| Gryning | 02:26 |
| Soluppgång | 03:42 |
| Solnedgång | 21:42 |
| Skymning | 22:58 |
| Dagslängd | 17h 59m 22s |
| Förändring sedan igår | 3m 57s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:42 | 21:42 | 17:59:22 | 0s |
| Imorgon | 03:40 | 21:44 | 18:03:14 | 3m 52s |
| Om en vecka | 03:31 | 21:55 | 18:24:06 | 24m 44s |
| Om två vecka | 03:23 | 22:05 | 18:42:32 | 43m 10s |
| Om en månad | 03:21 | 22:14 | 18:52:58 | 53m 36s |
| Om två månader | 04:11 | 21:32 | 17:20:33 | -38m 49s |
| Om tre månader | 05:25 | 20:08 | 14:42:33 | -3h 16m 49s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:42 | 21:42 | 17:59:22 | 0s |
| Igår | 03:44 | 21:40 | 17:55:25 | -3m 57s |
| För en vecka sen | 03:56 | 21:26 | 17:29:54 | -29m 28s |
| För två veckor sen | 04:13 | 21:10 | 16:57:05 | -1h 2m 17s |
| För en månad sen | 04:55 | 20:30 | 15:34:50 | -2h 24m 32s |
| För två månader sen | 05:28 | 18:13 | 12:45:50 | -5h 13m 32s |
| För tre månader sen | 06:52 | 17:04 | 10:11:47 | -7h 47m 35s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:26 |
| Borgerlig gryning | 02:26 - 03:42 |
| Dagsljus | 03:42 - 21:42 |
| Borgerlig skymning | 21:42 - 22:58 |
| Nautisk skymning | 22:58 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 59m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 0m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:26 | 2h 26m |
| – Borgerlig gryning | 02:26 - 03:42 | 1h 16m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:26 - 03:00 | 34m |
| – Gyllene timmen | 03:00 - 04:55 | 1h 55m |
| Soluppgång | 03:42 | |
| Passerat meridianen | 12:42 | |
| Solnedgång | 21:42 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:29 - 22:24 | 1h 55m |
| – Blå timmen | 22:24 - 22:58 | 34m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:42 - 22:58 | 1h 16m |
| – Nautisk skymning | 22:58 - 00:00 | 1h 1m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:51 | 04:44 | 20:40 | 21:33 | 15:56:01 |
| 02 | Lö | 03:48 | 04:41 | 20:43 | 21:36 | 16:01:16 |
| 03 | Sö | 03:44 | 04:39 | 20:45 | 21:39 | 16:06:29 |
| 04 | Må | 03:41 | 04:36 | 20:48 | 21:42 | 16:11:42 |
| 05 | Ti | 03:38 | 04:33 | 20:50 | 21:46 | 16:16:52 |
| 06 | On | 03:34 | 04:31 | 20:53 | 21:49 | 16:22:00 |
| 07 | To | 03:31 | 04:28 | 20:55 | 21:52 | 16:27:07 |
| 08 | Fr | 03:28 | 04:25 | 20:58 | 21:55 | 16:32:13 |
| 09 | Lö | 03:25 | 04:23 | 21:00 | 21:58 | 16:37:16 |
| 10 | Sö | 03:21 | 04:20 | 21:02 | 22:02 | 16:42:16 |
| 11 | Må | 03:18 | 04:18 | 21:05 | 22:05 | 16:47:15 |
| 12 | Ti | 03:15 | 04:15 | 21:07 | 22:08 | 16:52:12 |
| 13 | On | 03:11 | 04:13 | 21:10 | 22:11 | 16:57:05 |
| 14 | To | 03:08 | 04:10 | 21:12 | 22:15 | 17:01:56 |
| 15 | Fr | 03:05 | 04:08 | 21:15 | 22:18 | 17:06:44 |
| 16 | Lö | 03:01 | 04:06 | 21:17 | 22:21 | 17:11:29 |
| 17 | Sö | 02:58 | 04:03 | 21:19 | 22:25 | 17:16:11 |
| 18 | Må | 02:55 | 04:01 | 21:22 | 22:28 | 17:20:49 |
| 19 | Ti | 02:51 | 03:59 | 21:24 | 22:31 | 17:25:24 |
| 20 | On | 02:48 | 03:56 | 21:26 | 22:35 | 17:29:54 |
| 21 | To | 02:45 | 03:54 | 21:29 | 22:38 | 17:34:21 |
| 22 | Fr | 02:42 | 03:52 | 21:31 | 22:41 | 17:38:44 |
| 23 | Lö | 02:38 | 03:50 | 21:33 | 22:45 | 17:43:01 |
| 24 | Sö | 02:35 | 03:48 | 21:35 | 22:48 | 17:47:15 |
| 25 | Må | 02:32 | 03:46 | 21:37 | 22:51 | 17:51:22 |
| 26 | Ti | 02:29 | 03:44 | 21:40 | 22:55 | 17:55:25 |
| 27 | On | 02:26 | 03:42 | 21:42 | 22:58 | 17:59:22 |
| 28 | To | 02:22 | 03:40 | 21:44 | 23:02 | 18:03:14 |
| 29 | Fr | 02:19 | 03:39 | 21:46 | 23:05 | 18:06:59 |
| 30 | Lö | 02:16 | 03:37 | 21:48 | 23:08 | 18:10:38 |
| 31 | Sö | 02:13 | 03:35 | 21:50 | 23:12 | 18:14:11 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Norrtälje kommun |
| Befolkning | 377 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 60.13333° 18.65° 60°7'59.988''N 18°39'0''E |
| GeoNames | 2706563 |