| Gryning | 02:28 |
| Soluppgång | 03:43 |
| Solnedgång | 21:39 |
| Skymning | 22:54 |
| Dagslängd | 17h 55m 45s |
| Förändring sedan igår | 3m 53s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:43 | 21:39 | 17:55:45 | 0s |
| Imorgon | 03:41 | 21:41 | 17:59:33 | 3m 48s |
| Om en vecka | 03:32 | 21:52 | 18:20:05 | 24m 20s |
| Om två vecka | 03:24 | 22:02 | 18:38:10 | 42m 25s |
| Om en månad | 03:23 | 22:11 | 18:48:24 | 52m 39s |
| Om två månader | 04:12 | 21:29 | 17:17:31 | -38m 14s |
| Om tre månader | 05:25 | 20:06 | 14:41:13 | -3h 14m 32s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:43 | 21:39 | 17:55:45 | 0s |
| Igår | 03:45 | 21:37 | 17:51:52 | -3m 53s |
| För en vecka sen | 03:57 | 21:24 | 17:26:44 | -29m 1s |
| För två veckor sen | 04:13 | 21:08 | 16:54:21 | -1h 1m 24s |
| För en månad sen | 04:55 | 20:28 | 15:33:00 | -2h 22m 45s |
| För två månader sen | 05:27 | 18:12 | 12:45:30 | -5h 10m 15s |
| För tre månader sen | 06:50 | 17:03 | 10:12:42 | -7h 43m 3s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:28 |
| Borgerlig gryning | 02:28 - 03:43 |
| Dagsljus | 03:43 - 21:39 |
| Borgerlig skymning | 21:39 - 22:54 |
| Nautisk skymning | 22:54 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 55m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 4m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:28 | 2h 28m |
| – Borgerlig gryning | 02:28 - 03:43 | 1h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:28 - 03:01 | 33m |
| – Gyllene timmen | 03:01 - 04:55 | 1h 53m |
| Soluppgång | 03:43 | |
| Passerat meridianen | 12:41 | |
| Solnedgång | 21:39 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:27 - 22:21 | 1h 53m |
| – Blå timmen | 22:21 - 22:54 | 33m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:39 - 22:54 | 1h 14m |
| – Nautisk skymning | 22:54 - 00:00 | 1h 5m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:52 | 04:44 | 20:38 | 21:31 | 15:53:57 |
| 02 | Lö | 03:48 | 04:42 | 20:41 | 21:34 | 15:59:09 |
| 03 | Sö | 03:45 | 04:39 | 20:43 | 21:37 | 16:04:19 |
| 04 | Må | 03:42 | 04:36 | 20:46 | 21:40 | 16:09:28 |
| 05 | Ti | 03:39 | 04:33 | 20:48 | 21:43 | 16:14:35 |
| 06 | On | 03:35 | 04:31 | 20:51 | 21:46 | 16:19:40 |
| 07 | To | 03:32 | 04:28 | 20:53 | 21:49 | 16:24:43 |
| 08 | Fr | 03:29 | 04:26 | 20:55 | 21:52 | 16:29:45 |
| 09 | Lö | 03:26 | 04:23 | 20:58 | 21:55 | 16:34:46 |
| 10 | Sö | 03:22 | 04:21 | 21:00 | 21:59 | 16:39:42 |
| 11 | Må | 03:19 | 04:18 | 21:03 | 22:02 | 16:44:38 |
| 12 | Ti | 03:16 | 04:16 | 21:05 | 22:05 | 16:49:30 |
| 13 | On | 03:13 | 04:13 | 21:08 | 22:08 | 16:54:21 |
| 14 | To | 03:09 | 04:11 | 21:10 | 22:11 | 16:59:08 |
| 15 | Fr | 03:06 | 04:08 | 21:12 | 22:15 | 17:03:52 |
| 16 | Lö | 03:03 | 04:06 | 21:15 | 22:18 | 17:08:33 |
| 17 | Sö | 03:00 | 04:04 | 21:17 | 22:21 | 17:13:11 |
| 18 | Må | 02:56 | 04:01 | 21:19 | 22:24 | 17:17:46 |
| 19 | Ti | 02:53 | 03:59 | 21:22 | 22:28 | 17:22:17 |
| 20 | On | 02:50 | 03:57 | 21:24 | 22:31 | 17:26:44 |
| 21 | To | 02:47 | 03:55 | 21:26 | 22:34 | 17:31:07 |
| 22 | Fr | 02:44 | 03:53 | 21:28 | 22:37 | 17:35:25 |
| 23 | Lö | 02:41 | 03:51 | 21:30 | 22:41 | 17:39:39 |
| 24 | Sö | 02:37 | 03:49 | 21:33 | 22:44 | 17:43:49 |
| 25 | Må | 02:34 | 03:47 | 21:35 | 22:47 | 17:47:52 |
| 26 | Ti | 02:31 | 03:45 | 21:37 | 22:51 | 17:51:52 |
| 27 | On | 02:28 | 03:43 | 21:39 | 22:54 | 17:55:45 |
| 28 | To | 02:25 | 03:41 | 21:41 | 22:57 | 17:59:33 |
| 29 | Fr | 02:22 | 03:40 | 21:43 | 23:00 | 18:03:15 |
| 30 | Lö | 02:19 | 03:38 | 21:45 | 23:04 | 18:06:50 |
| 31 | Sö | 02:16 | 03:36 | 21:47 | 23:07 | 18:10:19 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Norrtälje kommun |
| Befolkning | 261 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.93333° 18.88333° 59°55'59.988''N 18°52'59.988''E |
| GeoNames | 2711143 |