| Gryning | 02:35 |
| Soluppgång | 03:48 |
| Solnedgång | 21:38 |
| Skymning | 22:50 |
| Dagslängd | 17h 50m 10s |
| Förändring sedan igår | 3m 47s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:48 | 21:38 | 17:50:10 | 0s |
| Imorgon | 03:46 | 21:40 | 17:53:52 | 3m 42s |
| Om en vecka | 03:37 | 21:51 | 18:13:53 | 23m 43s |
| Om två vecka | 03:29 | 22:01 | 18:31:27 | 41m 17s |
| Om en månad | 03:28 | 22:09 | 18:41:22 | 51m 12s |
| Om två månader | 04:16 | 21:29 | 17:12:47 | -37m 23s |
| Om tre månader | 05:28 | 20:07 | 14:39:08 | -3h 11m 2s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:48 | 21:38 | 17:50:10 | 0s |
| Igår | 03:50 | 21:36 | 17:46:23 | -3m 47s |
| För en vecka sen | 04:01 | 21:23 | 17:21:49 | -28m 21s |
| För två veckor sen | 04:17 | 21:07 | 16:50:05 | -1h 0m 5s |
| För en månad sen | 04:59 | 20:29 | 15:30:09 | -2h 20m 1s |
| För två månader sen | 05:29 | 18:14 | 12:44:58 | -5h 5m 12s |
| För tre månader sen | 06:52 | 17:06 | 10:14:08 | -7h 36m 2s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:35 |
| Borgerlig gryning | 02:35 - 03:48 |
| Dagsljus | 03:48 - 21:38 |
| Borgerlig skymning | 21:38 - 22:50 |
| Nautisk skymning | 22:50 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 50m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 9m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:35 | 2h 35m |
| – Borgerlig gryning | 02:35 - 03:48 | 1h 12m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:35 - 03:07 | 31m |
| – Gyllene timmen | 03:07 - 04:59 | 1h 51m |
| Soluppgång | 03:48 | |
| Passerat meridianen | 12:43 | |
| Solnedgång | 21:38 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:27 - 22:19 | 1h 51m |
| – Blå timmen | 22:19 - 22:50 | 31m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:38 - 22:50 | 1h 12m |
| – Nautisk skymning | 22:50 - 00:00 | 1h 9m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:56 | 04:48 | 20:38 | 21:30 | 15:50:47 |
| 02 | Lö | 03:53 | 04:45 | 20:41 | 21:33 | 15:55:54 |
| 03 | Sö | 03:50 | 04:42 | 20:43 | 21:36 | 16:00:59 |
| 04 | Må | 03:46 | 04:40 | 20:46 | 21:39 | 16:06:02 |
| 05 | Ti | 03:43 | 04:37 | 20:48 | 21:42 | 16:11:03 |
| 06 | On | 03:40 | 04:34 | 20:51 | 21:45 | 16:16:04 |
| 07 | To | 03:37 | 04:32 | 20:53 | 21:48 | 16:21:01 |
| 08 | Fr | 03:34 | 04:29 | 20:55 | 21:51 | 16:25:58 |
| 09 | Lö | 03:30 | 04:27 | 20:58 | 21:54 | 16:30:52 |
| 10 | Sö | 03:27 | 04:24 | 21:00 | 21:57 | 16:35:44 |
| 11 | Må | 03:24 | 04:22 | 21:02 | 22:00 | 16:40:34 |
| 12 | Ti | 03:21 | 04:19 | 21:05 | 22:03 | 16:45:21 |
| 13 | On | 03:18 | 04:17 | 21:07 | 22:07 | 16:50:05 |
| 14 | To | 03:15 | 04:15 | 21:10 | 22:10 | 16:54:48 |
| 15 | Fr | 03:11 | 04:12 | 21:12 | 22:13 | 16:59:26 |
| 16 | Lö | 03:08 | 04:10 | 21:14 | 22:16 | 17:04:01 |
| 17 | Sö | 03:05 | 04:08 | 21:16 | 22:19 | 17:08:33 |
| 18 | Må | 03:02 | 04:06 | 21:19 | 22:22 | 17:13:02 |
| 19 | Ti | 02:59 | 04:03 | 21:21 | 22:25 | 17:17:27 |
| 20 | On | 02:56 | 04:01 | 21:23 | 22:28 | 17:21:49 |
| 21 | To | 02:53 | 03:59 | 21:25 | 22:32 | 17:26:06 |
| 22 | Fr | 02:50 | 03:57 | 21:28 | 22:35 | 17:30:19 |
| 23 | Lö | 02:47 | 03:55 | 21:30 | 22:38 | 17:34:27 |
| 24 | Sö | 02:44 | 03:53 | 21:32 | 22:41 | 17:38:31 |
| 25 | Må | 02:41 | 03:51 | 21:34 | 22:44 | 17:42:29 |
| 26 | Ti | 02:38 | 03:50 | 21:36 | 22:47 | 17:46:23 |
| 27 | On | 02:35 | 03:48 | 21:38 | 22:50 | 17:50:10 |
| 28 | To | 02:32 | 03:46 | 21:40 | 22:53 | 17:53:52 |
| 29 | Fr | 02:30 | 03:44 | 21:42 | 22:57 | 17:57:29 |
| 30 | Lö | 02:27 | 03:43 | 21:44 | 23:00 | 18:00:59 |
| 31 | Sö | 02:24 | 03:41 | 21:46 | 23:03 | 18:04:23 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Norrtälje kommun |
| Befolkning | 336 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.61667° 18.43333° 59°37'0.012''N 18°25'59.988''E |
| GeoNames | 2679771 |