| Gryning | 02:33 |
| Soluppgång | 03:47 |
| Solnedgång | 21:40 |
| Skymning | 22:54 |
| Dagslängd | 17h 53m 27s |
| Förändring sedan igår | 3m 51s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:47 | 21:40 | 17:53:27 | 0s |
| Imorgon | 03:45 | 21:42 | 17:57:13 | 3m 46s |
| Om en vecka | 03:36 | 21:53 | 18:17:30 | 24m 3s |
| Om två vecka | 03:28 | 22:03 | 18:35:23 | 41m 56s |
| Om en månad | 03:26 | 22:12 | 18:45:29 | 52m 2s |
| Om två månader | 04:15 | 21:31 | 17:15:33 | -37m 54s |
| Om tre månader | 05:28 | 20:08 | 14:40:21 | -3h 13m 6s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:47 | 21:40 | 17:53:27 | 0s |
| Igår | 03:48 | 21:38 | 17:49:36 | -3m 51s |
| För en vecka sen | 04:00 | 21:25 | 17:24:41 | -28m 46s |
| För två veckor sen | 04:16 | 21:09 | 16:52:36 | -1h 0m 51s |
| För en månad sen | 04:58 | 20:30 | 15:31:50 | -2h 21m 37s |
| För två månader sen | 05:29 | 18:15 | 12:45:17 | -5h 8m 10s |
| För tre månader sen | 06:53 | 17:06 | 10:13:17 | -7h 40m 10s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:33 |
| Borgerlig gryning | 02:33 - 03:47 |
| Dagsljus | 03:47 - 21:40 |
| Borgerlig skymning | 21:40 - 22:54 |
| Nautisk skymning | 22:54 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 53m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 6m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:33 | 2h 33m |
| – Borgerlig gryning | 02:33 - 03:47 | 1h 13m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:33 - 03:05 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:05 - 04:58 | 1h 52m |
| Soluppgång | 03:47 | |
| Passerat meridianen | 12:43 | |
| Solnedgång | 21:40 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:28 - 22:21 | 1h 52m |
| – Blå timmen | 22:21 - 22:54 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:40 - 22:54 | 1h 13m |
| – Nautisk skymning | 22:54 - 00:00 | 1h 5m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:55 | 04:47 | 20:40 | 21:32 | 15:52:40 |
| 02 | Lö | 03:52 | 04:44 | 20:42 | 21:35 | 15:57:49 |
| 03 | Sö | 03:49 | 04:42 | 20:45 | 21:38 | 16:02:57 |
| 04 | Må | 03:45 | 04:39 | 20:47 | 21:41 | 16:08:03 |
| 05 | Ti | 03:42 | 04:37 | 20:50 | 21:44 | 16:13:08 |
| 06 | On | 03:39 | 04:34 | 20:52 | 21:47 | 16:18:11 |
| 07 | To | 03:36 | 04:31 | 20:55 | 21:50 | 16:23:12 |
| 08 | Fr | 03:32 | 04:29 | 20:57 | 21:53 | 16:28:12 |
| 09 | Lö | 03:29 | 04:26 | 20:59 | 21:56 | 16:33:09 |
| 10 | Sö | 03:26 | 04:24 | 21:02 | 22:00 | 16:38:05 |
| 11 | Må | 03:23 | 04:21 | 21:04 | 22:03 | 16:42:58 |
| 12 | Ti | 03:19 | 04:19 | 21:07 | 22:06 | 16:47:48 |
| 13 | On | 03:16 | 04:16 | 21:09 | 22:09 | 16:52:36 |
| 14 | To | 03:13 | 04:14 | 21:11 | 22:12 | 16:57:21 |
| 15 | Fr | 03:10 | 04:12 | 21:14 | 22:15 | 17:02:03 |
| 16 | Lö | 03:07 | 04:09 | 21:16 | 22:19 | 17:06:41 |
| 17 | Sö | 03:04 | 04:07 | 21:18 | 22:22 | 17:11:16 |
| 18 | Må | 03:00 | 04:05 | 21:21 | 22:25 | 17:15:49 |
| 19 | Ti | 02:57 | 04:03 | 21:23 | 22:28 | 17:20:17 |
| 20 | On | 02:54 | 04:00 | 21:25 | 22:31 | 17:24:41 |
| 21 | To | 02:51 | 03:58 | 21:27 | 22:35 | 17:29:02 |
| 22 | Fr | 02:48 | 03:56 | 21:30 | 22:38 | 17:33:19 |
| 23 | Lö | 02:45 | 03:54 | 21:32 | 22:41 | 17:37:30 |
| 24 | Sö | 02:42 | 03:52 | 21:34 | 22:44 | 17:41:37 |
| 25 | Må | 02:39 | 03:50 | 21:36 | 22:48 | 17:45:39 |
| 26 | Ti | 02:36 | 03:48 | 21:38 | 22:51 | 17:49:36 |
| 27 | On | 02:33 | 03:47 | 21:40 | 22:54 | 17:53:27 |
| 28 | To | 02:30 | 03:45 | 21:42 | 22:57 | 17:57:13 |
| 29 | Fr | 02:27 | 03:43 | 21:44 | 23:00 | 18:00:52 |
| 30 | Lö | 02:24 | 03:42 | 21:46 | 23:03 | 18:04:25 |
| 31 | Sö | 02:21 | 03:40 | 21:48 | 23:07 | 18:07:52 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Norrtälje kommun |
| Befolkning | 428 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.8034° 18.30265° 59°48'12.24''N 18°18'9.54''E |
| GeoNames | 2683288 |