| Gryning | 04:04 |
| Soluppgång | 04:56 |
| Solnedgång | 20:37 |
| Skymning | 21:28 |
| Dagslängd | 15h 41m 2s |
| Förändring sedan igår | 5m 21s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:56 | 20:37 | 15:41:02 | 0s |
| Imorgon | 04:53 | 20:39 | 15:46:21 | 5m 19s |
| Om en vecka | 04:37 | 20:54 | 16:17:55 | 36m 53s |
| Om två vecka | 04:18 | 21:12 | 16:53:27 | 1h 12m 25s |
| Om en månad | 03:43 | 21:48 | 18:04:56 | 2h 23m 54s |
| Om två månader | 03:25 | 22:19 | 18:54:02 | 3h 13m 0s |
| Om tre månader | 04:17 | 21:34 | 17:17:19 | 1h 36m 17s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:56 | 20:37 | 15:41:02 | 0s |
| Igår | 04:59 | 20:34 | 15:35:41 | -5m 21s |
| För en vecka sen | 05:16 | 20:19 | 15:03:19 | -37m 43s |
| För två veckor sen | 05:37 | 20:02 | 14:25:07 | -1h 15m 55s |
| För en månad sen | 05:25 | 18:22 | 12:57:03 | -2h 43m 59s |
| För två månader sen | 06:53 | 17:10 | 10:16:53 | -5h 24m 9s |
| För tre månader sen | 08:15 | 15:48 | 7:33:21 | -8h 7m 41s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:47 |
| Nautisk gryning | 02:47 - 04:04 |
| Borgerlig gryning | 04:04 - 04:56 |
| Dagsljus | 04:56 - 20:37 |
| Borgerlig skymning | 20:37 - 21:28 |
| Nautisk skymning | 21:28 - 22:46 |
| Astronomisk skymning | 22:46 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 15h 41m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 8h 18m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:47 | 2h 47m |
| – Nautisk gryning | 02:47 - 04:04 | 1h 17m |
| – Borgerlig gryning | 04:04 - 04:56 | 51m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:04 - 04:25 | 20m |
| – Gyllene timmen | 04:25 - 05:56 | 1h 31m |
| Soluppgång | 04:56 | |
| Passerat meridianen | 12:46 | |
| Solnedgång | 20:37 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:36 - 21:08 | 1h 31m |
| – Blå timmen | 21:08 - 21:28 | 20m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:37 - 21:28 | 51m |
| – Nautisk skymning | 21:28 - 22:46 | 1h 17m |
| – Astronomisk skymning | 22:46 - 00:00 | 1h 13m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:33 | 06:16 | 19:30 | 20:13 | 13:13:37 |
| 02 | To | 05:30 | 06:13 | 19:32 | 20:15 | 13:19:07 |
| 03 | Fr | 05:27 | 06:10 | 19:35 | 20:18 | 13:24:38 |
| 04 | Lö | 05:23 | 06:07 | 19:37 | 20:21 | 13:30:09 |
| 05 | Sö | 05:20 | 06:04 | 19:40 | 20:23 | 13:35:40 |
| 06 | Må | 05:17 | 06:01 | 19:42 | 20:26 | 13:41:11 |
| 07 | Ti | 05:14 | 05:58 | 19:44 | 20:29 | 13:46:41 |
| 08 | On | 05:10 | 05:55 | 19:47 | 20:31 | 13:52:11 |
| 09 | To | 05:07 | 05:52 | 19:49 | 20:34 | 13:57:41 |
| 10 | Fr | 05:04 | 05:49 | 19:52 | 20:37 | 14:03:11 |
| 11 | Lö | 05:01 | 05:46 | 19:54 | 20:39 | 14:08:41 |
| 12 | Sö | 04:57 | 05:43 | 19:57 | 20:42 | 14:14:10 |
| 13 | Må | 04:54 | 05:40 | 19:59 | 20:45 | 14:19:39 |
| 14 | Ti | 04:51 | 05:37 | 20:02 | 20:48 | 14:25:07 |
| 15 | On | 04:47 | 05:34 | 20:04 | 20:51 | 14:30:37 |
| 16 | To | 04:44 | 05:31 | 20:07 | 20:53 | 14:36:04 |
| 17 | Fr | 04:41 | 05:28 | 20:09 | 20:56 | 14:41:32 |
| 18 | Lö | 04:38 | 05:25 | 20:12 | 20:59 | 14:47:00 |
| 19 | Sö | 04:34 | 05:22 | 20:14 | 21:02 | 14:52:27 |
| 20 | Må | 04:31 | 05:19 | 20:17 | 21:05 | 14:57:53 |
| 21 | Ti | 04:28 | 05:16 | 20:19 | 21:08 | 15:03:19 |
| 22 | On | 04:24 | 05:13 | 20:22 | 21:11 | 15:08:45 |
| 23 | To | 04:21 | 05:10 | 20:24 | 21:14 | 15:14:09 |
| 24 | Fr | 04:18 | 05:07 | 20:27 | 21:16 | 15:19:34 |
| 25 | Lö | 04:14 | 05:04 | 20:29 | 21:19 | 15:24:57 |
| 26 | Sö | 04:11 | 05:02 | 20:32 | 21:22 | 15:30:20 |
| 27 | Må | 04:08 | 04:59 | 20:34 | 21:25 | 15:35:41 |
| 28 | Ti | 04:04 | 04:56 | 20:37 | 21:28 | 15:41:02 |
| 29 | On | 04:01 | 04:53 | 20:39 | 21:32 | 15:46:21 |
| 30 | To | 03:58 | 04:50 | 20:42 | 21:35 | 15:51:40 |
| Land | Sverige |
| Län | Uppsala |
| Kommun | Tierps kommun |
| Befolkning | 2025 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 60.22407° 17.70138° 60°13'26.652''N 17°42'4.968''E |
| GeoNames | 2686674 |