| Gryning | 02:27 |
| Soluppgång | 03:43 |
| Solnedgång | 21:41 |
| Skymning | 22:57 |
| Dagslängd | 17h 57m 52s |
| Förändring sedan igår | 3m 56s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:43 | 21:41 | 17:57:52 | 0s |
| Imorgon | 03:41 | 21:43 | 18:01:42 | 3m 50s |
| Om en vecka | 03:32 | 21:54 | 18:22:25 | 24m 33s |
| Om två vecka | 03:24 | 22:05 | 18:40:42 | 42m 50s |
| Om en månad | 03:22 | 22:14 | 18:51:02 | 53m 10s |
| Om två månader | 04:12 | 21:31 | 17:19:17 | -38m 35s |
| Om tre månader | 05:26 | 20:08 | 14:41:59 | -3h 15m 53s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:43 | 21:41 | 17:57:52 | 0s |
| Igår | 03:45 | 21:39 | 17:53:56 | -3m 56s |
| För en vecka sen | 03:57 | 21:26 | 17:28:34 | -29m 18s |
| För två veckor sen | 04:13 | 21:09 | 16:55:57 | -1h 1m 55s |
| För en månad sen | 04:56 | 20:30 | 15:34:04 | -2h 23m 48s |
| För två månader sen | 05:28 | 18:14 | 12:45:42 | -5h 12m 10s |
| För tre månader sen | 06:52 | 17:04 | 10:12:10 | -7h 45m 42s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:27 |
| Borgerlig gryning | 02:27 - 03:43 |
| Dagsljus | 03:43 - 21:41 |
| Borgerlig skymning | 21:41 - 22:57 |
| Nautisk skymning | 22:57 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 57m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 2m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:27 | 2h 27m |
| – Borgerlig gryning | 02:27 - 03:43 | 1h 15m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:27 - 03:01 | 33m |
| – Gyllene timmen | 03:01 - 04:56 | 1h 54m |
| Soluppgång | 03:43 | |
| Passerat meridianen | 12:42 | |
| Solnedgång | 21:41 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:29 - 22:23 | 1h 54m |
| – Blå timmen | 22:23 - 22:57 | 33m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:41 - 22:57 | 1h 15m |
| – Nautisk skymning | 22:57 - 00:00 | 1h 2m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:52 | 04:45 | 20:40 | 21:33 | 15:55:09 |
| 02 | Lö | 03:49 | 04:42 | 20:42 | 21:36 | 16:00:23 |
| 03 | Sö | 03:45 | 04:39 | 20:45 | 21:39 | 16:05:35 |
| 04 | Må | 03:42 | 04:37 | 20:47 | 21:42 | 16:10:46 |
| 05 | Ti | 03:39 | 04:34 | 20:50 | 21:45 | 16:15:55 |
| 06 | On | 03:35 | 04:31 | 20:52 | 21:48 | 16:21:02 |
| 07 | To | 03:32 | 04:29 | 20:55 | 21:51 | 16:26:07 |
| 08 | Fr | 03:29 | 04:26 | 20:57 | 21:54 | 16:31:11 |
| 09 | Lö | 03:26 | 04:23 | 21:00 | 21:58 | 16:36:13 |
| 10 | Sö | 03:22 | 04:21 | 21:02 | 22:01 | 16:41:12 |
| 11 | Må | 03:19 | 04:18 | 21:05 | 22:04 | 16:46:09 |
| 12 | Ti | 03:16 | 04:16 | 21:07 | 22:07 | 16:51:04 |
| 13 | On | 03:12 | 04:13 | 21:09 | 22:11 | 16:55:57 |
| 14 | To | 03:09 | 04:11 | 21:12 | 22:14 | 17:00:46 |
| 15 | Fr | 03:06 | 04:09 | 21:14 | 22:17 | 17:05:32 |
| 16 | Lö | 03:03 | 04:06 | 21:17 | 22:20 | 17:10:15 |
| 17 | Sö | 02:59 | 04:04 | 21:19 | 22:24 | 17:14:56 |
| 18 | Må | 02:56 | 04:02 | 21:21 | 22:27 | 17:19:33 |
| 19 | Ti | 02:53 | 04:00 | 21:24 | 22:30 | 17:24:05 |
| 20 | On | 02:50 | 03:57 | 21:26 | 22:34 | 17:28:34 |
| 21 | To | 02:46 | 03:55 | 21:28 | 22:37 | 17:32:59 |
| 22 | Fr | 02:43 | 03:53 | 21:30 | 22:40 | 17:37:20 |
| 23 | Lö | 02:40 | 03:51 | 21:33 | 22:44 | 17:41:37 |
| 24 | Sö | 02:37 | 03:49 | 21:35 | 22:47 | 17:45:49 |
| 25 | Må | 02:34 | 03:47 | 21:37 | 22:50 | 17:49:54 |
| 26 | Ti | 02:30 | 03:45 | 21:39 | 22:54 | 17:53:56 |
| 27 | On | 02:27 | 03:43 | 21:41 | 22:57 | 17:57:52 |
| 28 | To | 02:24 | 03:41 | 21:43 | 23:00 | 18:01:42 |
| 29 | Fr | 02:21 | 03:40 | 21:45 | 23:04 | 18:05:25 |
| 30 | Lö | 02:18 | 03:38 | 21:47 | 23:07 | 18:09:03 |
| 31 | Sö | 02:15 | 03:36 | 21:49 | 23:10 | 18:12:34 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Norrtälje kommun |
| Befolkning | 4536 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 60.05° 18.6° 60°3'0''N 18°36'0''E |
| GeoNames | 2708426 |