| Gryning | 02:26 |
| Soluppgång | 03:42 |
| Solnedgång | 21:41 |
| Skymning | 22:57 |
| Dagslängd | 17h 58m 46s |
| Förändring sedan igår | 3m 56s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:42 | 21:41 | 17:58:46 | 0s |
| Imorgon | 03:40 | 21:43 | 18:02:38 | 3m 52s |
| Om en vecka | 03:31 | 21:54 | 18:23:25 | 24m 39s |
| Om två vecka | 03:23 | 22:04 | 18:41:48 | 43m 2s |
| Om en månad | 03:21 | 22:13 | 18:52:12 | 53m 26s |
| Om två månader | 04:11 | 21:31 | 17:20:03 | -38m 43s |
| Om tre månader | 05:25 | 20:07 | 14:42:19 | -3h 16m 27s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:42 | 21:41 | 17:58:46 | 0s |
| Igår | 03:44 | 21:39 | 17:54:50 | -3m 56s |
| För en vecka sen | 03:56 | 21:25 | 17:29:23 | -29m 23s |
| För två veckor sen | 04:12 | 21:09 | 16:56:38 | -1h 2m 8s |
| För en månad sen | 04:55 | 20:29 | 15:34:32 | -2h 24m 14s |
| För två månader sen | 05:27 | 18:13 | 12:45:46 | -5h 13m 0s |
| För tre månader sen | 06:51 | 17:03 | 10:11:56 | -7h 46m 50s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:26 |
| Borgerlig gryning | 02:26 - 03:42 |
| Dagsljus | 03:42 - 21:41 |
| Borgerlig skymning | 21:41 - 22:57 |
| Nautisk skymning | 22:57 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 58m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 1m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:26 | 2h 26m |
| – Borgerlig gryning | 02:26 - 03:42 | 1h 16m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:26 - 03:00 | 34m |
| – Gyllene timmen | 03:00 - 04:55 | 1h 55m |
| Soluppgång | 03:42 | |
| Passerat meridianen | 12:41 | |
| Solnedgång | 21:41 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:28 - 22:23 | 1h 55m |
| – Blå timmen | 22:23 - 22:57 | 34m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:41 - 22:57 | 1h 16m |
| – Nautisk skymning | 22:57 - 00:00 | 1h 2m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:51 | 04:44 | 20:39 | 21:32 | 15:55:41 |
| 02 | Lö | 03:47 | 04:41 | 20:42 | 21:35 | 16:00:55 |
| 03 | Sö | 03:44 | 04:38 | 20:44 | 21:38 | 16:06:07 |
| 04 | Må | 03:41 | 04:36 | 20:47 | 21:42 | 16:11:19 |
| 05 | Ti | 03:37 | 04:33 | 20:49 | 21:45 | 16:16:29 |
| 06 | On | 03:34 | 04:30 | 20:52 | 21:48 | 16:21:37 |
| 07 | To | 03:31 | 04:28 | 20:54 | 21:51 | 16:26:43 |
| 08 | Fr | 03:28 | 04:25 | 20:57 | 21:54 | 16:31:49 |
| 09 | Lö | 03:24 | 04:22 | 20:59 | 21:57 | 16:36:50 |
| 10 | Sö | 03:21 | 04:20 | 21:02 | 22:01 | 16:41:52 |
| 11 | Må | 03:18 | 04:17 | 21:04 | 22:04 | 16:46:49 |
| 12 | Ti | 03:14 | 04:15 | 21:07 | 22:07 | 16:51:45 |
| 13 | On | 03:11 | 04:12 | 21:09 | 22:10 | 16:56:38 |
| 14 | To | 03:08 | 04:10 | 21:11 | 22:14 | 17:01:28 |
| 15 | Fr | 03:04 | 04:07 | 21:14 | 22:17 | 17:06:16 |
| 16 | Lö | 03:01 | 04:05 | 21:16 | 22:20 | 17:11:01 |
| 17 | Sö | 02:58 | 04:03 | 21:18 | 22:23 | 17:15:41 |
| 18 | Må | 02:55 | 04:01 | 21:21 | 22:27 | 17:20:19 |
| 19 | Ti | 02:51 | 03:58 | 21:23 | 22:30 | 17:24:53 |
| 20 | On | 02:48 | 03:56 | 21:25 | 22:33 | 17:29:23 |
| 21 | To | 02:45 | 03:54 | 21:28 | 22:37 | 17:33:49 |
| 22 | Fr | 02:42 | 03:52 | 21:30 | 22:40 | 17:38:11 |
| 23 | Lö | 02:38 | 03:50 | 21:32 | 22:44 | 17:42:28 |
| 24 | Sö | 02:35 | 03:48 | 21:34 | 22:47 | 17:46:41 |
| 25 | Må | 02:32 | 03:46 | 21:37 | 22:50 | 17:50:48 |
| 26 | Ti | 02:29 | 03:44 | 21:39 | 22:54 | 17:54:50 |
| 27 | On | 02:26 | 03:42 | 21:41 | 22:57 | 17:58:46 |
| 28 | To | 02:22 | 03:40 | 21:43 | 23:00 | 18:02:38 |
| 29 | Fr | 02:19 | 03:38 | 21:45 | 23:04 | 18:06:22 |
| 30 | Lö | 02:16 | 03:37 | 21:47 | 23:07 | 18:10:00 |
| 31 | Sö | 02:13 | 03:35 | 21:49 | 23:10 | 18:13:33 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Norrtälje kommun |
| Befolkning | 418 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 60.10048° 18.80819° 60°6'1.728''N 18°48'29.484''E |
| GeoNames | 2710606 |