| Gryning | 02:34 |
| Soluppgång | 03:48 |
| Solnedgång | 21:42 |
| Skymning | 22:56 |
| Dagslängd | 17h 54m 9s |
| Förändring sedan igår | 3m 52s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:48 | 21:42 | 17:54:09 | 0s |
| Imorgon | 03:46 | 21:44 | 17:57:55 | 3m 46s |
| Om en vecka | 03:37 | 21:55 | 18:18:17 | 24m 8s |
| Om två vecka | 03:29 | 22:05 | 18:36:14 | 42m 5s |
| Om en månad | 03:28 | 22:14 | 18:46:21 | 52m 12s |
| Om två månader | 04:16 | 21:33 | 17:16:08 | -38m 1s |
| Om tre månader | 05:30 | 20:10 | 14:40:36 | -3h 13m 33s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:48 | 21:42 | 17:54:09 | 0s |
| Igår | 03:50 | 21:40 | 17:50:17 | -3m 52s |
| För en vecka sen | 04:02 | 21:27 | 17:25:20 | -28m 49s |
| För två veckor sen | 04:18 | 21:11 | 16:53:07 | -1h 1m 2s |
| För en månad sen | 05:00 | 20:32 | 15:32:12 | -2h 21m 57s |
| För två månader sen | 05:31 | 18:16 | 12:45:21 | -5h 8m 48s |
| För tre månader sen | 06:54 | 17:07 | 10:13:08 | -7h 41m 1s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:34 |
| Borgerlig gryning | 02:34 - 03:48 |
| Dagsljus | 03:48 - 21:42 |
| Borgerlig skymning | 21:42 - 22:56 |
| Nautisk skymning | 22:56 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 54m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 5m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:34 | 2h 34m |
| – Borgerlig gryning | 02:34 - 03:48 | 1h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:34 - 03:07 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:07 - 05:00 | 1h 53m |
| Soluppgång | 03:48 | |
| Passerat meridianen | 12:45 | |
| Solnedgång | 21:42 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:30 - 22:24 | 1h 53m |
| – Blå timmen | 22:24 - 22:56 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:42 - 22:56 | 1h 14m |
| – Nautisk skymning | 22:56 - 00:00 | 1h 3m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:56 | 04:49 | 20:42 | 21:34 | 15:53:04 |
| 02 | Lö | 03:53 | 04:46 | 20:44 | 21:37 | 15:58:14 |
| 03 | Sö | 03:50 | 04:43 | 20:47 | 21:40 | 16:03:22 |
| 04 | Må | 03:47 | 04:41 | 20:49 | 21:43 | 16:08:29 |
| 05 | Ti | 03:43 | 04:38 | 20:52 | 21:46 | 16:13:34 |
| 06 | On | 03:40 | 04:35 | 20:54 | 21:49 | 16:18:38 |
| 07 | To | 03:37 | 04:33 | 20:56 | 21:52 | 16:23:41 |
| 08 | Fr | 03:34 | 04:30 | 20:59 | 21:55 | 16:28:41 |
| 09 | Lö | 03:30 | 04:28 | 21:01 | 21:59 | 16:33:39 |
| 10 | Sö | 03:27 | 04:25 | 21:04 | 22:02 | 16:38:35 |
| 11 | Må | 03:24 | 04:23 | 21:06 | 22:05 | 16:43:29 |
| 12 | Ti | 03:21 | 04:20 | 21:09 | 22:08 | 16:48:19 |
| 13 | On | 03:18 | 04:18 | 21:11 | 22:11 | 16:53:07 |
| 14 | To | 03:14 | 04:15 | 21:13 | 22:14 | 16:57:54 |
| 15 | Fr | 03:11 | 04:13 | 21:16 | 22:18 | 17:02:36 |
| 16 | Lö | 03:08 | 04:11 | 21:18 | 22:21 | 17:07:16 |
| 17 | Sö | 03:05 | 04:08 | 21:20 | 22:24 | 17:11:52 |
| 18 | Må | 03:02 | 04:06 | 21:23 | 22:27 | 17:16:24 |
| 19 | Ti | 02:58 | 04:04 | 21:25 | 22:30 | 17:20:54 |
| 20 | On | 02:55 | 04:02 | 21:27 | 22:34 | 17:25:20 |
| 21 | To | 02:52 | 04:00 | 21:29 | 22:37 | 17:29:40 |
| 22 | Fr | 02:49 | 03:58 | 21:32 | 22:40 | 17:33:58 |
| 23 | Lö | 02:46 | 03:56 | 21:34 | 22:43 | 17:38:09 |
| 24 | Sö | 02:43 | 03:54 | 21:36 | 22:47 | 17:42:17 |
| 25 | Må | 02:40 | 03:52 | 21:38 | 22:50 | 17:46:20 |
| 26 | Ti | 02:37 | 03:50 | 21:40 | 22:53 | 17:50:17 |
| 27 | On | 02:34 | 03:48 | 21:42 | 22:56 | 17:54:09 |
| 28 | To | 02:31 | 03:46 | 21:44 | 23:00 | 17:57:55 |
| 29 | Fr | 02:28 | 03:44 | 21:46 | 23:03 | 18:01:36 |
| 30 | Lö | 02:25 | 03:43 | 21:48 | 23:06 | 18:05:10 |
| 31 | Sö | 02:22 | 03:41 | 21:50 | 23:09 | 18:08:36 |
| Land | Sverige |
| Län | Uppsala |
| Kommun | Uppsala kommun |
| Befolkning | 314 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.8429° 17.876° 59°50'34.44''N 17°52'33.6''E |
| GeoNames | 2692616 |