| Gryning | 02:34 |
| Soluppgång | 03:49 |
| Solnedgång | 21:43 |
| Skymning | 22:57 |
| Dagslängd | 17h 54m 0s |
| Förändring sedan igår | 3m 53s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:49 | 21:43 | 17:54:00 | 0s |
| Imorgon | 03:47 | 21:45 | 17:57:45 | 3m 45s |
| Om en vecka | 03:37 | 21:56 | 18:18:06 | 24m 6s |
| Om två vecka | 03:30 | 22:06 | 18:36:02 | 42m 2s |
| Om en månad | 03:28 | 22:14 | 18:46:09 | 52m 9s |
| Om två månader | 04:17 | 21:33 | 17:16:00 | -38m 0s |
| Om tre månader | 05:30 | 20:11 | 14:40:32 | -3h 13m 28s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:49 | 21:43 | 17:54:00 | 0s |
| Igår | 03:50 | 21:41 | 17:50:07 | -3m 53s |
| För en vecka sen | 04:02 | 21:28 | 17:25:11 | -28m 49s |
| För två veckor sen | 04:18 | 21:11 | 16:53:01 | -1h 0m 59s |
| För en månad sen | 05:00 | 20:32 | 15:32:06 | -2h 21m 54s |
| För två månader sen | 05:32 | 18:17 | 12:45:21 | -5h 8m 39s |
| För tre månader sen | 06:55 | 17:08 | 10:13:10 | -7h 40m 50s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:34 |
| Borgerlig gryning | 02:34 - 03:49 |
| Dagsljus | 03:49 - 21:43 |
| Borgerlig skymning | 21:43 - 22:57 |
| Nautisk skymning | 22:57 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 54m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 6m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:34 | 2h 34m |
| – Borgerlig gryning | 02:34 - 03:49 | 1h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:34 - 03:07 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:07 - 05:00 | 1h 53m |
| Soluppgång | 03:49 | |
| Passerat meridianen | 12:46 | |
| Solnedgång | 21:43 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:31 - 22:24 | 1h 53m |
| – Blå timmen | 22:24 - 22:57 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:43 - 22:57 | 1h 14m |
| – Nautisk skymning | 22:57 - 00:00 | 1h 2m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:57 | 04:49 | 20:42 | 21:34 | 15:52:58 |
| 02 | Lö | 03:54 | 04:47 | 20:45 | 21:37 | 15:58:08 |
| 03 | Sö | 03:51 | 04:44 | 20:47 | 21:40 | 16:03:16 |
| 04 | Må | 03:47 | 04:41 | 20:50 | 21:44 | 16:08:23 |
| 05 | Ti | 03:44 | 04:39 | 20:52 | 21:47 | 16:13:28 |
| 06 | On | 03:41 | 04:36 | 20:54 | 21:50 | 16:18:32 |
| 07 | To | 03:38 | 04:33 | 20:57 | 21:53 | 16:23:34 |
| 08 | Fr | 03:34 | 04:31 | 20:59 | 21:56 | 16:28:34 |
| 09 | Lö | 03:31 | 04:28 | 21:02 | 21:59 | 16:33:32 |
| 10 | Sö | 03:28 | 04:26 | 21:04 | 22:02 | 16:38:28 |
| 11 | Må | 03:25 | 04:23 | 21:07 | 22:05 | 16:43:21 |
| 12 | Ti | 03:21 | 04:21 | 21:09 | 22:08 | 16:48:12 |
| 13 | On | 03:18 | 04:18 | 21:11 | 22:12 | 16:53:01 |
| 14 | To | 03:15 | 04:16 | 21:14 | 22:15 | 16:57:46 |
| 15 | Fr | 03:12 | 04:14 | 21:16 | 22:18 | 17:02:29 |
| 16 | Lö | 03:09 | 04:11 | 21:18 | 22:21 | 17:07:08 |
| 17 | Sö | 03:05 | 04:09 | 21:21 | 22:24 | 17:11:44 |
| 18 | Må | 03:02 | 04:07 | 21:23 | 22:28 | 17:16:16 |
| 19 | Ti | 02:59 | 04:05 | 21:25 | 22:31 | 17:20:46 |
| 20 | On | 02:56 | 04:02 | 21:28 | 22:34 | 17:25:11 |
| 21 | To | 02:53 | 04:00 | 21:30 | 22:37 | 17:29:32 |
| 22 | Fr | 02:50 | 03:58 | 21:32 | 22:41 | 17:33:48 |
| 23 | Lö | 02:47 | 03:56 | 21:34 | 22:44 | 17:38:01 |
| 24 | Sö | 02:44 | 03:54 | 21:36 | 22:47 | 17:42:08 |
| 25 | Må | 02:40 | 03:52 | 21:38 | 22:50 | 17:46:11 |
| 26 | Ti | 02:37 | 03:50 | 21:41 | 22:54 | 17:50:07 |
| 27 | On | 02:34 | 03:49 | 21:43 | 22:57 | 17:54:00 |
| 28 | To | 02:31 | 03:47 | 21:45 | 23:00 | 17:57:45 |
| 29 | Fr | 02:29 | 03:45 | 21:47 | 23:03 | 18:01:26 |
| 30 | Lö | 02:26 | 03:43 | 21:48 | 23:06 | 18:04:59 |
| 31 | Sö | 02:23 | 03:42 | 21:50 | 23:09 | 18:08:26 |
| Land | Sverige |
| Län | Uppsala |
| Kommun | Uppsala kommun |
| Befolkning | 453 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.83376° 17.747° 59°50'1.536''N 17°44'49.2''E |
| GeoNames | 2717984 |