| Gryning | 02:30 |
| Soluppgång | 03:45 |
| Solnedgång | 21:40 |
| Skymning | 22:55 |
| Dagslängd | 17h 55m 2s |
| Förändring sedan igår | 3m 53s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:45 | 21:40 | 17:55:02 | 0s |
| Imorgon | 03:43 | 21:42 | 17:58:50 | 3m 48s |
| Om en vecka | 03:34 | 21:53 | 18:19:17 | 24m 15s |
| Om två vecka | 03:26 | 22:03 | 18:37:18 | 42m 16s |
| Om en månad | 03:25 | 22:12 | 18:47:28 | 52m 26s |
| Om två månader | 04:14 | 21:31 | 17:16:54 | -38m 8s |
| Om tre månader | 05:27 | 20:08 | 14:40:57 | -3h 14m 5s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:45 | 21:40 | 17:55:02 | 0s |
| Igår | 03:47 | 21:38 | 17:51:09 | -3m 53s |
| För en vecka sen | 03:59 | 21:25 | 17:26:06 | -28m 56s |
| För två veckor sen | 04:15 | 21:09 | 16:53:48 | -1h 1m 14s |
| För en månad sen | 04:57 | 20:30 | 15:32:38 | -2h 22m 24s |
| För två månader sen | 05:28 | 18:14 | 12:45:26 | -5h 9m 36s |
| För tre månader sen | 06:52 | 17:05 | 10:12:53 | -7h 42m 9s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:30 |
| Borgerlig gryning | 02:30 - 03:45 |
| Dagsljus | 03:45 - 21:40 |
| Borgerlig skymning | 21:40 - 22:55 |
| Nautisk skymning | 22:55 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 55m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 4m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:30 | 2h 30m |
| – Borgerlig gryning | 02:30 - 03:45 | 1h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:30 - 03:03 | 33m |
| – Gyllene timmen | 03:03 - 04:57 | 1h 53m |
| Soluppgång | 03:45 | |
| Passerat meridianen | 12:43 | |
| Solnedgång | 21:40 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:28 - 22:22 | 1h 53m |
| – Blå timmen | 22:22 - 22:55 | 33m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:40 - 22:55 | 1h 14m |
| – Nautisk skymning | 22:55 - 00:00 | 1h 4m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:54 | 04:46 | 20:40 | 21:32 | 15:53:33 |
| 02 | Lö | 03:50 | 04:43 | 20:42 | 21:35 | 15:58:44 |
| 03 | Sö | 03:47 | 04:41 | 20:44 | 21:38 | 16:03:54 |
| 04 | Må | 03:44 | 04:38 | 20:47 | 21:41 | 16:09:02 |
| 05 | Ti | 03:41 | 04:35 | 20:49 | 21:44 | 16:14:08 |
| 06 | On | 03:37 | 04:33 | 20:52 | 21:47 | 16:19:13 |
| 07 | To | 03:34 | 04:30 | 20:54 | 21:50 | 16:24:15 |
| 08 | Fr | 03:31 | 04:27 | 20:57 | 21:53 | 16:29:17 |
| 09 | Lö | 03:28 | 04:25 | 20:59 | 21:57 | 16:34:16 |
| 10 | Sö | 03:24 | 04:22 | 21:02 | 22:00 | 16:39:12 |
| 11 | Må | 03:21 | 04:20 | 21:04 | 22:03 | 16:44:07 |
| 12 | Ti | 03:18 | 04:17 | 21:06 | 22:06 | 16:48:58 |
| 13 | On | 03:15 | 04:15 | 21:09 | 22:09 | 16:53:48 |
| 14 | To | 03:11 | 04:13 | 21:11 | 22:12 | 16:58:34 |
| 15 | Fr | 03:08 | 04:10 | 21:14 | 22:16 | 17:03:18 |
| 16 | Lö | 03:05 | 04:08 | 21:16 | 22:19 | 17:07:59 |
| 17 | Sö | 03:02 | 04:06 | 21:18 | 22:22 | 17:12:36 |
| 18 | Må | 02:58 | 04:03 | 21:21 | 22:25 | 17:17:10 |
| 19 | Ti | 02:55 | 04:01 | 21:23 | 22:29 | 17:21:39 |
| 20 | On | 02:52 | 03:59 | 21:25 | 22:32 | 17:26:06 |
| 21 | To | 02:49 | 03:57 | 21:27 | 22:35 | 17:30:28 |
| 22 | Fr | 02:46 | 03:55 | 21:30 | 22:38 | 17:34:46 |
| 23 | Lö | 02:43 | 03:53 | 21:32 | 22:42 | 17:38:59 |
| 24 | Sö | 02:40 | 03:51 | 21:34 | 22:45 | 17:43:07 |
| 25 | Må | 02:37 | 03:49 | 21:36 | 22:48 | 17:47:11 |
| 26 | Ti | 02:33 | 03:47 | 21:38 | 22:51 | 17:51:09 |
| 27 | On | 02:30 | 03:45 | 21:40 | 22:55 | 17:55:02 |
| 28 | To | 02:27 | 03:43 | 21:42 | 22:58 | 17:58:50 |
| 29 | Fr | 02:24 | 03:42 | 21:44 | 23:01 | 18:02:30 |
| 30 | Lö | 02:22 | 03:40 | 21:46 | 23:04 | 18:06:06 |
| 31 | Sö | 02:19 | 03:38 | 21:48 | 23:08 | 18:09:33 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Norrtälje kommun |
| Befolkning | 578 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.89304° 18.49174° 59°53'34.944''N 18°29'30.264''E |
| GeoNames | 2716867 |