| Gryning | 04:04 |
| Soluppgång | 04:55 |
| Solnedgång | 20:36 |
| Skymning | 21:28 |
| Dagslängd | 15h 40m 48s |
| Förändring sedan igår | 5m 20s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:55 | 20:36 | 15:40:48 | 0s |
| Imorgon | 04:52 | 20:38 | 15:46:08 | 5m 20s |
| Om en vecka | 04:36 | 20:54 | 16:17:38 | 36m 50s |
| Om två vecka | 04:18 | 21:11 | 16:53:06 | 1h 12m 18s |
| Om en månad | 03:43 | 21:47 | 18:04:28 | 2h 23m 40s |
| Om två månader | 03:24 | 22:18 | 18:53:29 | 3h 12m 41s |
| Om tre månader | 04:16 | 21:33 | 17:16:58 | 1h 36m 10s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:55 | 20:36 | 15:40:48 | 0s |
| Igår | 04:58 | 20:33 | 15:35:28 | -5m 20s |
| För en vecka sen | 05:15 | 20:18 | 15:03:08 | -37m 40s |
| För två veckor sen | 05:36 | 20:01 | 14:24:59 | -1h 15m 49s |
| För en månad sen | 05:24 | 18:21 | 12:57:00 | -2h 43m 48s |
| För två månader sen | 06:52 | 17:09 | 10:16:59 | -5h 23m 49s |
| För tre månader sen | 08:14 | 15:47 | 7:33:39 | -8h 7m 9s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:47 |
| Nautisk gryning | 02:47 - 04:04 |
| Borgerlig gryning | 04:04 - 04:55 |
| Dagsljus | 04:55 - 20:36 |
| Borgerlig skymning | 20:36 - 21:28 |
| Nautisk skymning | 21:28 - 22:44 |
| Astronomisk skymning | 22:44 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 15h 40m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 8h 19m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:47 | 2h 47m |
| – Nautisk gryning | 02:47 - 04:04 | 1h 16m |
| – Borgerlig gryning | 04:04 - 04:55 | 51m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:04 - 04:25 | 20m |
| – Gyllene timmen | 04:25 - 05:56 | 1h 31m |
| Soluppgång | 04:55 | |
| Passerat meridianen | 12:46 | |
| Solnedgång | 20:36 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:35 - 21:07 | 1h 31m |
| – Blå timmen | 21:07 - 21:28 | 20m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:36 - 21:28 | 51m |
| – Nautisk skymning | 21:28 - 22:44 | 1h 16m |
| – Astronomisk skymning | 22:44 - 00:00 | 1h 15m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:32 | 06:15 | 19:29 | 20:12 | 13:13:32 |
| 02 | To | 05:29 | 06:12 | 19:31 | 20:14 | 13:19:03 |
| 03 | Fr | 05:26 | 06:09 | 19:34 | 20:17 | 13:24:34 |
| 04 | Lö | 05:23 | 06:06 | 19:36 | 20:20 | 13:30:03 |
| 05 | Sö | 05:19 | 06:03 | 19:39 | 20:22 | 13:35:34 |
| 06 | Må | 05:16 | 06:00 | 19:41 | 20:25 | 13:41:04 |
| 07 | Ti | 05:13 | 05:57 | 19:44 | 20:28 | 13:46:34 |
| 08 | On | 05:10 | 05:54 | 19:46 | 20:30 | 13:52:04 |
| 09 | To | 05:06 | 05:51 | 19:49 | 20:33 | 13:57:34 |
| 10 | Fr | 05:03 | 05:48 | 19:51 | 20:36 | 14:03:04 |
| 11 | Lö | 05:00 | 05:45 | 19:53 | 20:39 | 14:08:33 |
| 12 | Sö | 04:57 | 05:42 | 19:56 | 20:41 | 14:14:02 |
| 13 | Må | 04:53 | 05:39 | 19:58 | 20:44 | 14:19:30 |
| 14 | Ti | 04:50 | 05:36 | 20:01 | 20:47 | 14:24:59 |
| 15 | On | 04:47 | 05:33 | 20:03 | 20:50 | 14:30:28 |
| 16 | To | 04:43 | 05:30 | 20:06 | 20:52 | 14:35:55 |
| 17 | Fr | 04:40 | 05:27 | 20:08 | 20:55 | 14:41:22 |
| 18 | Lö | 04:37 | 05:24 | 20:11 | 20:58 | 14:46:50 |
| 19 | Sö | 04:34 | 05:21 | 20:13 | 21:01 | 14:52:16 |
| 20 | Må | 04:30 | 05:18 | 20:16 | 21:04 | 14:57:43 |
| 21 | Ti | 04:27 | 05:15 | 20:18 | 21:07 | 15:03:08 |
| 22 | On | 04:24 | 05:12 | 20:21 | 21:10 | 15:08:33 |
| 23 | To | 04:20 | 05:09 | 20:23 | 21:13 | 15:13:58 |
| 24 | Fr | 04:17 | 05:07 | 20:26 | 21:16 | 15:19:21 |
| 25 | Lö | 04:14 | 05:04 | 20:28 | 21:18 | 15:24:44 |
| 26 | Sö | 04:10 | 05:01 | 20:31 | 21:21 | 15:30:06 |
| 27 | Må | 04:07 | 04:58 | 20:33 | 21:24 | 15:35:28 |
| 28 | Ti | 04:04 | 04:55 | 20:36 | 21:28 | 15:40:48 |
| 29 | On | 04:00 | 04:52 | 20:38 | 21:31 | 15:46:08 |
| 30 | To | 03:57 | 04:50 | 20:41 | 21:34 | 15:51:25 |
| Land | Sverige |
| Län | Uppsala |
| Kommun | Östhammars kommun |
| Befolkning | 2331 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 60.2° 17.9° 60°12'0''N 17°54'0''E |
| GeoNames | 2685903 |