| Gryning | 03:10 |
| Soluppgång | 04:13 |
| Solnedgång | 21:17 |
| Skymning | 22:20 |
| Dagslängd | 17h 4m 15s |
| Förändring sedan igår | 4m 44s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:13 | 21:17 | 17:04:15 | 0s |
| Imorgon | 04:11 | 21:20 | 17:08:57 | 4m 42s |
| Om en vecka | 03:57 | 21:33 | 17:35:52 | 31m 37s |
| Om två vecka | 03:44 | 21:48 | 18:03:44 | 59m 29s |
| Om en månad | 03:25 | 22:12 | 18:47:02 | 1h 42m 47s |
| Om två månader | 03:51 | 21:58 | 18:06:49 | 1h 2m 34s |
| Om tre månader | 05:01 | 20:46 | 15:44:30 | -1h 19m 45s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:13 | 21:17 | 17:04:15 | 0s |
| Igår | 04:15 | 21:15 | 16:59:31 | -4m 44s |
| För en vecka sen | 04:30 | 21:00 | 16:30:06 | -34m 9s |
| För två veckor sen | 04:49 | 20:43 | 15:54:14 | -1h 10m 1s |
| För en månad sen | 05:34 | 20:03 | 14:28:59 | -2h 35m 16s |
| För två månader sen | 06:08 | 17:48 | 11:39:56 | -5h 24m 19s |
| För tre månader sen | 07:29 | 16:37 | 9:07:58 | -7h 56m 17s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:10 |
| Borgerlig gryning | 03:10 - 04:13 |
| Dagsljus | 04:13 - 21:17 |
| Borgerlig skymning | 21:17 - 22:20 |
| Nautisk skymning | 22:20 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 4m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 55m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:10 | 3h 10m |
| – Borgerlig gryning | 03:10 - 04:13 | 1h 2m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:10 - 03:37 | 26m |
| – Gyllene timmen | 03:37 - 05:20 | 1h 42m |
| Soluppgång | 04:13 | |
| Passerat meridianen | 12:45 | |
| Solnedgång | 21:17 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:11 - 21:53 | 1h 42m |
| – Blå timmen | 21:53 - 22:20 | 26m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:17 - 22:20 | 1h 2m |
| – Nautisk skymning | 22:20 - 00:00 | 1h 39m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:56 | 04:49 | 20:43 | 21:36 | 15:54:14 |
| 02 | Lö | 03:53 | 04:46 | 20:46 | 21:39 | 15:59:27 |
| 03 | Sö | 03:50 | 04:43 | 20:48 | 21:42 | 16:04:37 |
| 04 | Må | 03:46 | 04:41 | 20:50 | 21:45 | 16:09:46 |
| 05 | Ti | 03:43 | 04:38 | 20:53 | 21:48 | 16:14:54 |
| 06 | On | 03:40 | 04:35 | 20:55 | 21:51 | 16:19:59 |
| 07 | To | 03:37 | 04:33 | 20:58 | 21:54 | 16:25:04 |
| 08 | Fr | 03:33 | 04:30 | 21:00 | 21:57 | 16:30:06 |
| 09 | Lö | 03:30 | 04:28 | 21:03 | 22:00 | 16:35:05 |
| 10 | Sö | 03:27 | 04:25 | 21:05 | 22:04 | 16:40:03 |
| 11 | Må | 03:23 | 04:23 | 21:08 | 22:07 | 16:44:59 |
| 12 | Ti | 03:20 | 04:20 | 21:10 | 22:10 | 16:49:53 |
| 13 | On | 03:17 | 04:18 | 21:12 | 22:13 | 16:54:43 |
| 14 | To | 03:14 | 04:15 | 21:15 | 22:16 | 16:59:31 |
| 15 | Fr | 03:10 | 04:13 | 21:17 | 22:20 | 17:04:15 |
| 16 | Lö | 03:07 | 04:11 | 21:20 | 22:23 | 17:08:57 |
| 17 | Sö | 03:04 | 04:08 | 21:22 | 22:26 | 17:13:36 |
| 18 | Må | 03:01 | 04:06 | 21:24 | 22:29 | 17:18:10 |
| 19 | Ti | 02:58 | 04:04 | 21:26 | 22:33 | 17:22:42 |
| 20 | On | 02:54 | 04:02 | 21:29 | 22:36 | 17:27:09 |
| 21 | To | 02:51 | 03:59 | 21:31 | 22:39 | 17:31:32 |
| 22 | Fr | 02:48 | 03:57 | 21:33 | 22:43 | 17:35:52 |
| 23 | Lö | 02:45 | 03:55 | 21:35 | 22:46 | 17:40:06 |
| 24 | Sö | 02:42 | 03:53 | 21:38 | 22:49 | 17:44:16 |
| 25 | Må | 02:39 | 03:51 | 21:40 | 22:52 | 17:48:21 |
| 26 | Ti | 02:36 | 03:49 | 21:42 | 22:56 | 17:52:20 |
| 27 | On | 02:32 | 03:48 | 21:44 | 22:59 | 17:56:14 |
| 28 | To | 02:29 | 03:46 | 21:46 | 23:02 | 18:00:02 |
| 29 | Fr | 02:26 | 03:44 | 21:48 | 23:06 | 18:03:44 |
| 30 | Lö | 02:23 | 03:42 | 21:50 | 23:09 | 18:07:20 |
| 31 | Sö | 02:20 | 03:41 | 21:52 | 23:12 | 18:10:50 |
| Land | Sverige |
| Län | Uppsala |
| Kommun | Uppsala kommun |
| Befolkning | 6340 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.95933° 17.70588° 59°57'33.588''N 17°42'21.168''E |
| GeoNames | 2671490 |