| Gryning | 02:32 |
| Soluppgång | 03:45 |
| Solnedgång | 21:38 |
| Skymning | 22:51 |
| Dagslängd | 17h 52m 30s |
| Förändring sedan igår | 3m 50s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:45 | 21:38 | 17:52:30 | 0s |
| Imorgon | 03:44 | 21:40 | 17:56:14 | 3m 44s |
| Om en vecka | 03:34 | 21:51 | 18:16:27 | 23m 57s |
| Om två vecka | 03:27 | 22:01 | 18:34:14 | 41m 44s |
| Om en månad | 03:25 | 22:10 | 18:44:18 | 51m 48s |
| Om två månader | 04:14 | 21:29 | 17:14:45 | -37m 45s |
| Om tre månader | 05:26 | 20:06 | 14:40:01 | -3h 12m 29s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:45 | 21:38 | 17:52:30 | 0s |
| Igår | 03:47 | 21:36 | 17:48:40 | -3m 50s |
| För en vecka sen | 03:59 | 21:23 | 17:23:52 | -28m 38s |
| För två veckor sen | 04:15 | 21:07 | 16:51:52 | -1h 0m 38s |
| För en månad sen | 04:57 | 20:28 | 15:31:21 | -2h 21m 9s |
| För två månader sen | 05:28 | 18:13 | 12:45:11 | -5h 7m 19s |
| För tre månader sen | 06:51 | 17:04 | 10:13:32 | -7h 38m 58s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:32 |
| Borgerlig gryning | 02:32 - 03:45 |
| Dagsljus | 03:45 - 21:38 |
| Borgerlig skymning | 21:38 - 22:51 |
| Nautisk skymning | 22:51 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 52m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 7m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:32 | 2h 32m |
| – Borgerlig gryning | 02:32 - 03:45 | 1h 13m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:32 - 03:04 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:04 - 04:57 | 1h 52m |
| Soluppgång | 03:45 | |
| Passerat meridianen | 12:42 | |
| Solnedgång | 21:38 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:26 - 22:19 | 1h 52m |
| – Blå timmen | 22:19 - 22:51 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:38 - 22:51 | 1h 13m |
| – Nautisk skymning | 22:51 - 00:00 | 1h 8m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:54 | 04:46 | 20:38 | 21:30 | 15:52:07 |
| 02 | Lö | 03:51 | 04:43 | 20:40 | 21:33 | 15:57:15 |
| 03 | Sö | 03:47 | 04:40 | 20:43 | 21:36 | 16:02:23 |
| 04 | Må | 03:44 | 04:38 | 20:45 | 21:39 | 16:07:28 |
| 05 | Ti | 03:41 | 04:35 | 20:48 | 21:42 | 16:12:32 |
| 06 | On | 03:38 | 04:33 | 20:50 | 21:45 | 16:17:34 |
| 07 | To | 03:34 | 04:30 | 20:53 | 21:48 | 16:22:35 |
| 08 | Fr | 03:31 | 04:27 | 20:55 | 21:51 | 16:27:33 |
| 09 | Lö | 03:28 | 04:25 | 20:57 | 21:54 | 16:32:30 |
| 10 | Sö | 03:25 | 04:22 | 21:00 | 21:57 | 16:37:24 |
| 11 | Må | 03:22 | 04:20 | 21:02 | 22:01 | 16:42:16 |
| 12 | Ti | 03:18 | 04:17 | 21:05 | 22:04 | 16:47:05 |
| 13 | On | 03:15 | 04:15 | 21:07 | 22:07 | 16:51:52 |
| 14 | To | 03:12 | 04:13 | 21:09 | 22:10 | 16:56:36 |
| 15 | Fr | 03:09 | 04:10 | 21:12 | 22:13 | 17:01:18 |
| 16 | Lö | 03:06 | 04:08 | 21:14 | 22:16 | 17:05:55 |
| 17 | Sö | 03:03 | 04:06 | 21:16 | 22:20 | 17:10:29 |
| 18 | Må | 02:59 | 04:04 | 21:19 | 22:23 | 17:15:01 |
| 19 | Ti | 02:56 | 04:01 | 21:21 | 22:26 | 17:19:29 |
| 20 | On | 02:53 | 03:59 | 21:23 | 22:29 | 17:23:52 |
| 21 | To | 02:50 | 03:57 | 21:25 | 22:32 | 17:28:11 |
| 22 | Fr | 02:47 | 03:55 | 21:27 | 22:35 | 17:32:27 |
| 23 | Lö | 02:44 | 03:53 | 21:30 | 22:39 | 17:36:37 |
| 24 | Sö | 02:41 | 03:51 | 21:32 | 22:42 | 17:40:43 |
| 25 | Må | 02:38 | 03:49 | 21:34 | 22:45 | 17:44:44 |
| 26 | Ti | 02:35 | 03:47 | 21:36 | 22:48 | 17:48:40 |
| 27 | On | 02:32 | 03:45 | 21:38 | 22:51 | 17:52:30 |
| 28 | To | 02:29 | 03:44 | 21:40 | 22:55 | 17:56:14 |
| 29 | Fr | 02:26 | 03:42 | 21:42 | 22:58 | 17:59:53 |
| 30 | Lö | 02:23 | 03:40 | 21:44 | 23:01 | 18:03:26 |
| 31 | Sö | 02:20 | 03:39 | 21:46 | 23:04 | 18:06:51 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Norrtälje kommun |
| Befolkning | 254 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.75° 18.71667° 59°45'0''N 18°43'0.012''E |
| GeoNames | 2600413 |