:54 |
| 09 | Lö | 03:29 | 04:27 | 21:02 | 22:00 | 16:34:53 |
| 10 | Sö | 03:26 | 04:25 | 21:04 | 22:03 | 16:39:51 |
| 11 | Må | 03:23 | 04:22 | 21:07 | 22:06 | 16:44:46 |
| 12 | Ti | 03:20 | 04:20 | 21:09 | 22:09 | 16:49:39 |
| 13 | On | 03:16 | 04:17 | 21:12 | 22:12 | 16:54:30 |
| 14 | To | 03:13 | 04:15 | 21:14 | 22:15 | 16:59:17 |
| 15 | Fr | 03:10 | 04:12 | 21:16 | 22:19 | 17:04:01 |
| 16 | Lö | 03:07 | 04:10 | 21:19 | 22:22 | 17:08:42 |
| 17 | Sö | 03:04 | 04:08 | 21:21 | 22:25 | 17:13:20 |
| 18 | Må | 03:00 | 04:05 | 21:23 | 22:28 | 17:17:55 |
| 19 | Ti | 02:57 | 04:03 | 21:26 | 22:32 | 17:22:26 |
| 20 | On | 02:54 | 04:01 | 21:28 | 22:35 | 17:26:53 |
| 21 | To | 02:51 | 03:59 | 21:30 | 22:38 | 17:31:16 |
| 22 | Fr | 02:48 | 03:57 | 21:32 | 22:42 | 17:35:35 |
| 23 | Lö | 02:44 | 03:55 | 21:35 | 22:45 | 17:39:50 |
| 24 | Sö | 02:41 | 03:53 | 21:37 | 22:48 | 17:43:59 |
| 25 | Må | 02:38 | 03:51 | 21:39 | 22:51 | 17:48:03 |
| 26 | Ti | 02:35 | 03:49 | 21:41 | 22:55 | 17:52:02 |
| 27 | On | 02:32 | 03:47 | 21:43 | 22:58 | 17:55:57 |
| 28 | To | 02:29 | 03:45 | 21:45 | 23:01 | 17:59:44 |
| 29 | Fr | 02:26 | 03:44 | 21:47 | 23:05 | 18:03:26 |
| 30 | Lö | 02:23 | 03:42 | 21:49 | 23:08 | 18:07:01 |
| 31 | Sö | 02:20 | 03:40 | 21:51 | 23:11 | 18:10:31 |
| Land | Sverige |
| Län | Uppsala |
| Kommun | Uppsala kommun |
| Befolkning | 539 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.94297° 17.87774° 59°56'34.692''N 17°52'39.864''E |
| GeoNames | 2712403 |